Saulius Baradinskas. Dirbti, dėkoti ir svajoti

Arnas Mažylis


„Holivudas – didžiosios svajonės išsipildymas! Džiaugsmo daug. Noriu jį spinduliuoti ir dalintis su visais, apkabinti visą Lietuvą“, – veržiasi džiugesys, sumišęs su jauduliu. Kinas yra galinga jėga. Architektūra papildo kiną. Susipažinkite su Sauliaus kūryba. Abejingi neliksite!


Birutė JANČIENĖ


– Pokalbį norėjosi pradėti nuo Holivudo, bet užkliuvo jūsų paskiausias darbas – muzikinis klipas su Monika Liu. Įdomus, jausmingas, ryškus.

– Monika yra mano gera draugė. Šio klipo ji paprašė seniai, dar iki žinios apie Holivudą. Man labai patiko jos daina „Kodėl tu čia“ – daina apie neištikimybę. Klipe stengiausi sukurti moters, suirusių santykių paveikslą, kuriame gali būti visko – skausmo, džiugesio, palengvėjimo, liūdesio. Įvairiausių spalvų ir atspalvių. Moteris gali būti ir karalienė, ir ragana – jausmų paletė yra labai plati.


– Socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalinote įrašu „Aš įstojau į Holivudą!“ Koks jausmas, išgirdus šią žinią?

– „Vis dar negaliu patikėti ir dreba širdis visą rytą rašant šį įrašą, bet noriu pranešti, kad aš įstojau geriausią kino mokyklą JAV – AFI Conservatory! Šį rudenį pradėsiu studijuoti režisūros magistrą pačioje Los Andželo širdyje – Holivude.“

REKLAMA


Štai tokia žinute dalinausi, išgirdęs naujieną. Šioje mokykloje mokėsi Deividas Lynčas, Darenas Aronofskis, Terensas Malikas, o Amerikos filmų instituto konservatorijos seminaruose studentams dėstė Stivenas Spilbergas, Kventinas Tarantino, Martinas Skorsezė, Alechandras Inarritu, Deni Vilnevas, Sofija Kopola. Galėčiau vardinti ir vardinti be sustojimo. Nuoširdžiai – aš vis dar pratinuosi prie šios minties, nes vis dar nesuvokiu, kas čia vyksta. Tai toks virsmas, jog, ko gero, prireiks kelerių metų, kad įsitikinčiau – tai nutiko man. Ryte prabudęs turiu įsižnybti sau į pirštą, kad įsitikinčiau, jog Holivudas – realybė, o ne sapnas.


Sulaukiau tiek sveikinimų ir palaikymo, ko niekad nebuvau patyręs. Holivudas – didžiosios svajonės išsipildymas! Džiaugsmo daug. Noriu jį spinduliuoti ir dalintis su visais, su visa Lietuva.


– Nupieškite šios mokymo įstaigos portretą.

– Amerikos filmų instituto konservatorija yra viena iš prestižiškiausių kino mokyklų pasaulyje, joje studentai išmoksta kino kūrimo ir filmavimo meno. Ši mokykla yra viena iš nedaugelio švietimo institucijų, kurios tiek akademiniu, tiek profesionaliu požiūriu yra vertinamos kaip aukščiausio lygio mokymo institucijos. Instituto konservatorija studentams suteikia galimybę susipažinti su aukščiausios klasės technologijomis ir įranga, pasiruošti filmavimo režisūros, scenarijų rašymo, kameros darbo, režisūros montažo ir daugeliui kitų sričių. Tai yra vieta, kurioje yra ugdomi ir auginami kino meistrai, atsakingi už ateities kino kūrybą.

REKLAMA


– Kaip pavyko prasibrauti tarp 28 laimingųjų, kai tos laimės siekė keli tūkstančiai norinčiųjų?

– Norėtųsi priminti, kad esu pirmasis Lietuvoje gimęs ir užaugęs lietuvis, įstojęs į šią mokymo meką. Prieš tai buvo Amerikos lietuvis, studijavęs režisūrą. Prireikė ne vienų metų pasiruošimo, didelio kryptingo darbo. Be užsispyrimo, atkaklumo ir veržlumo svajonės neišsipildo. Patiko vieno bičiulio žodžiai, esą į kino mokyklą JAV įstojau ne aš, dabartinis Saulius, o ilgą dešimtmetį trukusi mano veikla.


– Vadinasi, kelias į Holivudą – toli gražu ne vienas aukštas šuolis, o ilgas ir vingiuotas ėjimas?

– Taip. Tai mano klipai, mano sukurti filmai, pelnę tarptautinį pripažinimą, parodyti Venecijos kino festivalyje, Luvro muziejuje, Niujorko kino festivalyje, nominuoti Europos „Oskarų“ – Europos kino akademijos apdovanojimuose. Visos šios patirtys ir faktai sugulė į vieną tašką ir lėmė svajonės išsipildymą. O kur dar anglų kalbos egzaminas Kembridžo, Oksfordo arba Harvardo universiteto lygiu. Interviu, kurių metu stengiamasi įvertinti asmenybę – koks tu žmogus, kaip bendrauji su kitais, kokios tavo pažiūros, kiek turi įvairių gebėjimų ir pan. Ši mokykla siekia, kad jos vardas būtų vertinamas ir skleidžiamas. Ir tiki, kad kinas, kaip meno šaka, gali pakeisti pasaulį.


Barley Damarod


– Kokios bus tos magistro studijos? Juolab kad laukia malonios pažintys su kino studijomis, kaip antai „Warner Bros“, „Disney Pictures“ ir kt.

– Turėsiu galimybę lankytis šiose garsiausiose studijose, stebėti čia vykstančius darbus, prisiliesti prie kino kūrimo. Studijų grafikas – intensyvus. Užsiėmimai vyksta šešis, o kartais net septynis kartus per savaitę. Dvejus metus truksiančiose magistro studijose turėsiu sukurti kelis trumpo metražo filmus, o baigiamasis studijų filmas bus pristatomas tarptautiniuose kino festivaliuose. Šių studijų metu ne tik patobulinsiu savo režisūrinį amatą, bet ir turėsiu progą pamatyti, kaip dirba garsiausi pasaulio kūrėjai, mokytis iš jų.– Sauliau, VDA baigėte architektūrą. Kas bendra tarp jos ir kino?

Dalis šio straipsnio pasiekiama tik prenumeratos skaitytojams.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 22 (2023)

    Savaitė - Nr.: 22 (2023)

Daugiau >>