D. Trumpas pagrasino Irakui sankcijomis, jeigu Bagdadas elgsis priešiškai

D. Trumpas pagrasino Irakui sankcijomis, jeigu Bagdadas elgsis priešiškai


Jungtinės Valstijos imsis sankcijų prieš Iraką, jei šis priešiškai elgsis Amerikos atžvilgiu. JAV prezidentas Donaldas Trumpas tai pareiškė žurnalistams savo lėktuve pakeliui iš Floridos į Vašingtoną.


„Jeigu bus kažkokio priešiškumo, jeigu jie padarys tai, kas mums atrodys nepriimtina, mes imsimės sankcijų prieš Iraką, labai griežtų sankcijų“, - sakė Baltųjų rūmų šeimininkas.


D. Trumpas tai pareiškė, paprašytas pakomentuoti Irako parlamento sprendimą dėl užsienio kariuomenės išvedimo iš šalies. Pasak jo, jei kariuomenės išvedimas vyks nelabai draugiškomis aplinkybėmis, tai Vašingtonas imsis prieš Iraką „tokių sankcijų, kokių jie dar niekada nematė“. „Palyginti su jomis sankcijos Iranui atrodys nuobodžios“, - pridūrė Amerikos lyderis.


Kartu D. Trumpas pabrėžė, kad Amerikos kariuomenė nepaliks Irako teritorijos, kol Bagdadas nesumokės Vašingtonui už ten pastatytą aviacijos bazę. „Mes ten turime labai brangią aviacijos bazę. Jos statyba atsiėjo milijardus dolerių. Mes neišeisime, kol jie mums už tai nesumokės“, - sakė JAV prezidentas.


Anot jo, Jungtinės Valstijos „Irake išleido daug pinigų“. „Aš jums jau sakiau, Irakas buvo blogiausias sprendimas, įžengimas į Artimuosius Rytus buvo blogiausias sprendimas, kurį kada nors priėmė mūsų šalis. Bet mes įžengėme, mes esame ten. Ir mes išeiname, išeiname iš daugelio rajonų“, - pridūrė D. Trumpas.

REKLAMA


Sekmadienį Irako parlamentas skubiai sušauktame posėdyje priėmė rezoliuciją, kuria įpareigojo vyriausybę padaryti galą užsienio kariniam buvimui šalyje ir nutraukti darbą pagal saugumą susitarimą, sudarytą su tarptautinės antiteroristinės koalicijos pajėgomis. Dokumentas buvo priimtas esant kvorumui, bet nedalyvaujant sunitų ir kurdų frakcijoms.


Posėdis vyko smarkiai padidėjus įtampai šalyje po kelių JAV smūgių Irako teritorijai. Sausio 3 d. Pentagonas pranešė surengęs raketų ataką Bagdado oro uosto rajone, per kurią buvo nukautas Irano revoliucinės gvardijos „Al Quds“ specialiųjų pajėgų vadas generolas Qasemas Soleimanis. Amerikos karinės žinybos spaudos tarnyba taip pat informavo, kad šis smūgis buvo smogtas Jungtinių Valstijų prezidento D. Trumpo įsakymu.


Irano aukščiausioji nacionalinio saugumo taryba pareiškė padarysiant visa, kad būtų atkeršyta už Q. Suleimanio mirtį.


JAV Kongreso Atstovų Rūmai šią savaitę balsuos dėl rezoliucijos, kuria siekiama apriboti šalies prezidento Donaldo Trumpo įgaliojimus karinių veiksmų prieš Iraną klausimu. Tai sakoma sekmadienį paskelbtame Amerikos parlamento žemųjų rūmų pirmininkės Nancy Pelosi laiške įstatymų leidėjams demokratams.


„Šią savaitę Atstovų Rūmai pristatys ir balsuos dėl karinių įgaliojimų rezoliucijos, kad apribotų JAV prezidento karinius veiksmus Irano atžvilgiu. Ši rezoliucija panaši į tą, kurią Senate pateikė senatorius Timas Kaine`as. Ji patvirtina seniai nustatytas Kongreso priežiūros funkcijas ir reikalauja, kad be įstatymų leidėjų pritarimo administracijos inicijuoti kariniai veiksmai Irano atžvilgiu būtų nutraukti per 30 dienų“, - pažymima dokumente.

REKLAMA


Kaip pabrėžė savo laiške N. Pelosi, JAV ataka, per kurią buvo nukautas Irano revoliucinės gvardijos „Al Quds“ specialiųjų pajėgų vadas generolas Qasemas Soleimanis, buvo „provokacinė ir neproporcinga“. „Šie veiksmai sukėlė grėsmę mūsų kariškiams, diplomatams ir kitiems asmenims, skatindami didelę įtampą santykiuose su Iranu. Mūsų, Kongreso narių, svarbiausia priedermė – užtikrinti amerikiečių tautos saugumą. Todėl mes nerimaujame, kad administracija ėmėsi šių veiksmų, nepasitarusi su Kongresu, neatsižvelgdama į Kongreso karinius įgaliojimus, kuriuos garantuoja Jungtinių Valstijų Konstitucija“, - paaiškino N. Pelosi.


Apie ataką Pentagonas pranešė sausio 3 d. JAV Kongresas iš anksto nebuvo informuotas apie jos rengimą. Pasak laikraščio „The Washington Post“, oficialiai apie įvykdytą operaciją Baltieji rūmai pranešė įstatymų leidėjams šeštadienį. Leidinio žiniomis, Baltųjų rūmų perduota ataskaita yra įslaptinta, neaišku, ar ji bus paskelbta.