Rokiruotė švenčių sąraše: vietoj šventinės Gegužės 1-osios – papildoma atostogų diena

Rokiruotė švenčių sąraše: vietoj šventinės Gegužės 1-osios – papildoma atostogų diena


Gegužės 1- ąją – Tarptautinę darbo dieną – siūloma išbraukti iš nedarbo dienų sąrašo ir ją paskelbti tik atmintina diena. Tačiau šios šventinės dienos praradimą siūloma kompensuoti, papildant kasmetinių darbuotojų atostogų dienų skaičių papildoma viena diena.


Tai numatančias Atmintinų dienų, Švenčių dienų įstatymų ir Darbo kodekso pataisas įregistravo Seimo Liberalų sąjūdžio  frakcijos nariai Andrius Bagdonas ir Simonas Gentvilas.


Jeigu Seimas pritartų, Gegužės 1-oji taptų tik atmintina darbo diena, tačiau darbuotojams padidėtų kasmetinių atostogų dienų skaičius iki 21  darbo dienos – būtų galimybė laisvai pasirinkti, kada pasinaudoti papildoma atostogų diena.


Seimo narių A. Bagdono ir S. Gentvilo teigimu, atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, Gegužės 1-oji didelei daliai visuomenės nebeturi šventinės reikšmės ir asocijuojasi su sovietine valstybės praeitimi.


„Lietuvoje nėra susiformavusios Gegužės 1-osios šventimo tradicijos. Šią laisvą dieną daugelis žmonių skiria asmeninėms reikmėms, o ne minėjimams.

REKLAMA


Suprantama, kad XIX amžiuje, kai gamybos procesas buvo gana brutalus, tekdavo dirbti sunkiomis sąlygomis, tokios šventės, kaip Gegužės 1-oji, turėjo aiškią prasmę. Tačiau šiandien takoskyra tarp darbdavių ir darbuotojų yra labai menka. Taigi, pirminė Gegužės 1-osios šventės idėja, šiandien tampa neaktuali“,- sako projektus inicijavę Seimo nariai A. Bagdonas ir S. Gentvilas.


Jie taip pat pabrėžia, kad kai kuriais metais kalendorinė gegužės 1-oji sutampa su laisvadieniu ir tampa tiesiog eiline išeigine diena. „Todėl vietoje išeiginės dienos Gegužės 1-ąją, siūloma papildyti kasmetinių darbuotojų atostogų dienų skaičių papildoma viena diena ir palikti žmonėms teisę patiems apsispręsti, kada skirti laiką poilsiui, šeimai ar draugams“,- sako įstatymų  pataisas parengę parlamentarai.


Šiuo metu Gegužės 1-oji yra šventinė ir nedarbo diena.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 05 (2023)

    Savaitė - Nr.: 05 (2023)