J. Stoltenbergas: NATO sąjungininkai įsipareigojo kasmet į gynybą investuoti bent 2 procentus BVP

J. Stoltenbergas: NATO sąjungininkai įsipareigojo kasmet į gynybą investuoti bent 2 procentus BVP


NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pranešė, kad sąjungininkės antradienį Aljanso viršūnių susitikime priėmė sprendimą 2 proc. BVP ribą nustatyti išlaidų gynybai grindimis.


„Sąjungininkai tvirtai įsipareigojo kasmet į gynybą investuoti bent 2 procentus BVP ir kuo skubiau vykdyti savo įsipareigojimus“, – po pirmosios NATO viršūnių susitikimo Vilniuje dienos spaudos konferencijoje sakė J. Stoltenbergas.


„11 sąjungininkų dabar pasiekia arba viršija 2 procentų ribą ir tikimės, kad kitais metais šis skaičius gerokai padidės“, – pažymėjo J. Stoltenbergas.


Buvo keliamas lūkestis, kad NATO viršūnių susitikime Vilniuje Aljanso narės sutars dėl didesnių asignavimų gynybos sričiai.


Šiuo metu valstybės vadovaujasi 2014 m. Velso susitarimu, kuriame numatoma, jog NATO šalys iki 2024 m. sieks skirti bent 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) krašto apsaugos išlaidoms.


Vilniaus suvažiavime tikėtasi sutarti, kad 2 proc. BVP būtų minimali riba – vadinamosios „grindys“.


Šį tikslą jau šiais metais turėtų pasiekti arba viršyti tik 11 iš 31 Aljanso narių – JAV, Jungtinė Karalystė, Suomija, Graikija, Vengrija, Lenkija, Lietuva, Estija, Latvija, Rumunija bei Slovakija.


Praėjusiais metais Lietuvos asignavimai gynybai siekė 2,52 proc. BVP.


ELTA inf.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)