Futbolo sirgaliams – ypatingos svajonių komandos: žaidėjais tapo tarpukario diplomatai, LDK vadovai ir garsiausi žemaičiai

Futbolo sirgaliams – ypatingos svajonių komandos: žaidėjais tapo tarpukario diplomatai, LDK vadovai ir garsiausi žemaičiai


Įsibėgėjus Europos futbolo čempionatui, Vilniaus universiteto istorikai pristatė kitokias svajonių komandas. Žinomi dėstytojai subūrė vienuolikos ryškiausių įvairių sričių ar istorinių asmenybių komandas ir išdėstė jas futbolo aikštelėje.


VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas, dr. Norbertas Černiauskas, doc. Eligijus Raila, lekt. Andrius Grodis, prof. Marija Drėmaitė ir prof. Alfredas Bumblauskas prisiėmė vyriausiojo trenerio vaidmenį – išdėliojo futbolo aikštelėje savo žaidėjus ir paaiškino savo pasirinkimus.


FK „Europos unija“

VU rektorius, istorikas prof. R. Petrauskas, kaip užkietėjęs futbolo aistruolis, subūrė komandą ne iš LDK valdovų, o iš Europos futbolininkų, kuriuos jam teko matyti jaunystėje per televizorių ar gyvai. Rektorius pripažįsta, kad tokios komandos negalėjo būti nei chronologiniu, nei geografiniu požiūriu, bet šie žaidėjai pirmiausia šovė į galvą pamėginus prisiminti, ką jam teko matyti ekrane ar stadione.


Rektoriaus prisiminimų komandos vartininkas – Vaclovas Jurkus. Tai nedidelio ūgio legendinio Vilniaus „Žalgirio“ vartų sargas, kuris, anot prof. R. Petrausko, ant linijos reaguodavo tobulai. VU kapitonas nusprendė į kiekvieną poziciją įtraukti po vieną lietuvį.

REKLAMA


„Gynėjai – italai, kurie ir tampa čempionais dėl savo gynybos, gražuolis Paolo Maldini ir visada užtikrintas Franco Baresi, efektyvusis vokietis Philippas Lahmas ir atletiškas ilgaplaukis, dabartinis VU rinktinės treneris Rimantas Turskis“, – sako VU rektorius.


Futbolo sirgaliams – ypatingos svajonių komandos: žaidėjais tapo tarpukario diplomatai, LDK vadovai ir garsiausi žemaičiai


Rektoriui sunku atskirai išskirti saugus ir puolėjus. Jo komandoje šias pozicijas užimtų olandas Arjenas Robbenas – jį rektorius atsimena kaip žaidėją, kuris krašte žaisdamas iš esmės viena koja buvo pajėgus apeiti bet ką. Taip pat šioms pozicijoms priskirtas prancūzų mąstytojas Zinedine’as Zidane’as ir, pasak prof. R. Petrausko, visų laikų lėčiausias, bet ir techniškiausias „Žalgirio“ saugas – Stanislovas Danisevičius.


„Dar ispanas Xavi, olandas Marco van Bastenas (jo įvartis į sovietų vartus 1988 m. vasarą pradėjo Sąjūdį) ir prancūzas, aikštės dirigentas (gal būtų geras EU parlamentaras, jei išmoko pamokas) Michelis Platini“, – pristato savo istorinių Europos žvaigždžių komandą VU rektorius prof. R. Petrauskas.


IFK „Strategai“

Savo komandą dr. N. Černiauskas surinko iš Lietuvos istorijos karo vadų. Vartininku ir komandos kapitonu istorikas paskyrė partizanų vadą Joną Žemaitį-Vytautą. Gynėjų pozicijose – kunigaikštis Kęstutis, Tadas Kosciuška, Silvestras Žukauskas ir Jokūbas Jasinskis. Karo vadų komandos saugai – Kristupas Radvila Perkūnas, Vytautas Didysis, Zigmantas Sierakauskas ir Lietuvos oro pajėgų pradininkas Antanas Gustaitis. Puolėjų pozicijose trenerio dr. N. Černiausko nurodymu žaistų kunigaikštis Algirdas ir Salaspilio mūšio nugalėtojas – Jonas Karolis Chodkevičius.


Futbolo sirgaliams – ypatingos svajonių komandos: žaidėjais tapo tarpukario diplomatai, LDK vadovai ir garsiausi žemaičiai


„Labai svarbu turėti visko mačiusį ir patyrusį vartininką, net ir didžiausią spaudimą gebančius atlaikyti gynėjus, strateginį mąstymą turinčius ir rizikuoti nebijančius saugus ir 100 proc. progas realizuojančius puolėjus“, – pagrindžia savo pasirinkimus ir išdėstymą istorikas.


Garsiausi Lietuvos istorikai

Doc. E. Raila savo komandą sudarė iš garsiausių Lietuvos istorikų. Į vartus jis pastatė Edvardą Gudavičių, sugebantį atmušti klastingiausius istoriografinius kamuolius. Gynėjai šioje istorikų komandoje yra Augustinas Janulaitis, Ignas Jonynas, Konstantinas Jablonskis ir Juozas Jurginis. Pasak doc. E. Railos, jie yra griežtai pozityvistinio braižo žaidėjai, kurių pavardės prasideda J raide.


„Saugai – Motiejus Strijkovskis, Albertas Kojalavičius-Vijūkas, Simonas Daukantas ir Teodoras Narbutas – žaidėjai, turintys kūrybinę vaizduotę. Puolėjai – Adolfas Šapoka, Zenonas Ivinskis – žaidėjai, išugdyti čekų, švedų ir vokiečių treniruočių metodikos“, – savo „Herodotų“ komandą pristato vyr. treneris doc. E. Raila.

REKLAMA


Tarpukario diplomatai

Daugkartinio VU Istorijos fakulteto metų dėstytojo A. Grodžio komanda sudaryta iš Lietuvos tarpukario diplomatų. Į vartus jis pastatė Magdaleną Avietėnaitę, į centro gynėjų pozicijas paskyrė Dovą Zaunių ir Jurgį Šaulį, į krašto gynėjų pozicijas – Bronių Kazį Balutį ir Petrą Klimą.


Pasak A. Grodžo, P. Klimas politiniame spektre buvo centro kairėje ir per visą tarpukarį gynė Lietuvos teisę į Vilnių. Istorikas gynėjais parinko tuos diplomatus, kurie Lietuvos diplomatinėje tarnyboje išbuvo visą arbą beveik visą nepriklausomybės laikotarpį. Krašto saugai A. Grodžio komandoje yra Oskaras Milašius, Juozas Urbšys ir Tomas Naruševičius, o Ernestas Galvanauskas – saugas, vidurio aikštės žaidėjas playmaker, kuris sukūrė sąlygas didžiausiai Lietuvos diplomatinei pergalei – Klaipėdos prijungimui.


Istorikas diplomatų komandos sudėtį užbaigia puolėjais: „Augustinas Voldemaras būtų centro puolėjas. Nepriklausomai nuo tarptautinės politinės konjunktūros visada savo smūgiais terorizuodavo europinę diplomatiją. Stasys Lozoraitis taip pat puolėjas.“


Garsiausi Lietuvos žemaičiai

Prof. A. Bumblausko komanda atstovauja Žemaitijai ir yra sudaryta iš garsiausių žemaičių. Vartuose – Vydūnas. Gynyboje – Kazimieras Semenavičius, Jonas Chodkevičius, Juozapas Pilsudskis ir Leiba Zyvas – „atominis vekselis“.


Saugų pozicijose žemaičių komandoje žaidžia Stanislovas Narutavičius, Simonas Daukantas Vykintas ir iš karo vadų – strateginį atsitraukimą padaręs Vytautas.


Puolimui vadovauja „Strategų“ komandos puolėjas Jonas Karolis Chodkevičius ir Lietuvos blaivintojas – Motiejus Valančius.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)