P. Saudargas: atsitikus nelaimei, turėtų egzistuoti galimybė atsiimti dalį antrojoje pensijų pakopoje sukauptų pinigų

P. Saudargas: atsitikus nelaimei, turėtų egzistuoti galimybė atsiimti dalį antrojoje pensijų pakopoje sukauptų pinigų


Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) vicepirmininkas Paulius Saudargas mano, jog keičiant antrąją pensijų kaupimo pakopą, reikėtų ieškoti kompromiso tarp pozicijų dėl pinigų atsiėmimo prieš pensiją galimybės. Parlamentaro teigimu, piliečiams turėtų būti leidžiama išsiimti kaupiamus pinigus nelaimių ir darbingumo netekimo atvejais.


„Čia kaip pažiūrėsi į šį kaupimą. Ir matomi du radikalūs požiūriai. Ar tu žiūri į tai, kaip į draudimą, kur tu moki įmokas ir negali bet kada atsiimti pinigų. Ir pinigus gauni tik esant tam tikrai aplinkybei ir atsitikus įvykiui, pagal kurį tau sumoka, kaip pavyzdžiui gyvybės draudime ar turto draudime. Kitas radikalus atvejis yra indėlis, kur tu kiek padėjai, tiek gali ir atsiimti. Taip, galbūt negausi palūkanų, bet iš esmės susigrąžinti pinigus iš banko gali. Na, tai tiesa yra kažkur per vidurį“, – trečiadienį „Žinių radijui” aiškino P. Saudargas.


„Pavyzdžiui, esant ekstra situacijai, atsitikus nelaimei kažkokiai, netekus darbingumo ar panašiai, atsiimti tam tikrą dalį, aš tikrai matyčiau tokią dimensiją“, – pridūrė jis.

REKLAMA


Pasak TS-LKD vicepirmininko, leidus asmenims visada atsiimti sukauptus pinigus būtų pamiršta pagrindinė antrosios pakopos, kaip kaupimo pensijai, idėja.


„Bet žiūrėti į tai, ne kaip į kaupimą pensijai, taip pat nereikėtų. Tarkime Estijoje leido išsiimti viską ir apie 40 proc. turbūt atsiėmė ir išleido tą pačia dieną. Tai koks tada yra kaupimas? Tai tada gaunasi toks nedidelis indėlis“, – teigė jis.


Pirmadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pristatė planuojamus pakeitimus antroje pensijų pakopoje. Siūloma, kad atsisakęs dalyvauti antrosios pakopos pensijų kaupime asmuo pakartotinai į sistemą automatiškai būtų įtraukiamas tik vieną kartą, susistabdžiusiems dalyvavimą, automatinis įtraukimas nebebūtų kartojamas, naujai įtraukti asmenys per tris mėnesius galėtų apsispręsti, ar dalyvaus pensijų kaupime, o sukaupusieji iki 10807 eurų galėtų patys pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį.

REKLAMA


Dėl šių ir kitų antrosios pakopos pensijų sistemos pakeitimų sutarta su suinteresuotomis institucijomis. Siūlymai bus teikiami Vyriausybei.


SADM palaiko ir opozicijos iniciatyvą dėl esamos antrosios pakopos pensijų kaupimo tvarkos Seimo opozicija kreiptis į Konstitucinį Teismą. Ministerija pažymi, kad palaiko šią opozicijos inciatyvą dėl antrosios pensijų pakopos sprendimų, kurie buvo priimti ankstesniais metais.


Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas antrosios pakopos pensijų kaupimo modelis.


Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę antros pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į antros pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.


Dalyvaujantys antroje pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.
  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 11 (2023)

    Savaitė - Nr.: 11 (2023)