Seime – siūlymas dviem dienomis ilginti kasmetines atostogas

Seime – siūlymas dviem dienomis ilginti kasmetines atostogas


Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai siūlo visiems dirbantiesiems dviem dienomis pailginti kasmetines atostogas.


Siekiant pagerinti Lietuvos gyventojų fizinę ir psichinę sveikatą, tai numatančias Darbo kodekso pataisas įregistravo LVŽS frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė ir kiti frakcijai priklausantys parlamentarai.


Seimo „valstiečių” teigimu, iki šiol galiojanti tvarka yra ydinga, nes „kasmetinių atostogų trukmė Lietuvoje yra mažiausia, kokia tik gali būti pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus”. Jų duomenimis, kitose vakarų šalyse, pvz., Austrijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje kasmet atostogaujama nuo 25 iki 35 darbo dienų.


„Psichologiniai tyrimai rodo, kad per pirmąsias atostogų savaites mintys dar nėra atitrūkusios nuo kasdieninių darbų ir tik vėliau prasideda poilsis. Laikoma, kad darbuotojui išdirbus 11 mėnesių per metus, vienas mėnuo turėtų būti skirtas atostogoms. Šventinės dienos neatstoja atostogų, nes tai tik momentinis poilsis. Be to, nacionalinės šventės dažnu atveju yra darbo dienos. Darbuotojai Lietuvoje dirba ilgiausiai ir yra tarp aukščiausių pozicijų visoje ES pagal išdirbtas valandas“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

REKLAMA


Pakeitimu siūloma įtvirtinti darbuotojams ne mažiau kaip 22 darbo dienų arba ne mažiau kaip 26 darbo dienų kasmetines atostogas.


Šiuo metu darbuotojams suteikiamos ne mažiau kaip 20 arba 24 darbo dienų kasmetinės atostogos.


Jeigu Seimas pritartų, darbuotojams iki 18 metų, darbuotojams vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir neįgaliems darbuotojams būtų suteikiamos 27 arba 32 darbo dienų kasmetinės atostogos.


Šiuo metu tokiems darbuotojams suteikiamos 25 arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos.


Siūloma, kad Darbo kodekso pataisos įsigaliotų 2025 m. sausio 1 d.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 24 (2024)

    Savaitė - Nr.: 24 (2024)Daugiau >>