Receptas vienišumo problemai spręsti paprastas – bendraukime

Receptas vienišumo problemai spręsti paprastas – bendraukime


Elenai 83-eji. Kas rytą atsikėlusi klausosi radijo, geria arbatą, vėliau gamina pietus, vakarieniaudama žiūri televizorių, retkarčiais pasprendžia kryžiažodžius. Ir taip diena iš dienos. O dienos bėga lėtai...


Elenai liūdna. Juk norisi su kažkuo pasišnekėti, aptarti dienos aktualijas, išgirstas žinias, pasiguosti. Tik pašnekovų ratas vis traukiasi. Vyrą neseniai palaidojo, vaikų neturėjo. O draugės? Kelios jau Anapilin iškeliavo, o kitos – vis daugiau apie ligas, sopulius guodžiasi. Sunku jų klausytis, nes ir pačią ligos kankina, dar daugiau nagrinėti tą skaudžią temą Elena nenori. O naujų draugų kur tu rasi? Be to, karantinas, neisi į gatvę pašnekovo ieškoti, reikia saugoti ir taip trapią sveikatą. Juk tik prieš metus grįžo iš ligoninės po operacijos.


Karantinas apribojo daugelio mūsų gyvą bendravimą, jaučiamės vienišesni, atskirti, trūksta žmogiškojo kontakto. Deja, bet daugeliui vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje tai nėra tik pastarųjų mėnesių patirtys, tai jų senatvę nuolat lydinti kasdienybė. Tokių istorijų kaip Elenos – daugybė.

REKLAMA


Nuoširdus pokalbis – kelias į kartų draugystę


Žmogaus socialiniai ryšiai su amžiumi kinta – mažėja pažįstamų ir draugų ratas, dėl mobilumo ir sveikatos problemų senjorams tampa sunkiau judėti. Visa tai daro didelę įtaką žmogaus gerovei. Moksliniai tyrimai rodo, jog vienišumas didina ne tik depresijos, nerimo ir kitų psichologinių ligų atsiradimą, bet stipriai prisideda ir prie fizinės savijautos sutrikdymo. Vieniši asmenys dažniau serga širdies, nervų bei kraujagyslių ligomis, jiems dažniau pasireiškia senatvinė demencija, Alzheimerio liga.


Šią vyresnio amžiaus žmonių atskirties problemą imasi spręsti Jaunieji maltiečiai - Maltos ordino pagalbos tarnybos jaunuomenė, ugdantį jauną žmogų per savanorystę. Iki šiol Jaunųjų maltiečių veikla buvo siejama su fiziniu bendravimu – savanoriai lankydavo vyresnio amžiaus žmones, nunešę šiltus pietus prisėsdavo prie stalo pasišnekėti, kaimuose kartu nudirbdavo ūkio darbus. Deja, pandemijos metu, siekiant išlaikyti saugumą, ilgi susitikimai ir pokalbiai buvo nukelti geresniems laikams. Vienatvė ir vėl sugrįžo į globotinių namus.

REKLAMA


Bet kam bendravimą, kuris šiandien didžiausia vertybė, atidėlioti? Jaunieji maltiečiai imasi nuotolinės savanorystės – pasišnekučiavimo su vyresniais telefonu. Pasitelkus mūsų kasdien naudojamą įrankį rastas puikus sprendimas didėjančiai vienišumo problemai mažinti.


„Nors fizinius susitikimus kurį laiką teks sustabdyti, bendravimą vieni su kitais vis dar galime išlaikyti. Ne tik vyresnio amžiaus asmenys šiuo metu jaučia atskirtį. Panašius jausmus išgyvena ir jaunimas. Pasikeitusi situacija palietė mus visus. Su Jaunųjų maltiečių ir Britų tarybos iniciatyva „Jungiant kartas“ norime ne tik suteikti galimybę pasikalbėti, bet ir įgyti žinių bei patirties. Norime tapti draugais ir pašnekovais tiems, kurie nori ir gali pasidalinti savo patirtimi, istorijomis, jausmais. Manau, kad vyresnio amžiaus asmenys – lyg lobynas, iš kurio galime semtis daugybės vertingų dalykų. Jaunimas taip pat nori bendrauti, dalintis, tad pokalbis su patyrusiu pašnekovu puiki galimybė įprasminti šį laiką. Kviečiame bendrauti ne tik tuos, kurie jaučiasi vieniši šiuo laikotarpiu - kviečiame visus, kurie nori dalintis. Siūlome susirasti pokalbių draugą su kuriuo galėsite reguliariai pasišnekučiuoti. Tikimės, jog pokalbiai virs gražia draugyste. Dalinkimės dėmesiu, nuoširdžiu pašnekesiu vieni su kitais ir būkime kartu. Esame atviri ir laukiame jūsų,“ - sako Jaunųjų maltiečių vadovė Neringa Sukauskaitė.Šiandien Elena pabudo su šypsena – po pietų jos laukia pokalbis su telefoniniu bičiuliu Matu! Per radiją girdėjo, kad vyks puikus kalėdinis koncertas, nori šia žinia pasidalinti su jaunuoliu. Įdomu, kokios muzikos klausosi jis. Elena žino, kad Matas, kaip ir ji jaunystėje, groja pianinu, ir su nekantrumu laukia pokalbio.


Jei ir jūs, kaip Elena, norite pasikalbėti, o gal tokių pokalbių trūksta jūsų pažįstamiems ar artimiesiems, skambinkite +370 678 73 154 arba susisiekite elektroniniu paštu jaunieji@maltieciai.lt.


Mato kolegos, jaunieji savanoriai, nekantriai laukia susitikimų su savo telefoniniais bičiuliais!


Partnerių informacija.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)