Paramą Ukrainai atblokavusi Vengrija kelia sąlygas dėl Švedijos narystės NATO

Paramą Ukrainai atblokavusi Vengrija kelia sąlygas dėl Švedijos narystės NATO


Vengrijos valdančioji koalicija ratifikuos Švedijos narystę NATO tik tada, kai švedų premjeras Ulfas Kristerssonas atvyks į Budapeštą ir susitiks su kolega Viktoru Orbanu. Tai vengrų stočiai ATV pareiškė V. Orbano valdančiosios populistinės partijos „Fidesz“ parlamentinė frakcija. Valdančiajai koalicijai dar priklauso krikščionys demokratai (KNDP).


Vengrija yra vienintelė iš 31 NATO šalies, dar neratifikavusi Švedijos paraiškos prisijungti prie Aljanso. Vengrija delsia tai daryti, nes šalies vyriausybė jaučiasi „įžeista“ Švedijos kritikos dėl teisinės valstybės situacijos.


U. Kristerssonas ir V. Orbanas trumpam buvo susitikę ketvirtadienį ES viršūnių susitikimo Briuselyje kuluaruose. U. Kristerssonas vėliau spaudos konferencijoje švedų reporteriams teigė, kad „pokalbis su Viktoru Orbanu buvo geras“. Kada planuojami išsamesni pokalbiai Vengrijoje, jis nepasakė, tačiau davė suprasti, jog norėtų vykti į Budapeštą tik tada, kai Vengrija jau bus ratifikavusi Švedijos paraišką ir šalis turės visus narystei NATO būtinus ratifikavimus.

REKLAMA


Vengrijos opozicija paprašė sušaukti specialų parlamento posėdį dėl Švedijos narystės ratifikavimo. Jis paskirtas vasario 5 d. Tačiau „Fidesz“ ir KDNP pareiškė, kad jų parlamentarai posėdyje nedalyvaus. „Fidesz“ priklausantis parlamento pirmininkas Laszlo Köveris turėjo paskirti posėdį, nes tam pakanka opozicijos balsų. Tačiau darbotvarkės turiniui opozicija įtakos neturi, nes jai nustatyti reikalingi ir valdančiųjų balsai. Iš tikrųjų Vengrijos parlamento sesija turi prasidėti vasario 26 d.


Po Rusijos invazijos į Ukrainą Švedija kartu su Suomija 2022 m. gegužę pasiprašė būti priimamos į NATO. Suomija 31–ąja Aljanso nare tapo praėjusių metų balandžio pradžioje.


V. Orbanas paaiškino, kodėl atsiėmė savo veto dėl ES paramos Ukrainai

Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime nusprendus skirti milijardinę paramą Ukrainai, Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas paaiškino, kodėl atsisakė savo veto. Jei Vengrija ir toliau būtų blokavusi pagalbą, tuomet 26 kitos ES šalys būtų balsavusios už tai, kad Vengrijai numatytos ES lėšos būtų pervestos Ukrainai, sakė jis penktadienį valstybiniam radijui, informuoja agentūra „Reuters“.

REKLAMA


Jis pasiekė savo, pabrėžė V. Orbanas. Vengrija, anot jo, iš Briuselio gaus atblokuotas lėšas, netieks ginklų Ukrainai ir prisidės prie Ukrainos civilinio finansavimo. ES diplomatai tuo tarpu teigia, kad nebuvo jokių planų Vengrijai numatytų pinigų skirti kitiems tikslams.


ES viršūnių susitikimas ketvirtadienį baigėsi netikėtai greitai, nes V. Orbanas atsiėmė savo veto dėl 50 mlrd. eurų paramos Ukrainai. Jis dar kartą buvo patikintas, kad Vengrijai bus išmokėtos įšaldytos 20 mlrd. eurų subsidijos. Tačiau tai bus padaryta tik tuomet, kai šalis įgyvendins Europos Komisijos reformų reikalavimus. Vengrijos vyriausybė kaltinama rimtais teisinės valstybės principų pažeidimais.


DPA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)