EK pirmininkė: kainoms sparčiai augant planuojama reformuoti ES elektros rinką

EK pirmininkė: kainoms sparčiai augant planuojama reformuoti ES elektros rinką


Sparčiai kylančios energijos kainos atskleidžia Europos Sąjungos elektros rinkos struktūros ribotumą, pareiškė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, paskelbdama apie struktūrinės reformos planus.


Rinka „buvo sukurta visiškai kitokiomis aplinkybėmis“, – sakė U. von der Leyen tarptautinėje konferencijoje Bledo mieste Slovėnijoje.


„Štai kodėl mes, Komisija, dabar rengiame skubią intervenciją ir struktūrinę elektros rinkos reformą“, – sakė ji, nedetalizuodama svarstomų pakeitimų.


Pastarąjį pusmetį ES susidūrė su sparčiai augančiomis energijos kainomis dėl Rusijos invazijos į Ukrainą. Rugsėjo 9 dieną planuojama surengti neeilinį ES energetikos ministrų susitikimą.


Elektros kainas Europos rinkoje lemia brangiausias energijos šaltinis, kurio reikia gamybai – šiuo metu tai yra dujomis kūrenamos elektrinės.


Dėl karo Ukrainoje didmeninės dujų kainos šoktelėjo, todėl pabrango ir elektra.


Reformuojant Europos elektros rinką būtų galima peržiūrėti šį vadinamąjį ribinės kainodaros mechanizmą (angl. merit order mechanism) ir sudaryti sąlygas vartotojams mokėti mažiau už pigesnę elektrą, pagamintą naudojant saulės ir vėjo energiją.

REKLAMA


Vokietijos ekonomikos ministras Robertas Habeckas taip pat neseniai paskelbė apie rinkos reformas, kuriomis būtų siekiama atskirti elektros kainas vartotojams nuo didėjančių dujų kainų.


Girdama ES pastangas nutraukti nuolatinę pernelyg didelę priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro, U. von der Leyen perspėjo, kad neturi atsirasti nauja priklausomybė nuo Kinijos dėl strateginių žaliavų, pavyzdžiui, akumuliatoriams skirto ličio.


„Šiandien iš 30 svarbiausių žaliavų 10 daugiausia gaunama iš Kinijos. Taigi turime vengti tokios pat priklausomybės, kaip naftos ir dujų atveju“, – sakė U. von der Leyen.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)