Rengiantis kelionei į „Euroviziją“: 6 vietos Švedijoje, kurias verta aplankyti pakeliui

Rengiantis kelionei į „Euroviziją“: 6 vietos Švedijoje, kurias verta aplankyti pakeliui


Jau už kelių savaičių į šiųmetės „Eurovizijos“ sostinę Malmę patrauks būriai turistų, tarp jų – ir lietuviai. Ryškiausias Europos muzikos renginys kasmet jį organizuojančiai šaliai tampa puikia proga ne tik parodyti savo muzikinius talentus, bet ir konkurso gerbėjus supažindinti su gražiausiomis savo vietomis. Jau dabar į pietų Švediją krypsta daugelio akys, ir keltų operatorius DFDS dalijasi gidu, kur stabtelti pakeliui vykstant į Malmę.


1. „Kreativum“ mokslo centras

Kelionę pradėjus nuo Karlshamno, kuris lietuviams patogiai pasiekiamas iš Klaipėdos, verta skirti šiek tiek laiko šiam „Karaliaus uostui“. Nedidelis ir jaukus dar VII amžiuje įkurtas pakrantės miestas didžiuojasi Kastellet tvirtove, kultūros kvartalu, tačiau bene daugiausiai liaupsių jame sulaukia unikalus mokslo ir pramogų centras „Kreativum“. Šis interaktyvus muziejus patiks įvairaus amžiaus žmonėms – čia apstu įdomių eksponatų, lankytojai patys gali imtis praktinių eksperimentų, tyrinėti fizikos dėsnius ir gilintis į visatos paslaptis. Be to, kasoje pateikus DFDS kelto bilietą, gausite 20 proc. nuolaidą.

REKLAMA


Rengiantis kelionei į „Euroviziją“: 6 vietos Švedijoje, kurias verta aplankyti pakeliui


2. Kristianstadas

Už 60 km kelio sustokite Kristianstade – žaviame istorijos ir kultūros kupiname mieste. Neskubėdami pasivaikščiokite vaizdingomis gatvelėmis, grožėdamiesi gerai išsilaikiusia architektūra ir renesansiniais pastatais. Nepraleiskite progos pasigėrėti įspūdinga XVI a. Švenčiausiosios Trejybės bažnyčia ir aplankyti Kristianstado teatrą – seniausią veikiantį teatrą Švedijoje. Įdomus faktas tai, kad dalis Kristianstado teritorijos yra žemiau jūros lygio, čia yra pelkėtų vietovių, o nuo potvynių jas saugo pylimai ir vandens siurbliai. Kristianstade yra ir žemiausia vieta visoje Švedijoje – 2,41 m žemiau jūros lygio. Unikali proga asmenukei!


3. „Skanes Djurpark“ laukinės gamtos parkas

Retas pasiginčytų – išvydus retai matomus gyvūnus, bet kuri kelionė bemat tampa dar įspūdingesnė. Lankantis Švedijos pietuose būtų kone nuodėmė neaplankyti „Skanes Djurpark“ – didžiausio pasaulyje laukinės gamtos parko su Šiaurės šalių gyvūnais. Šiame didžiuliame draustinyje gyvena įvairūs vietiniai ir egzotiniai gyvūnai, galima iš arti stebėti laukinius gyvūnus jų natūraliose buveinėse, netgi gauti progą juos pamaitinti. Čia ypač patiks vaikams, tačiau suaugusieji liks ne ką mažiau maloniai nustebinti ir sužavėti.


Rengiantis kelionei į „Euroviziją“: 6 vietos Švedijoje, kurias verta aplankyti pakeliui


4. Bosjökloster pilis su sodu

Vos už 10 kilometrų nuo parko grįžkite trumpam į praeitį ir aplankykite Bosjökloster – gražiai išlikusį viduramžių vienuolyną, kurį supa vaizdinga gamta. Apžiūrėkite istorinius pastatus, įskaitant įspūdingą bažnyčią, aplankykite vienuolyno požemius, pasivaikščiokite po išpuoselėtus sodus su rožių krūmais ir pamatykite tūkstantmetį ąžuolą. Parke esančiose žaliosiose ganyklose galima apžiūrėti gyvūnus, o nuo gegužės pradžios, priklausomai nuo oro sąlygų, ežere romantiškai pasiirstyti valtimis. Čia bus puiki vieta ir pietums – pilyje esanti kavinė siūlo paragauti vietinės virtuvės patiekalų su vaizdu į ežerą.


Rengiantis kelionei į „Euroviziją“: 6 vietos Švedijoje, kurias verta aplankyti pakeliui


5. Lundas

Prieš pasiekdami Malmę, dar sustokite Lunde – gyvybingame universitetiniame mieste, turinčiame turtingą kultūrinį paveldą ir garsėjantį akademine elegancija. Geriausia šį miestą pažinti tiesiog pasivaikštant žavingomis grįstomis gatvelėmis, kurias supa spalvingi pastatai, aplankant Lundo katedrą – vieną seniausių ir įspūdingiausių Švedijos bažnyčių, ir tiesiog mėgaujantis ypatinga šio miesto atmosfera. Ne be reikalo patys švedai Lundą vadina vienu gražiausių šalies miestų ir mielai čia atvyksta ramiai popietei.


6. Dalby Söderskog nacionalinis parkas

Jeigu besilankant Malmėje norėsis nuo miesto šurmulio pabėgti į gamtos prieglobstį, už mažiau nei pusvalandžio kelio automobiliu ramybę atrasite Dalby Söderskog nacionaliniame parke. Jis garsėja senoviniais ąžuolų miškais ir turtinga biologine įvairove. Tai išties įspūdingus vaizdus dovanojantis plačialapių medžių miškas, kurį pavasarį nuspalvina žiedai, gausi žaluma ir užpildo paukščių čiulbesys. Patogu jame pasivaikščioti vienu iš paruoštų maršrutų, kurie varijuoja nuo 600 m iki 3,5 km.

REKLAMA


Ką reikia žinoti keliaujant po Švediją


Kad kelionė po Švediją būtų kuo sklandesnė, verta atsiminti ir kelis ypatumus apie taisykles bei kultūrą šioje šalyje. Vykstant automobiliu nereikia pamiršti, kad ištisus metus yra privalu važiuoti su įjungtomis priekinėmis šviesomis. Taip pat saugos diržus būtina segėti tiek priekyje, tiek gale.


Švedijoje taip pat galioja vienos griežčiausių taisyklių Europoje, susijusių su vairavimu ir alkoholio vartojimu – leistina alkoholio kiekio kraujyje riba yra 0,02 promilės. Keliuose būna atliekami atsitiktiniai patikrinimai, o policijos prašymu vairuotojai visada privalo pasitikrinti, net jei nėra pagrindo įtarimams.


Labai skrupulingai šioje šalyje žiūrima ir į parkavimo taisykles. Baudos už netinkamai ar ne vietoje pastatytą automobilį būna nemažos, jos siunčiamos ir į kitas šalis. Tad keliautojams primenama atidžiai stebėti ženklus ir transporto priemonę statyti tik ten, kur leidžiama tą daryti. Taip pat atsiminkite, kad Švedijoje sustoti ar stovėti galima tik dešinėje kelio pusėje, pagal eismo kryptį. Išimtis taikoma tik vienpusio eismo keliuose. Be to, darbo dienomis toje pačioje vietoje transporto priemonė negali stovėti ilgiau nei 24 valandas.


Keliaujant Švedijoje derėtų turėti omenyje ir švedų etiketo niuansus. Visų pirma, labai vertinamas punktualumas, todėl laikykitės susitarimų ir atvykite laiku, tačiau nepasirodykite ir anksčiau neįspėję. Švedai taip pat vertina asmeninę erdvę ir privatumą, todėl bendraujant su kitais žmonėmis mandagu laikytis tinkamo atstumo.


Vakarieniaujant įprasta palaukti, kol visi bus aptarnauti, ir tik tada pradėti valgyti, o po valgio pasakyti „tack för maten“ (ačiū už maistą). Beje, Švedija yra itin ekologiškai sąmoninga šalis, todėl šiukšlinimas ir netinkamas atliekų perdirbimas yra labai smerkiamas. Jei nerandate šiukšlių dėžės, kai jos prireikia, tiesiog pasilaikykite šiukšles, kol galėsite jas tinkamai išmesti.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 21 (2024)

    Savaitė - Nr.: 21 (2024)