Europos Parlamentas pritarė ES prisijungimui prie Stambulo konvencijos

Europos Parlamentas pritarė ES prisijungimui prie Stambulo konvencijos


Europarlamentarai pritarė tam, kad Europos Sąjunga prisijungtų prie Stambulo konvencijos, skirtos smurto prieš moteris prevencijai. Toks žingsnis žengtas siekiant užbaigti konvencijos ratifikavimo ES procesą.


Kaip skelbia Europos Parlamento biuras Lietuvoje, ES prisijungimas prie Stambulo konvencijos nereiškia, kad visos ES valstybės narės ratifikavo konvenciją – jos vis dar turėtų tai padaryti nacionaline tvarka.


Visgi šešios konvencijos dar neratifikavusios ES valstybės – Bulgarija, Čekija, Vengrija, Latvija, Lietuva ir Slovakija – raginamos nedelsiant tai padaryti.


Pranešama, šių metų vasarį Europos Parlamentui (EP) paraginus įsiklausyti į teismo nuomonę, ES Taryba galiausiai sutarė užbaigti konvencijos ratifikavimą ir perdavė ratifikavimo dokumentus EP.


Atsižvelgdami į tai, trečiadienį EP nariai pritarė ES prisijungimui prie Stambulo konvencijos kiek tai susiję su prieglobsčiu ir teisminiu bendradarbiavimu baudžiamosiose bylose (464 balsai už, 81 prieš, 45 susilaikius) bei su ES institucijų ir viešojo administravimo įsipareigojimais (472 balsai už, 62 prieš, 73 susilaikius).

REKLAMA


„Smurtas lyties pagrindu yra didžiausia kasdieninė neišspręsta problema Europoje. Kas trečia moteris ES arba 62 mln. moterų yra patyrusios fizinį ir/ar seksualinį smurtą. Gana! Stambulo konvencija yra veiksmingiausia priemonė kovai su smurtu lyties pagrindu, nes ji nustato konkrečius įsipareigojimus. Konvencijos ratifikavimas padės Europoje apsaugoti moteris ir mergaites“, – EP pranešėjas Łukasz Kohut.


Primenama, kad 2011 m. Stambule priimta Europos Tarybos konvencija nustato tarptautinius kovos su smurtu prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos standartus. Praėjus šešeriems metams po to, kai ES pasirašė Stambulo konvenciją (2017 m.), ji nebuvo ratifikuota, nes kai kurios valstybės ES Taryboje atsisakė tai padaryti.


2021 m. spalį ES Teisingumo Teismas pateikė nuomonę, kad konvencijos sudarymui ES vardu nebūtinas visų ES valstybių pritarimas, nes dėl to sprendžiama kvalifikuota balsų dauguma. Be to, atkreiptas dėmesys, kad ES prisijungimas apima tokias sritis kaip prieglobstis, teisminis bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose ir ES institucijų bei viešojo administravimo įsipareigojimai.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 22 (2023)

    Savaitė - Nr.: 22 (2023)

Daugiau >>