JK gynybos sekretorius: Rusija neturi jėgų vilktini karo ir stabdyti Ukrainos tapimo NATO dalimi

JK gynybos sekretorius: Rusija neturi jėgų vilktini karo ir stabdyti Ukrainos tapimo NATO dalimi


Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace`as nemano, kad Vilniaus NATO viršūnių susitikimo metu patvirtinta sąlyga, kad Ukraina galės prisijungti prie Aljanso tik pasibaigus Rusijos invazijai, skatins Maskvą šį konfliktą prailginti. Anot jo, Kremliaus režimas tiesiog neturi pajėgų reikalingų ilgam gynybiniam karui.


„Nemanau, kad Rusija gali rinktis tokį variantą. Jie gali nuspręsti užsibarikaduoti Kryme galbūt, tačiau šiuo metu, nepaisant to, ką teigia kai kurie žiniasklaidos šaltiniai, Ukraina kiekvieną dieną atsiima teritorijas. Taip, tai galbūt nėra toks žygis, kuris vyksta tokiu greičiu, kurį kai kurie įsivaizdavo ar planavo, bet kasdien yra atsiimamos teritorijos ir kiekviena diena kainuoja rusams“, – Vilniaus NATO viršūnių susitikimo viešajame forume teigė B. Wallace`as.


„Ir ką pamatėme, kai Jevgenijus Prigožinas (samdinių grupuotės „Wagner“ vadovas) veržėsi į Maskvą – Rusija turi mažai kariuomenės rezervo. Tad nemanau, kad Rusija turi tą prabangą – užimti gynybinę poziciją ir laukti. Ji tai jau bandė, ko rezultatas yra tai, kad Ukraina lėtai, bet užtikrintai atsiima teritorijas“, – tikino jis.

REKLAMA


Visgi, JK gynybos sekretorius pripažįsta, kad Rusija turi pajėgumo ilgam ir vilkinamam karui, bet abejotina, kad tokių priemonių bus imamasi. Taip pat, jis primena, kad Ukraina dar turi nepanaudotų rezervų, bei nuolat gauna paramą iš beveik 50 valstybių.


„Manau, kad Rusija yra tokioje padėtyje, kad jos pajėgos yra labai išsekusios. Ir taip, Rusija turi savo mastą, ji gali sukurti arba bandyti atkurti savo pramoninę bazę, gali papildyti atsargas, gali nusiųsti į mirtį daugiau jaunų vyrų. Bet manau, kad šiuo aspektu galime būti optimistiškesni“, – teigė jis.


„Ukraina dar turi pajėgų, ji nepanaudojo savo rezervų ir jie bus gyvybiškai svarbūs kitame etape“, – pridūrė jis.


Antradienį Vilniuje prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime daugiausiai dėmesio sulaukė Ukrainos narystės Aljanse klausimas. Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.

REKLAMA


Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama. Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.


Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.


Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)