„MG Baltic“ byloje R. Kurlianskis ir E. Masiulis pripažinti kaltais, jiems skirtos laisvės atėmimo bausmės

ELTA / Žygimantas Gedvila


Apeliacinis teismas trečiadienį paskelbė keičiantis pirmos instancijos teismo sprendimą vadinamojoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje. Anksčiau išteisinti buvęs koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) Raimondas Kurlianskis, buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu.


Apeliacinis teismas R. Kurlianskį pripažino kaltu dėl papirkimo ir prekybos poveikiu. Jam skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė, 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat jam 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, Visuomenės informavimo įstatyme numatytose visuomenės informavimo priemonėse.


E. Masiulis teismo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Buvusiam Liberalų sąjūdžio lyderiui skirtas laisvės atėmimas 5 metams 6 mėnesiams, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei konfiskuota 241 tūkst. eurų.

REKLAMA


Apeliacinis teismas nusprendė kaltais pripažinti ir kitus anksčiau byloje išteisintus asmenis. Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu. Jam teismas skyrė 4 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, taip pat 5 metams iš V. Gapšio atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 tūkst. eurų.,


Kaltais pripažinti ir buvęs liberalas Šarūnas Gustainis bei buvęs Seimo narys Gintaras Steponavičius. Š. Gustainis pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, jam skirta 18,8 tūkst. eurų bauda, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 4,3 tūkst. eurų.

REKLAMA


G. Steponavičius teismo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Jam skirta 15 tūkst. eurų bauda ir 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.


Apeliacinio teismo sprendimu kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažinti ir anksčiau išteisinti juridiniai asmenys byloje. „MG Grupei“ skirta 1,1 mln. eurų, Liberalų sąjūdžiui – 376,6 tūkst. eurų, o Darbo partijai – 300 tūkst. eurų bauda.


Apeliacinio teismo sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.


2022 m. balandį Vilniaus apygardos teismas buvusį koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG grupė“) R. Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio vadovą E. Masiulį, eksparlamentarą Š. Gustainį, buvusį liberalą G. Steponavičių, parlamentarą V. Gapšį, taip pat juridinius asmenys koncerną „MG Baltic“, dabar pakeięs pavadinimą į „MG grupė“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją buvo išteisinęs.


Prokuroras J. Laucius: „MG Baltic“ bylos nuosprendis turi būti nukreiptas vykdyti per tris dienas


Apeliacinio teismo nuosprendis kaltais dėl kyšininkavimo pripažinti anksčiau išteisintus koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį ir buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį turėtų būti nukreiptas vykdyti per tris dienas nuo sprendimo paskelbimo, sako prokuroras Justas Laucius.„Teismas pasakė laisvės atėmimo bausmės pradžią skaičiuoti nuo tada, kada nuosprendis bus nukreiptas vykdyti. Procesas turėtų būti toks, kad paskelbus nuosprendį, teismas imasi priemonių jį nukreipti į nuosprendį vykdančią instituciją, prokuroras turi pasižiūrėti, kad nuosprendis būtų laiku ir tinkamai nukreiptas vykdyti, ir po to įsijungia kitos institucijos ir jų veiksmai bus tokie, kad tuos ponus, kuriuos šiandieną matėme laisvėje, po kažkurio laiko pamatysime nelaisvėje“, – žurnalistams po teismo posėdžio kalbėjo J. Laucius.


Paklaustas, per kiek laiko nuosprendis turi būti nukreiptas vykdyti, prokuroras atsakė, jog per tris dienas nuo jo paskelbimo, tai yra nuo šio trečiadienio.


„Įstatymas kalba, kad nuosprendis turi būti nukreiptas vykdyti per tris dienas nuo jo paskelbimo. Tai negaliu atsakyti, bet manau, kad ilgai laukti nereikės, atsakymus į šiuos klausimus gausite kitą ar dar kitą savaitę“, – sakė J. Laucius.


Pasak prokuroro, nagrinėjant vadinamąją „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą, pirmosios instancijos teisme, buvo padaryta daugybė Baudžiamojo kodekso (BK) taikymo klaidų.


„Klaidos grubios, bjaurios ir esminės, nes dėl jų asmenys, padarę didelę galybę korupcinio pobūdžio nusikaltimų, be jokio pagrindo buvo išteisinti“, – pabrėžė J. Laucius.


„Pirmosios instancijos teismo padarytos teisės taikymo ir aiškinimo klaidos buvo ištaisytos“, – pridūrė prokuroras.


Jo teigimu, buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis, E. Masiulis ir V. Gapšys trečiadienį pripažinti „sunkiais nusikaltėliais“.


„Ponų, kurie buvo patraukti kaltinamaisiais šioje byloje, kaltumas įstatymo nustatyta tvarka yra įrodytas, jų kaltė yra pripažinta įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu. Visi šitie ponai, kurie buvo patraukti kaltinamaisiais, kalbant paprastai, yra nusikaltėliai. O ponas Raimondas Kurlianskis, ponas Eligijus Masiulis ir ponas Vytautas Gapšys – ne bet koks nusikaltėlis, o sunkus“, – po teismo posėdžio kalbėjo J. Laucius.

REKLAMA


V. Čmilytė-Nielsen: tai – bloga žinia Liberalų sąjūdžiui


Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pripažįsta, kad Apeliacinio teismo sprendimas „MG Baltic“ byloje yra bloga žinia partijai.


„Suprantama, kad teismo sprendimas – bloga žinia partijai“, – žurnalistams teigė V. Čmilytė-Nielsen.


Ji tikina, kad artimiausiu metu partija valdyboje spręs tolimesnius savo žingsnius.


„Mes artimiausiu metu turėsime valdybos posėdį, manau, kad kitą savaitę ir su kolegomis valdyboje spręsime apie tai, ar skųsti šį teismo nuosprendį, šį sprendimą aukštesnei instancijai“, – teigė Liberalų sąjūdžio pirmininkė.


Reorganizuoti partijos poreikio nemato

V. Čmilytė-Nielsen mano, kad partija ir toliau gali veikti koalicijoje. Politikė akcentuoja, kad dabartinis Liberalų sąjūdis yra ženkliai pasikeitęs nuo Eligijaus Masiulio laikų.


„Partija yra labai smarkiai pasikeitusi nuo E. Masiulio laikų. Aš šia organizacija tikiu, joje yra daug naujų žmonių, kaip sakiau, frakcijoje yra žmonės, kurie gavo rinkėjų pasitikėjimą po 2020 metų, aš pati partijos pirmininke buvau išrinkta 2019, praėjus trim metams po E. Masiulio skandalo“, – sakė ji.


Politikė taip pat teigia, kad nepaisant 500 tūkst. eurų baudos, partija turės galimybes dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.


„Manau, kad galėsime. Ne pirmą kartą partija pergyvena sudėtingus laikus ir praeityje pavykdavo su jais sėkmingai susidoroti“, – sakė ji, pažymėdama, kad minčių reorganizuoti partiją – nėra.


E. Masiulis teigia skųsiantis teismo sprendimą „MG Baltic“ byloje


Buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis teigia skųsiantis Apeliacinio teismo sprendimą „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) byloje, kuriuo jam skirta 5 metų ir 6 mėnesių įkalinimo bausmė.


„Net neabejoju, kad sprendimas bus skundžiamas Aukščiausiam Teismui“, – teigė E. Masiulis.


Jis tikina, kad jam kelia abejonių tai, jog dviejų instancijų teismų sprendimai yra visiškai skirtingi.

REKLAMA


„Kalbant apie teismų sistemą jaučiuosi kažkiek ir suglumęs, kada apygardos teismas, kuris vertino visus bylos faktus ir atliko iš tikrųjų milžinišką darbą, per 4 metus priima išteisinamąjį nuosprendį ir tame pačiame pastate esantis kitas teismas, kita teisėjų kolegijos sudėtimi, priima (...) visai kitokį“, – akcentavo E. Masiulis.


„Teismai visgi Lietuvoje turėtų veikti kaip šveicariškas laikrodis, bet šiuo atveju sunkiai suprantama ir suvokiama, kaip taip stipriai išsiskiria teismų sprendimai“, – pridūrė jis.


Todėl buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas tikina manąs, kad Apeliacinis teismas sprendimą priėmė ne visiškai objektyviai.


„Faktas, kad kolegijos pirmininkas šio teismo buvo apklaustas kaip specialus liudytojas teisėjų korupcijos byloje ir kad jį apklausė būtent tas pats specialiųjų tyrimų tarnybų pareigūnas, kuris vykdė visą tyrimą mūsų byloje, ir tada specialiojo liudytojo statusas buvo panaikintas kolegijos pirmininkui. Bet tai vis tiek kelia tam tikrų abejonių, ar sprendimas buvo priimtas visiškai objektyvioje šviesoje“, – sakė E. Masiulis.


„Tai konstatuoju įdomų sutapimą ir viliuosi ir tikiu vis dar, kad galutinį sprendimą priims teismas, kuris nekels jokių abejonių dėl savo šališkumo“, – taip pat pažymėjo jis.


Savo kaltę toliau neigia

Nepaisant Apeliacinio teismo sprendimo E. Masiulis savo kaltę ir toliau neigia.


„Aš vienintelį žinau dalyką, kad aš ir toliau nepripažįstu savo kaltės ir aš tikrai nesu padaręs to, kuo esu kaltinamas prokurorų. Tai šiuo atveju čia dar ne pabaiga ir lieka dar vienas etapas“, – pabrėžė jis.


Visgi buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas pripažįsta, kad teismo sprendimas jam skirti 5 metų ir 6 mėnesių įkalinimo bausmę jam yra žmogiškai sunkus.


„Tiek pirmosios instancijos teisme, tiek antrosios instancijos teisme aš apie visokius sprendimus galvojau, bet šiuo atveju, aišku, kad žmogiškąją prasme, tai yra sunkus sprendimas, kurį reikia vykdyti ir man kaip žmogui yra sunku, ir mano artimiesiems yra sunku“, – sakė E. Masiulis.


„MG Grupė“ skųs teismo sprendimą politinės korupcijos byloje


Koncernas „MG Grupė“ skųs Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT) trečiadienį Apeliacinio teismo priimtą sprendimą, kuriuo minėta bendrovė pripažinta kalta dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.


„Bus pateiktas kasacinis skundas. Mūsų vertinimu, Apeliacinio teismo nuosprendis nėra pagrįstas“, – sakė „MG Grupės“ advokatas Linas Belevičius.


Jis teigė, kad LAT bus siekiama koncerno išteisinimo.


„Kasaciniu skundu, be abejo, prašysime panaikinti Apeliacinio teismo nuosprendį ir palikti galioti išteisinamąjį Vilniaus apygardos teismo nuosprendį“, – tikino advokatas.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 08 (2024)

    Savaitė - Nr.: 08 (2024)