L. Kasčiūnas siūlo dalį haubicų Ukrainai paskolinti: jas po kelių mėnesių būtų galima susigrąžinti

L. Kasčiūnas siūlo dalį haubicų Ukrainai paskolinti: jas po kelių mėnesių būtų galima susigrąžinti


Siekiant užtikrinti tiek Lietuvos saugumą, tiek nuolatinės paramos tiekimą Ukrainai, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas siūlo pasvarstyti apie naują iniciatyvą – Lietuvos turimų haubicų „PzH 2000“ Kyjivui skolinimą.


Anot L. Kasčiūno, šios karinės ginkluotės sunaikinimo tikimybė yra nedidelė, todėl išsiuntus haubicas į Ukrainą, jas po kelių mėnesių būtų galima sugrąžinti Lietuvos pajėgumams.


„Pačioje Ukrainoje veikia daugiau nei 200 Vakarų perduotų haubicų. Jų sunaikinamumas yra labai mažas, haubicos, kurios ten yra, – mobilios, jų tolimesnis šūvis nei rusiškų, o tai reiškia, kad jos turi didžiulį procentą išlikimo“, – teigė NSGK pirmininkas, kartu pridurdamas, kad ir Lietuvos perduotos haubicos Ukrainoje nėra sunaikintos.


„Jos įprastai dirba apie tris keturis mėnesius, o tada yra remontuojamos. Tai mano idėja pasvarstyti apie tam tikros, nedidelės dalies, pavyzdžiui, keturių haubicų, paskolinimą Ukrainai 3–4 mėnesiams. Po to, kai jos būtų Lietuvoje, kur mes turime remonto bazę, jas suremontuoti ir grąžinti mūsų pajėgumams“, – tęsė politikas.

REKLAMA


L. Kasčiūno teigimu, tokiu būdu būtų surastas balansas tarp paramos tiekimo ir Lietuvos nacionalinių pajėgumų užtikrinimo. Jis viliasi, kad galbūt tai paskatintų ir kitas Vakarų šalis tiekti daugiau ginkluotės skolinimo principu.


„Tokiu būdu mes paragintume ir kitas šalis žengti panašiu keliu. Būtų galima multiplikuoti efektą, nes labai svarbus dalykas, noriu pabrėžti, – Ukraina yra be galo priklausoma nuo Vakarų ginkluotės tiekimo“, – svarstė L. Kasčiūnas.


NSGK pirmininkas pažymi, kad kol kas šis siūlymas yra tik idėja, tačiau, anot politiko, gavus karinį patarimą, būtų galima ją įgyvendinti.


„Turime viską labai rimtai išanalizuoti, lauksime ir karinio patarimo šiuo pasiūlymu. Natūralu, tai bus be galo svarbu. Bet kol kas tai tik idėja, ji yra ir, aš manau, ji verta dėmesio“, – nurodė jis.


Spalio pradžioje kilo diskusijos dėl Lietuvos turimų haubicų „PzH 2000“ ir oro gynybos sistemų NASAMS perdavimo Ukrainai. Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys pareiškė, jog VGT posėdyje siūlys turimų haubicų ir oro gynybos sistemų Ukrainai neperduodi. V. Rupšys pažymėjo, kad Lietuva turi ieškoti kitų pagalbos priemonių Ukrainai.

REKLAMA


„Aš turiu turėti įrankių. Mes negalime įvykdyti užduoties, neturint tam pajėgumų, bet tas pajėgumas, kurį mes turime, yra ant linijos, kai daugiau nusirengti nebegalime“, – sakė V. Rupšys.  


VGT posėdį prezidentas Gitanas Nausėda šaukia pirmadienį, kuriame be kitų klausimų bus apsvarstytas Lietuvos ir regiono oro gynybos stiprinimas, karinė ir ne karinė parama Ukrainai.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 47 (2022)

    Savaitė - Nr.: 47 (2022)