Danijos mokslininkai rado vaistą, sumažinantį „amžinųjų chemikalų“ kiekį kraujyje

Danijos mokslininkai rado vaistą, sumažinantį „amžinųjų chemikalų“ kiekį kraujyje


Aukštam cholesterolio kiekiui mažinti skiriamas vaistas gali ženkliai sumažinti su vėžio rizika siejamų ir Europoje uždraustų „amžinųjų chemikalų“ (PFAS) kiekį kraujyje, pranešė mokslininkai.


Tačiau šis vaistas nėra skirtas visiems ir ilgai jo vartoti negalima, nes jis pasižymi šalutiniu poveikiu ir būtina atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima įvertinti jo poveikį lėtiniams sveikatos sutrikimams. Klinikinių cholestiramino tyrimo metu užfiksuotas sumažėjimas, rezultatą be intervencijos viršijęs 20 kartų, pasakė tyrime dalyvavęs gydytojas Mortenas Lindhardtas.


„Iš esmės gydymo poveikis pasižymėjo tuo, kad 63 proc. sumažėjo kiekis plazmoje“, – paaiškino M. Lindhardtas iš Holbaeko ligoninės. Mokslininkų teigimu, šie rezultatai leidžia tikėtis, kad toks gydymo būdas galės būti taikomas asmenims, gavusiems dideles dozes „amžinųjų chemikalų“, taip vadinamų todėl, kad kaupiasi organizme ir ten lieka.


Tačiau, kalbėdamas apie naująjį gydymo būdą, M. Lindhartas pridūrė: „Nemanau, kad šį vaistą turėtumėte vartoti nuolat, kadangi jis turi šalutinį poveikį“.

REKLAMA


Tačiau jis gali palengvinti „apsinuodijimo jausmą“, kurį patiria su dideliais teršalų kiekiais susidūrę žmonės, nurodė jis. Trumpiniu PFAS (perfluoroalazė ir polifluoralkilas) žymima maždaug 4 000 cheminių junginių grupė. Šios cheminės medžiagos gali sumažinti imuninį atsaką į skiepus, daryti poveikį cholesterolio lygiui ir yra siejamos su vežiniais susirgimais arba nutukimu.


Šalutinio poveikio rizika

Keletas vidurio Danijos Korsoro miesto gyventojų yra susidūrę su dideliu vienos iš jų – perfluoroktano sulfoninės rūgšties (PFOS) kiekiu. Šios rūgšties buvo putose, kuriomis treniruočių metu vietos ugniagesių mokymo stovykloje būdavo gesinami gaisrai.


Dalyvauti klinikiniame tyrime buvo atrinkti 45 šio miesto, kurio bendruomenės nariams nustatyti normą gerokai viršijantys PFOS kiekiai, gyventojai. Nepaisant mažos imties, M. Lindhardtas teigė, kad gydymo rezultatai yra nenuginčijami. Tačiau apie visų, kuriems nustatytas aukštas PFAS lygis, gydymą šiuo preparatu negali būti nė kalbos, pridūrė jis.

REKLAMA


„Šalutinio poveikio rizika yra pernelyg didelė“, – paaiškino jis. „Jei imtumėte gydyti kiekvieną, kiltų katastrofa.“


Tačiau jis galėtų būti skiriamas vaisingo amžiaus moterims, siekiant apriboti cheminių medžiagų perdavimą jų palikuoniams.


„Tokiu būdu galima būtų pertraukti šių cheminių medžiagų perdavimo naujoms kartoms grandinę“, – paaiškino M. Lindhartas.


M. Lindhartas perspėjo laikytis atsargos, nors vaisto poveikis ir buvo aprašytas PFAS lygio kraujyje mažinimo kontekste. Dar reikia ištirti jo poveikį inkstų ar imuniteto nepakankamumui, pasakė jis.


AFP inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)