Vyriausybė pritarė „vieno langelio“ baudų administravimo principui

Vyriausybė pritarė „vieno langelio“ baudų administravimo principui


Vyriausybėje pritarta Finansų ministerijos ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) parengtam Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo nuo 2026 m. liepos 1 d. mokesčiai, ekonominės piniginės sankcijos, baudos ir teismo priteistos sumos būtų administruojamos „vieno langelio“ principu per VMI sistemą. Įgyvendinus projektą ženkliai sumažės žmonių patiriamos išlaidos dėl skolos išieškojimo bei tenkanti administracinė našta.


„Projekto tikslas – efektyviai administruoti visas prievoles valstybei. Šiuo metu nėra išsamios valstybei skolingų asmenų duomenų bazės, valstybei prievoles administruoja dešimtys skirtingų institucijų, procesai neskaitmenizuoti, o skolų išieškojimo procesas yra brangus. Mūsų siūlomi pakeitimai pagerins prievolių valstybei administravimą ir svarbiausia – sumažins žmonių patiriamas išlaidas“, – sako finansų viceministrė Rūta Bilkštytė.


Minimu projektu įgyvendinama „Naujos kartos Lietuva“ plane esanti reforma „Vienas langelis prievolėms valstybei sumokėti“.

REKLAMA


Vyriausybės pritarimo sulaukusiame projekte siūloma nuo 2026 m. liepos 1 d. VMI pavesti vykdyti ne tik mokesčių, bet ir kitas prievoles valstybei – baudų už administracinius nusižengimus, ekonominių piniginių sankcijų, procesinių baudų, teismo priteistų sumų bei baudų už nusikalstamas veikas administravimą. VMI informuos apie skolas, vykdys prievolių valstybei apskaitą, įskaitymą iš mokesčių permokos, išieškojimą iš sąskaitų, o tik nepavykus išieškoti – perduotų išieškojimą antstoliams.


Taikant standartizuotas skaitmenines procedūras ne tik sumažėtų administracinė našta, informacija žmones pasiektų greičiau ir patogiau, bet ir pats skolų valstybei išieškojimas žmonėms taptų gerokai pigesnis. Šiuo metu taikomi antstolių paslaugų įkainiai, kurie nedidelėms skolų sumoms (iki 60 eurų) gali viršyti pačią skolą nuo 1,8 iki 10 kartų. Skolas išieškant VMI, žmonės patirtų tik apie 2 eurų išlaidas, kurias sudaro Piniginių lėšų apribojimų informacinės sistemos (PLAIS) palaikymo mokesčiai.

REKLAMA


Visą skolų išieškojimą, tame tarpe ir mokestinių, vykdytų antstoliai, jei žmonės jau turi bet kokių skolų, kurių išieškojimą jau vykdo antstoliai, t. y. VMI išieškojimą antstoliams perduotų tais atvejais, kai:


• skolos ieškojimo iš sąskaitų nepavyktų įgyvendinti per 6 mėnesius;
• žmogus neturi sąskaitų bankuose, bet turi turto ar pajamų;
• antstolis jau vykdo skolos išieškojimą iš turinčio turto ar pajamų asmens, iš kurių gali būti vykdomas išieškojimas.


Projektas užtikrintų, kad visos piniginės prievolės valstybei, pasiektų biudžetą kuo greičiau. Šios nuostatos gerokai pagerintų įsipareigojimų valstybei administravimą:


• iš vienos pusės būtų užtikrintos asmenų teisės būti informuotiems apie jų turimas prievoles valstybei, išieškojimo procedūras, skatinamas savanoriškas skolų sumokėjimas, būtų mažinama nesislapstančių nuo išieškojimo asmenų finansinė ir administracinė našta,
• iš kitos pusės, VMI, turėdama centralizuotą aktualią informaciją apie prievoles valstybei, efektyvią skolininkų informavimo sistemą bei išieškojimo įrankius, jais galės tinkamai ir efektyviai naudotis, t. y., bus racionaliai panaudojamos valstybės kompetencijos ir techninės prievolių valstybei administravimo galimybės.


Vyriausybei pritarus Mokesčių administravimo įstatymo papildymo projektui – jis bus teikiamas Seimui ir siūlomas priimti skubos tvarka.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 28 (2024)

    Savaitė - Nr.: 28 (2024)