Ministerija: prisidėdami dar 10 mln. eurų prie Nacionalinio stadiono projekto neišlipame iš numatyto limito

Ministerija: prisidėdami dar 10 mln. eurų prie Nacionalinio stadiono projekto neišlipame iš numatyto limito


Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) kancleris Julius Lukošius sako, kad ministerija prie Nacionalinio stadiono projekto kainos indeksavimo prisidėdama papildomais 10 mln. eurų neišeina iš Vyriausybės nutarime numatytos ribos. Pasak jo, ŠMSM vertina ir faktą, kad stadionas bus 3 tūkst. vietų didesnis, o svarbiausia yra viso projekto sėkme.


„Nutarime patvirtintas rezervas buvo patvirtintas aiškiai išreikštu skaičiu, tačiau einant laikui jo vertės perskaičiuojamos. Mes tose ribose atsižvelgdami į laikotarpį neišlipame į valstybės rezervo limito ir pridėdami tuos 10 mln. eurų“, – trečiadienį Seimo Audito komiteto posėdyje teigė J. Lukošius.


Jis pažymėjo, kad ŠMSM nėra statybų kainų indekso pokyčių ekspertė, tad dėl kainos pokyčių taip pat yra bendradarbiaujama su Finansų ministerija ir Centrine projektų valdymo agentūra (CVPA).


„Pabrangimas, kuris buvo įvardintas, papildomi 10 mln. eurų, toks planas yra pateiktas vertinti Finansų ministerijai. Visi norėtume išvengti pabrangimo, bet kaip buvo paminėta, kuo daugiau laiko praeina, tuo labiau didėja rizika, kad kainos augs“, – kalbėjo jis.

REKLAMA


Tuo CPVA atstovė Jekaterina Šarmavičienė aiškino, kad pagal jos skaičiavimus dabartinė projekto vertė telpa į Vyriausybės nutarimo ribą, o dėl kiekvieno pabrangimo kreiptis į Seimą būtų nelogiška.


„Pabandėme įsivertinti kiek teoriškai galėtų pabrangti objektas ir tik Vyriausybės atstovaujama dalis, ŠMSM turtiniai įsipareigojimai. (...) Pagal mūsų buvusius skaičiavimus grynoji dabartinė vertė tilpo į Vyriausybės nutarimo ribą, kuris buvo priimtas 2015 m. Bet tai labai grubus ir apytikslis įvertinimas“, – sakė J. Šarmavičienė.


„Pagal teisės aktus sprendimas priimamas tada, kai teikiamas visas siūlymas ir tvirtinamas, jis patvirtintas 2015 m. Projekto įgyvendinimo metu vyksta įvairūs dalykai, pabrangimai ir turbūt būtų nelogiška dėl kiekvieno nukrypimo grįžti į Seimą ir klausti, ar mes dar telpame“, – tikino ji.


Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Be to, daugiafunkciame komplekse Šeškinėje turėtų atsirasti universali kultūros ir sporto renginiams tinkama arena, o pačiame stadione 3 tūkst. (iki 18 tūkst.) didinamas vietų skaičius.

REKLAMA


Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas sako, kad faktinis Nacionalinio stadiono projekto statybos kaštų pokytis nuo pasiūlymo pakeitimo iki sutarties įsigaliojimo yra 40,35 proc., o sostinės savivaldybė bei ŠMSM prisiims 28,71 proc. indeksacijos, t. y. 27,1 mln. eurų. Koncesininkas šiame projekte prisiims likusią 11,64 proc., arba 9,5 mln. eurų dalį.


Papildomų darbų, t. y. 3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universalios arenos statybų, vertė siekia 10,8 mln. eurų be PVM. Teigiama, kad beveik 36 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.


Sostinės savivaldybės Kontrolės komitetas, kurio daugumą sudaro opozicijos nariai, vis tik kritiškai vertino pristatytus projekto pokyčius ir nusprendė kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) dėl teisinio įvertinimo.


Dėl minėtų pokyčių Vilniaus miesto savivaldybės taryba turėtų apsispręsti vasario 28 d. posėdyje.


„BaltCap“ šiuo metu susiduria su reputacijos problemomis, po to, kai paaiškėjo, kad buvęs fondo partneris Šarūnas Stepukonis galėjo pasisavinti apie 40 mln. eurų ir bent dalį jų pralošti kazino.


„Hanner“ savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti 2026 m.


Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)