Dujų paklausa Europoje mažiausia per 10 metų

Dujų paklausa Europoje mažiausia per 10 metų


Europa po Rusijos invazijos į Ukrainą 20 proc. sumažino savo dujų poreikį, o suskystintų gamtinių dujų (SGD) paklausa kitais metais turėtų pasiekti piką dėl atsinaujinančiųjų energijos šaltinių ir didėjančio efektyvumo.


2022 metų vasarį Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Europos valstybės masiškai atsisakė vamzdynais tiekiamų rusiškų gamtinių dujų, o SGD kainos smarkiai išaugo, nes tarptautinėse rinkose jų pasiūla buvo ribota.


Turėdamos ribotą importo terminalų skaičių, Europos šalys taip pat buvo priverstos imtis priemonių riboti vartojimą, tačiau 2022-2023 m. žiemą jos išgyveno nemažindamos šildymo gyventojams ar elektros energijos gamybos apimčių.


Energetikos ekonomikos ir finansų analizės institutas (IEEFA) teigė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios Europos dujų paklausa sumažėjo 20 proc. ir tai daugiausia lėmė Vokietija, Italija ir Didžioji Britanija.


Institutas šį sumažėjimą aiškina energijos vartojimo efektyvumo ir paklausos valdymo priemonėmis, aukštų kainų poveikiu paklausai, taip pat švelnia žiemos temperatūra.

REKLAMA


„Europa sėkmingai įveikė energetikos krizę ir pasirengė toliau mažinti dujų vartojimą, iš dalies dėl efektyvumo priemonių ir atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudojimo“, – teigiama IEEFA ataskaitoje.


Tolesnė saulės ir vėjo energijos gamybos plėtra, perėjimas nuo dujinių katilų prie šilumos siurblių namų šildymui ir papildomos efektyvumo priemonės turėtų reikšti, kad SGD paklausa pasieks piką 2025 metais.


Tarptautinė organizacija, nagrinėjanti klausimus, susijusius su energijos rinkomis ir politika, pažymėjo, kad skubėjimas statyti SGD terminalus tęsiasi, nors 2023 metais importas išliko stabilus, o paklausos pikas tikėtinas kitais metais.


Kadangi iki 2030 metų turėtų pradėti veikti 13 terminalų, palyginti su aštuoniais, veikusiais 2022 metų vasarį, IEEFA prognozuoja, kad iki dešimtmečio pabaigos importo pajėgumai tris kartus viršys SGD poreikį.


Institutas taip pat pažymėjo, kad rusiškos SGD pakeitė dalį rusiškų dujų, kurias Europa importavo vamzdynais, o 2021-2023 metais rusiškų SGD importas išaugo 11 proc.

REKLAMA


Tačiau iš JAV importuojamos SGD dominavo, todėl kyla pavojus, kad atsiras nauja priklausomybė.


„Patyrusi, kaip rizikinga pernelyg priklausyti nuo vieno energijos tiekimo šaltinio, Europa turi pasimokyti iš savo praeities klaidų ir vengti pernelyg didelės priklausomybės nuo JAV, iš kurių pernai importavo beveik pusę SGD“, – sakė IEEFA vyriausioji Europos energetikos analitikė Ana Maria Jaller-Makarewicz.


AFP inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)