Ką daryti, jeigu pasiklydote miške

Ką daryti, jeigu pasiklydote miške


Miško glūdumose dalis grybautojų vis dar tvirtai laikosi „senosios mokyklos taisyklių“ – orientuojasi pagal medžių žieves ar saulę. Kai kurie jų net žymi miško teritorijas neleistinais būdais. Visgi, ekspertai tikina, kad to išvengti galima po ranka turint išmanųjį telefoną. Šis ne tik pasitarnaus grybaujant, bet ir palengvins pareigūnų darbą, jei pasiklysite.


„Išmanusis telefonas miške yra puikus pagalbininkas net ir patyrusiems grybautojams“, –pranešime žiniasklaidai pasakoja Gedas Kukanauskas, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktorius.


Pašnekovas teigia, kad internetu galima pasižymėti ne tik reikiamą informaciją apie buvimo vietą, bet ir turėti su savimi gausiausių grybų vietų sąrašą.


Telefone – ne tik programėlės apie grybų rūšis

„Dėl didelio miško ploto ir daugybės takelių nerimas pasiklysti yra suprantamas. Tam tikrai nepadeda ir baimė likti be ryšio, tačiau šiais laikais technologijos ištobulėjo tiek, kad retas kuris dar kelią į dangų telefoną, bandydamas pagauti geresnes ryšio bangas“, – aiškina Modestas Ropė, „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklų direktorius.

REKLAMA


Išmanusis telefonas gali atlikti ir daugiau naudingų funkcijų, praversiančių grybautojams. Interneto ir įvairių mobilių programėlių dėka galima atpažinti nežinomos rūšies miško gėrybes, išvengti nuodingų grybų ar net pasižymėti teritorijas, kur jų gausiausia.


„Viena populiariausių programėlių – geoportal.lt, kurioje žemėlapiai pateikti labai smulkiai, todėl galima lengvai pasižymėti, kurioje vietoje pastatėte automobilį. Joje taip pat galima surašyti ir vietas, kuriose radote daugiausiai grybų“, – aiškina Aukštaitijos nacionalinio parko vadovas.


Pasak jo, šiam tikslui neretai žmonės vis dar renkasi senovinius ženklinimo būdus – riša raiščius ant medžių, kabina plastmasinius butelius ant šakų ar dažais žymi kamienus. Tokie miško ženklinimo būdai – neleistini, kadangi teršia aplinką, todėl geriausia naudoti telefone esančiomis programėlėmis.


„Išmanieji telefonai taip pat pagelbėja radus nepažįstamą grybą – programėlės padeda atpažinti nematytą grybų rūšį. Tai paverčia ir tiems, kurie ne tik renka grybus, bet ir domisi jais plačiau, nori patirti atradimo džiaugsmą“, – pasakoja G. Kukanauskas.

REKLAMA


Nors suprantama, kad ryšys grybaujant, naudingas, kai kurie žmonės vis tiek baiminasi, kad miško glūdumoje jis neveiks. M. Ropė ramina, kad tokia problema, kai negali net paskambinti, mažai tikėtina.


„Investuojame į ryšio tinklų plėtrą, o tai reiškia, kad modernizuojame ryšių stotis ir jose aktyvuojame papildomą žemą padengimo dažnį, kuris padeda užtikrinti stabilesnį ryšį net miškingose ir retai apgyvendinamose vietovėse“, – teigia M. Ropė.


Pasiklydus miške padės kelios taisyklės

Nors teigiama, kad prastas ryšys miške neturėtų tapti problema, verta apgalvoti kelias taisykles, kurios padės išvengti paklydimo. Nors tarp tokių yra ir patarimas negrybauti nepažįstamose teritorijose, G. Kukanauskas tikina, kad svarbu atsiminti ir daugiau.


„Žinokite, kad miškai yra padalinti kvartalinėmis linijomis, todėl patartina grybauti viename miško kvartale, kuris užima 30 ha. Daug lengviau išeiti iš nemalonios padėties, kai paklystame 30 ha plote, o ne visame miške“, – aiškina Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos direktorius.


Taip pat labai svarbu, net jei ir neketinate naudotis internetu, iš anksto įkrauti savo mobilųjį įrenginį. Šis gali pasitarnauti ir kitokiais, su ryšiu nesusijusiais, būdais.


„Visuomet verta prieš išeinant grybauti pasitikrinti, ar telefono baterija yra iki galo įkrauta. Net jei jums norisi adrenalino ir įrenginiu nesinaudosite savo būvimo vietai sekti, jis jums gali praversti tiek kam nors paskambinant, tiek pasišviečiant kelią sutemus, kai ieškote išėjimo iš miško“, – „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklų direktorius.


Jei visgi pasiklydote, G. Kukanauskas pataria susirasti artimiausią kvartalinę liniją, kuri panaši į tiesų miško keliuką. Ja reikėtų eiti tol, kol kvartalinių linijų susikirtime rasite stulpą. Tuomet paskambinkite 112 ir pasakykite miško kvartalo numerį, kuris ant jo užrašytas. Taip bus lengviau nustatyti jūsų koordinates.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 39 (2023)

    Savaitė - Nr.: 39 (2023)

Daugiau >>