Baltijos šalių ministrai vyksta į Kijevą: Rusija nedelsdama turi atitraukti pajėgas

Baltijos šalių ministrai vyksta į Kijevą: Rusija nedelsdama turi atitraukti pajėgas


Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kartu su Baltijos šalių ministrais vyksta į Kijevą pareikšti paramą Rusijos spaudimą patiriančiai Ukrainai. Šiuo vizitu valstybės taip pat siekia atkreipti Kremliaus dėmesį į tai, kad pastarąsias savaites suaktyvėję provokaciniai Kremliaus veiksmai Ukrainos–Rusijos pasienyje nebus toleruojami. Kaip teigia G. Landsbergis, valstybių ministrai siunčia žinutę Rusijai – kuo greičiau deeskaluoti situaciją.


„Mūsų kelionės uždaviniai yra išreikšti solidarumą Ukrainai šiuo sudėtingu metu, kuomet Rusija telkia itin dideles pajėgas, kaip atrodytų – ruošiasi galimam puolimui... Sieksime patvirtinti šimtaprocentinį palaikymą jos teritorijos vientisumui bei siųsime signalą Rusijai, kad ji nedelsdama deeskaluotų situaciją ir atitrauktų pajėgas“, – ketvirtadienį ryte žurnalistams sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras.


G. Landsbergis kartu su Latvijos užsienio reikalų ministru Edgaru Rinkevičiumi ir Estijos užsienio reikalų ministre Eva-Maria Liimets vyksta vienu lėktuvu ketvirtadienio rytą iš Vilniaus.

REKLAMA


Vizito metu planuojami Baltijos šalių diplomatijos vadovų susitikimai su Ukrainos vadovybe, vicepremjere Europos ir euroatlantinei integracijai, užsienio reikalų ir gynybos ministrais.


Pastarosiomis savaitėmis suaktyvėjus kovoms tarp Ukrainos kariuomenės ir prorusiškų separatistų, kontroliuojančių du rytinius šalies regionus, Kremliaus veiksmai ėmė kelti įtampą dėl rizikos kilti platesnio masto konfliktui. Rusija, Ukrainos vyriausybės duomenimis, prie savo sienos su Rytų Ukraina sutelkė daugiau kaip 40 000 karių.


JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną slopinti didėjančią įtampą su Ukraina ir pasiūlė ateinančiais mėnesiais surengti jųdviejų susitikimą trečiojoje šalyje, siekiant aptarti visus klausimus, kylančius JAV ir Rusijai.


J. Bidenas ir A. Merkel ragina Rusiją mažinti karių skaičių prie Ukrainos pasienio


JAV prezidentas Joe Bidenas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel susitarė raginti Rusiją mažinti prie Ukrainos pasienio sutelktų karių skaičių, trečiadienį pranešė kanclerės biuras.

REKLAMA


Trečiadienį pokalbio telefonu metu abu lyderiai sutiko, kad Rusijos karių regione skaičiaus mažinimas padėtų mažinti įtampą, teigiama pranešime.


Kiek anksčiau trečiadienį Vokietijos gynybos ministrė Annegreta Kramp-Karrenbauer apkaltino Rusiją mėginant didinti įtampą pasienio teritorijoje.


„Mano manymu, Rusija daro viską, ką gali, kad išprovokuotų reakciją, – ARD televizijai sakė ji. – Mes, kartu su Ukraina, nebūsime įtraukti į šį žaidimą.“


Pastarosiomis dienomis Vakarų šalys išreiškė nerimą dėl Rusijos prie Ukrainos pasienio telkiamų karių, kurių regione dabar yra daugiausiai nuo 2014 m., kai įsiplieskė Ukrainos ir Rusijos remiamų separatistų karas.


Antradienį J. Bidenas pasiūlė rengti viršūnių susitikimą, kuriame dalyvautų ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Rusija šiuo metu vis dar svarsto pasiūlymą.