Lenkijoje kilo pasipiktinimas dėl naujo „nėščiųjų registro“

Lenkijoje kilo pasipiktinimas dėl naujo „nėščiųjų registro“


Lenkijos opozicija pirmadienį pasmerkė vyriausybės priemonę, kuria gydytojai įpareigojami sudaryti nėščiųjų registrą, ir teigė, kad tai būtų „nauja represijų prieš moteris priemonė“.


Šis naujausias ginčas kilo šalyje, kurioje po prieštaringai vertinamų įstatymų pakeitimų moterims jau dabar labai sunku pasidaryti abortą.


Pagal sveikatos apsaugos ministro Adamo Niedzielskio įsakymą, nėštumai nuo šiol turi būti įtraukiami į registrą kartu su buvusiomis ir esamomis ligomis, apsilankymais pas gydytojus, paskirtu gydymu ir kraujo grupe.


Sveikatos apsaugos ministerija teigė, kad tokia informacija padės bet kuriam Lenkijoje ar užsienyje dirbančiam gydytojui teikti pagalbą savo pacientėms.


Opozicijos politikai ir aktyvistai prieštarauja, kad internetiniai medicininiai įrašai taip pat galėtų būti prieinami valdančiųjų populistinių nacionalistų kontroliuojamoms prokuratūroms, jei teismas duotų tokį leidimą.


Liberalų deputatė Kamila Gasiuk-Pihowicz žurnalistams teigė, kad registro tikslas – „turėti galimybę persekioti ir kontroliuoti Lenkijos moteris, sukurti naują represijų, kontrolės, valstybės politinės įtakos mūsų gyvenimui, sveikatai, šeimoms įrankį“.

REKLAMA


Opozicinės partijos „Nowoczesna“ įstatymų leidėja Katarzyna Lubnauer teigė, kad šešerius metus vyriausybė „po gabalėlį“ ribojo moterų reprodukcines teises.


Pirmiausia ji apribojo skubios kontracepcijos priemones ir nustatė, kad jos gali būti tik receptinės, paskui panaikino valstybės finansavimą pagalbiniam apvaisinimui mėgintuvėlyje, sakė ji.


O 2020 metais Konstitucinis Teismas stojo į dešiniųjų vyriausybės pusę ir nusprendė, kad nėštumo nutraukimas dėl vaisiaus defektų prieštarauja Konstitucijai.


Tai dar labiau sugriežtino ir taip griežtus šalies įstatymus dėl abortų, todėl tūkstančiai moterų priverstos ieškoti pagalbos užsienyje.


Balandžio mėnesį prasidėjo teismas, kuriame teisiamas asmuo už tai, kad parūpino aborto tablečių nėščiai moteriai – tai pirmoji tokia byla Europoje. Bylos nagrinėjimas bus atnaujintas liepos mėnesį.


ES kaltina Lenkijos dešiniųjų populistų vyriausybę, kad ji atėmė iš Konstitucinio Teismo nepriklausomybę.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 04 (2023)

    Savaitė - Nr.: 04 (2023)