5 būdai atsipalaiduoti namuose po įtemptos dienos

5 būdai atsipalaiduoti namuose po įtemptos dienos


Tyrimo duomenimis, galimybė atsipalaiduoti namuose kas trečiam Lietuvos gyventojui yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių palaikyti gerą psichologinę savijautą. Deja, pasakyti kartais lengviau nei padaryti – po įtemptos dienos gali būti sunku atsijungti nuo išorinio šurmulio. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip, grįžus namo, greičiau persijungti į poilsio režimą.


Kasmet atliekamas tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad jaustis patenkintiems ir atsipalaiduoti mums padeda labai paprasti, daugeliui prieinami dalykai. Tarp svarbiausių veiksnių Lietuvos gyventojai mini malonų namų kvapą (17 proc.), gaivų orą (13 proc.), foninę muziką (10 proc.), nuotaiką kuriantį apšvietimą (9 proc.) ir žvakių šviesą (7 proc.). Vadinasi, norint atsipalaiduoti, namai turi rūpintis visomis žmogaus juslėmis.


Jaukūs ir atpalaiduojantys namai rūpinasi visomis juslėmis

Psichologas Paulius Rakštikas teigia, kad kiekvieną akimirką esame veikiami įvairių dirgiklių ir stimulų. Jie mus veikia skirtingai: vieni blaško dėmesį, didina įtampą, o kiti, priešingai, leidžia nurimti. Tačiau savo privatų kampelį – namus – kiekvienas galime susitvarkyti pagal save ir paversti juos mus raminančių stimulų oaze.

REKLAMA


„Atkreipkite dėmesį, kurie daiktai jums suteikia fizinio komforto jausmą – patogi sofa, švelnus pledas, šiltos šlepetės? O kurie daiktai veikia atpalaiduojančiai – gal malonūs kvapai, blausi šilta šviesa, rami muzika? Ir kas atskleidžia jūsų autentiškumą ar sukelia malonius prisiminimus – naminiai drabužiai, lentynėlė su širdžiai mielais suvenyrais ir nuotraukomis, dekoracijos? Įnešę daugiau atpalaiduojančių elementų į namus, grįžę po sunkios darbo dienos, galėsite greičiau atsipalaiduoti ir nurimti“, – sako psichologas.


Kaip įsirengti multisensorinius namus?

Pasak interjero dizainerės, susikurti poilsio oazę namuose galima, pasitelkus vos keletą nebrangių sprendimų.


1. Apsauga nuo išorinio triukšmo. IKEA interjero dizainerė Morta Bučinskienė pataria, kaip atsiriboti nuo triukšmo ir greičiau atsipalaiduoti: „Vienas iš veiksnių, trukdančių atsipalaiduoti, yra gatvių, kaimynų ar net namiškių skleidžiamas triukšmas. Įvairūs tekstilės gaminiai (kilimai, garsą sugeriančios užuolaidos ar akustinės sienelės) gali padėti jį sumažinti. Pasitelkus šiuos sprendimus, net ir tokie kasdieniai garsai, kaip tarškantys indai, stalo įrankių skimbčiojimas ar per grindis traukiamų kėdžių bildesys, erzins mažiau, tad namai taps iš tiesų atpalaiduojančia erdve.“

REKLAMA


2. Nuotaiką kuriantis apšvietimas. Daliai žmonių atsipalaiduoti padeda tinkamas apšvietimas, todėl interjero dizainerė ragina namuose turėti daugiau skirtingų šviesos šaltinių. Pavyzdžiui, lubinis šviestuvas kambario centre labai praverčia tvarkantis, tačiau, norint sukurti jaukią atmosferą, nėra itin naudingas. „Ne tokią ryškią, kiek prislopintą šviesą skleidžiantys grindiniai ir staliniai šviestuvai padės sukurti reikiamą nuotaiką, skaitant ar bendraujant su šeima. Užuot turėję vieną šviestuvą, galite derinti kelis – pasirinkus panašių formų ir spalvų modelius, jie taps puikia kambario dekoracija“, – sako interjero dizainerė.


3. Magiška žvakių galia. Ko gero, niekas taip gerai nesukuria nuotaikos, kaip žvakių šviesa. O, stebint liepsną, kaipmat nurimsta ir mintys. „Keletą skirtingo aukščio žvakių išdėliokite ant specialaus padėklo ar kito stabilaus pagrindo, stengdamiesi tarp jų išlaikyti saugų atstumą. Jei norisi, tokių žvakių kompozicijų namuose galima turėti daugiau – po vieną skirtingose kambario vietose. Tyrimo duomenimis, malonus kvapas padeda atsipalaiduoti, todėl vietoj įprastų žvakių verta rinktis kvapiąsias – medžio ar vanilės aromatas pripildys namus magiško jaukumo ir šilumos. O kad efektas būtų dar didesnis, išjunkite visus elektronikos prietaisus ir bendrąjį apšvietimą“, – pataria interjero dizainerė.


4. Gaivus oras ištisus metus. Dar vienas svarbus atsipalaidavimo ir geros savijautos veiksnys tyrimo dalyviams yra gaivus oras. Tačiau retai vėdinamos patalpos greitai prisipildo kvapų ir teršalų. Norint pagerinti namų oro kokybę, ypač jei gyvenate intensyvaus eismo vietovėje, turite gyvūnų ar vaikų, interjero specialistė siūlo naudoti oro valytuvą.


5. Privatus kampelis bendroje erdvėje. Kas trečiam Lietuvos gyventojui pakankamas privatumo lygis namuose leidžia jausti pasitenkinimą ir ramybę. Pasak interjero dizainerės, jaukų kampelį sau galima įsirengti net ir tada, jei gyvenate ne vieni. Tereikia įsigyti atskirą fotelį su kojų kėdute, tinkama ne tik kojoms ištiesti, bet ir puodeliui gėrimo ar knygai pasidėti.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 29 (2024)

    Savaitė - Nr.: 29 (2024)