PSO žada daryti viską, kad išsiaiškintų COVID-19 kilmę

PSO žada daryti viską, kad išsiaiškintų COVID-19 kilmę


Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį teigė darysianti viską, kas įmanoma, kad atsektų gyvūninę COVID-19 kilmę.


„Norime žinoti (COVID-19) kilmę ir darysime viską, kad kilmę sužinotume“, – reporteriams sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, paragindamas kritikus, apkaltinusius organizaciją tyrimo vadelių perdavimu Kinijai, liautis „politizuoti“ šį klausimą.


„PSO pozicija yra labai aiški. Mums reikia žinoti šio viruso kilmę, kadangi tai gali padėti užkirsti kelią būsimiems protrūkiams“, – teigė organizacijos vadovas.


Jungtinės Valstijos, kuriose užfiksuota daugiau kaip 262 tūkst. su COVID-19 susijusių mirčių, praeityje aršiai kritikavo PSO tvarkymąsi su krize ir yra apkaltinusios agentūrą pataikaujant Kinijai bei delsiant aiškinantis viruso kilmę.


Kiti kritikai taip pat yra pareiškę susirūpinimą, kad agentūra galimai leido Kinijai diktuoti tarptautinio tyrimo dėl viruso kilmės taisykles.

REKLAMA


Virusas, kuris pirmą kartą buvo pastebėtas Kinijos Uhano mieste, pasiglemžė jau daugiau kaip 1,46 mln. gyvybių, o juo užsikrėtė jau beveik 63 mln. žmonių.


PSO jau kelis mėnesius žada į Kiniją išsiųsti tarptautinių ekspertų komandą, kuri padėtų atsekti gyvūninę naujojo koronaviruso kilmę ir padėtų išsiaiškinti, kaip virusas buvo perduotas žmonėms.


Organizacija liepą į Pekiną išsiuntė išankstinę komandą, siekiant padėti pagrindus tarptautiniam tyrimui.


Tačiau kol kas nėra aišku, kada į Kiniją iškeliaus didesnė mokslininkų komanda, kuri pradėtų epidemiologinius tyrimus, siekiant identifikuoti pirmuosius infekuotuosius ir jų užsikrėtimo kilmę.


Praėjusią savaitę PSO ekstremaliųjų situacijų vadovas Michaelas Ryanas teigė, kad agentūra tikisi „kaip įmanoma greičiau“ į Uhaną išsiųsti mokslininkų komandą.


Tačiau T. A. Ghebreyesusas pirmadienį atmetė kritiką dėl tyrimo skaidrumo stokos, pabrėždamas, kad jau buvo paviešintos į komandą pakviestų ekspertų pavardės ir kompetencijos. „Nėra ko slėpti. Norime išsiaiškinti kilmę. Nenoriu, kad dėl šio klausimo kiltų painiava“, – teigė jis.

REKLAMA


Mokslininkai iš pradžių manė, kad mirtiną virusą gyvūnai žmonėms perdavė Uhane esančiame egzotinių gyvūnų mėsos turguje. Tačiau, dabartiniu ekspertų manymu, protrūkis galimai kilo ne turguje, jis greičiau tapo vieta, kur protrūkis sustiprėjo.


Pasaulyje plačiai manoma, kad virusas iš pradžių buvo aptiktas šikšnosparniuose, tačiau gyvūninis tarpininkas tarp šikšnosparnio ir žmogaus išlieka neaiškus.