P. Saudargas: didžiąją dalį siūlymų krašto gynybai finansuoti galime priimti dar pavasarį

P. Saudargas: didžiąją dalį siūlymų krašto gynybai finansuoti galime priimti dar pavasarį


Finansų ministerijai pateikus siūlymus krašto apsaugos finansavimui, valdančiosios konservatorių partijos atstovas Paulius Saudargas tikisi, kad sprendimai dėl gynybos finansavimo bus priimti dar Seimo pavasario sesijoje.


„Buvo nemažai diskusijų, tai niekas negali prikišti, kad ar Vyriausybė, ar koalicija, ar TS-LKD nepasitarę su koalicija, opozicija, socialiniais partneriais atnešė vienokį ar kitokį projektą. Anksčiau pasigirsdavo tokių replikų. (...) Atnešti optimalūs sprendimai – tokie, kuriems ne visi pritaria, bet daug kas pritaria ir sutarimas gali būti rastas", – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė P. Saudargas.


Anot Seimo vicepirmininko, siūlymai leistų tvariai finansuoti gynybą, į biudžetą kasmet surenkant daugiau nei 400 mln. eurų.


Kalbėdamas apie Liberalų sąjūdžio nenorą pratęsti bankų solidarumo mokestį ir „laisviečių“ sprendimą nepalaikyti draudimo mokesčio, P. Saudargas pabrėžė, kad tokią poziciją koalicijos partneriai išsako dėl partijų vertybinių įsitikinimų.


„Man atrodo, kad tas ultraliberalus požiūris, kad mokesčių visai turėtų nebūti, tai ką tada ir valstybės turėtų nebūti? Nebūtų tada ir biudžeto, (kurį reikėtų) perskirstyti“, – partnerių požiūrį kritikavo jis.

REKLAMA


Tiesa, politikas akcentavo, kad, nepaisant tiek opozicijos, tiek valdančiųjų kritikos Finansų ministerijos pateiktiems siūlymams gynybai finansuoti, posėdžių salėje parlamentarai balsuos už skirtingas paketo dalis, todėl galutiniai sprendimai, jo teigimu, bus surasti.


„Mes už tuos siūlymus, kuriuos pateikė finansų ministrė, (...) už kiekvieną siūlymą balsuosime atskirai. Kiekvienam siūlymui gali susiformuoti skirtinga koalicija, o aš to ir tikiuosi – mes juk nesame sutarę, kad (...) visiems klausimams koalicija pritaria. Vieniems kai kurie partneriai pritaria, kitiems nepritaria, opozicija vieniems pritaria, kitiems nepritaria. Iš tos mozaikos (...) susidėlios balsavimai Seime taip, kad mes priimsime bent jau didžiumą pasiūlymų“, – sakė konservatorių frakcijos atstovas.


Anot politiko, į galutinį gynybos išlaidų finansavimo modelį galės būti įtraukti ne tik Finansų ministerijos pasiūlytos priemonės, tačiau ir kitų partijų į Seimą atnešti siūlymai. P. Saudargo teigimu, parlamentas dar galėtų balsuoti dėl Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ išsakyto noro įvesti didesnį pelno mokestį stambiems verslams ar „laisviečių“ siūlymo mažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį, skiriamą savivaldybėms.

REKLAMA


„Aš esu įsitikinęs, kad mes pavasario sesijoje galime priimti visus reikalingus pakeitimus. Jeigu kažkam pritrūks politinės valios, (...) tai galbūt kelsis apskritai kitai valdžiai. Bet bent jau dalį ar didžiąją dalį siūlymų tikiu, kad priimsime dar pavasario sesijoje“, – pridūrė Seimo vicepirmininkas.


Tiesa, P. Saudargas neatmetė galimybės gynybai ateityje skolintis ir papildomai, tačiau, anot jo, visų pirma reikėtų lėšas užtikrinti iš tvarių finansavimo šaltinių.


Finansų ministerija siūlo papildomas lėšas gynybai surinkti pratęsiant bankų solidarumo mokestį, didinant pelno mokesčio tarifą 1 proc. punktu, pakeliant akcizus ir įvedant mokestį daliai draudimo sutarčių. Šios priemonės leistų jau 2025 m. į gynybos fondą surinkti 297,8 mln. eurų, o 2026 m. – 421,2 mln. eurų.


Dar metams pratęsus bankų solidarumo mokestį, jis 2025 m. atneštų 60 mln. eurų.


Akcizų didinimas apimtų alkoholį ir tabaką bei 6 centų saugumo dedamąją visam kurui.


Tarp siūlymų – ir Saugumo įnašo koncepcija, t.y. 10 proc. įnašas draudimo sutartims išskyrus gyvybės draudimą.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 24 (2024)

    Savaitė - Nr.: 24 (2024)