Ž. Mauricas: recesija neišvengiama, bet metinis ekonomikos augimas išliks teigiamas

Ž. Mauricas: recesija neišvengiama, bet metinis ekonomikos augimas išliks teigiamas


Statistikos departamentui paskelbus apie neigiamą bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą antrąjį šių metų ketvirtį ekonomistas Žygimantas Mauricas tvirtina, kad rudenį šalies ekonomika įžengs į recesiją.


„Toks rezultatas reiškia, kad mes jau turime techninį nuosmukį. Neišvengiamai neigiamą augimą turėsime ir trečią ketvirtį. Kai spalio mėnesio pabaigoje bus trečio ketvirčio rezultatai, mes formaliai galėsime skelbti apie recesiją“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo Ž. Mauricas.


Vis dėlto ekonomistas pažymi, kad nepaisant to, jog du šių metų ketvirčius iš eilės bus fiksuojamas neigiamas augimas, bendras metinis rezultatas išliks teigiamas.


„Augimas svyruos tarp 1-1,8 proc.,nes pirma metų pusė buvo labai gera. Pirmą ketvirtį metinis augimas buvo per 4 proc., antrą ketvirtį 2,8 proc. Vadinasi, mes turime labai žemai kristi antrame metų pusmetyje tam, kad metinis rodiklis būtų neigiamas“, – aiškino jis.


Apskritai, Ž. Mauricas pažymi, kad recesija yra techninis terminas, reiškiantis formalų ekonomikos augimo sulėtėjimą. Tačiau, jo vertinimu, šį kartą ekonomika nesusidurs su 2008 m. krizės scenarijumi, kadangi tuomet buvo fiksuojamas vienas sparčiausių BVP nuosmukių per visą istoriją.

REKLAMA


Ekonomisto vertinimu, Lietuva ekonomikos smukimą yra pasirengusi atlaikyti.


„Lietuvos ekonomika labiau diversifikuota. Gyventojai, įmonės ir netgi valdžios institucijos nėra daug įsiskolinusios, bent jau lyginant su Europos, pasaulio vidurkiu. Iš tiesų mes į ekonominį sulėtėjimą įžengėme pakankamai neblogos būklės“, – tikino jis.


„Netgi drįsčiau teigti, kad mes turėtume smukti panašiai kaip Europos Sąjungos vidurkis. Gal tik šiek tiek daugiau dėl savo specifikos su Rusija“, – prognozuoja Ž. Mauricas.


Šių metų antrąjį ketvirtį šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) to meto kainomis siekė 16,4 mlrd. eurų. Įvertis gautas taikant ekonometrinius modelius pagal turimus statistinius duomenis. Palyginti su 2022 m. pirmuoju ketvirčiu, realusis BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo neigiamas ir sudarė –0,4 proc., penktadienį pranešė Statistikos departamentas.


Vertinant gamybos metodu, 2022 m. antrąjį ketvirtį didžiausią neigiamą įtaką BVP pokyčiui turėjo transporto ir saugojimo, nekilnojamo turto operacijų įmonių veiklos rezultatai.


2022 m. pirmąjį pusmetį BVP sudarė 30,7 mlrd. eurų to meto kainomis. Palyginti su 2021 m. pirmuoju pusmečiu, realusis BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo 3,6 proc. (nepašalinus sudarė 3,4 proc.).