V. Putinas nori geresnių santykių su Europa

V. Putinas nori geresnių santykių su Europa


Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasisakė už geresnius santykius su Europa. „Dabartinė padėtis nėra normali“, - sakė jis virtualiame Pasaulio ekonomikos forume. V. Putinas paragino pradėti „sąžiningą dialogą“ tarp Rusijos ir Europos, kad būtų pagerinti įtempti santykiai. Tai buvo pirmas kartas nuo 2009 metų, kai V. Putinas dalyvavo Pasaulio ekonomikos forume.


„Reikia atsikratyti praeities fobijų“ ir vietoj to žvelgti į ateitį bei pradėti „teigiamą mūsų santykių etapą“, - kalbėjo toliau V. Putinas. Rusija esą tuo suinteresuota. „Esu tikras, kad tuo suinteresuotos ir Europos šalys“, - tęsė jis.


Rusijos ir ES pozicijos labai skiriasi, pavyzdžiui, dėl Ukrainos konflikto ir Sirijos karo. Konkrečių pasiūlymų, kaip pasiekti geresnius santykius, V. Putinas nepateikė.


Rusijos ir Vakarų santykiai šiuo meru pirmiausiai įtempti dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir jo įkalinimo Maskvoje prieš daugiau kaip savaitę. Virtinė Europos politikų pareikalavo nedelsiant paleisti opozicijos lyderį ir jo rėmėjus. Rusija tuo tarpu ragina nesikišti į vidaus reikalus.

REKLAMA


Savaitgalį daugelyje Rusijos miestų dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves, reikalaudami paleisti A. Navalną. Opozicionieriaus komanda reikalauja Europos sankcijų V. Putino aplinkai. ES jau taiko sankcijas Maskvai dėl 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos. Be to, pasitikėjimą tarp Rusijos ir Vakarų temdo virtinė kitų incidentų.


Sulaikytas A. Navalno brolis


Per reidus prieš įkalinto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno artimuosius ir bendražygius sulaikytas jo brolis. 37-erių Olegas Navalnas kol kas į areštinę uždarytas 48 valandoms, trečiadienio vakarą tviteryje pranešė A. Navalno darbuotojas Ivanas Ždanovas.


Sulaikymo priežastimi nurodomas dėl pandemijos galiojančių higienos reikalavimų nepaisymas, „Telegram“ kanale rašė A. Navalno komanda. Sulaikyti ir teisininkė Liubovė Sobol, artima A. Navalno bendražygė ir darbuotoja, bei vienas A. Navalno kovos su korupcija fondo darbuotojas.

REKLAMA


Trečiadienį kaukėti uniformuoti asmenys atliko kratas A. Navalno šeimos ir jo darbuotojų privačiuose butuose ir biuruose. Čia taip pat kalbėta apie higienos reikalavimų pažeidimus. Be kita ko, krata atlikta šeimos bute Maskvoje, A. Navalno žmonos bute bei spaudos atstovės Kiros Jarmyš namuose. Opozicionieriaus komanda kritikavo, kad policininkai iš dalies jėga įsiveržė į butus, o advokatai pas kaltinamuosius nebuvo įleisti arba buvo įleisti per vėlai.


A. Navalno brolis jau 2014 metais buvo nuteistas ilga laisvės atėmimo bausme. A. Navalnas tada apkaltino valstybę Olegą paėmus įkaitu, kad padarytų spaudimą jam. Pastaroji kratų banga vyko likus dienai iki teismo sprendimo dėl 30 dienų arešto Kremliaus kritikui. A. Navalno advokatai siekia, kad jų ginamasis būtų paleistas.