G. Nausėda: naujausi EK pasiūlymai dėl energijos kainų sumažinimo netenkina

G. Nausėda: naujausi EK pasiūlymai dėl energijos kainų sumažinimo netenkina


Europos Komisijai (EK) pasiūlius naujas priemones dujų kainų augimui Europos Sąjungoje (ES) apriboti, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jos nėra tinkamos siekiant apsaugoti Bendrijos šalių vartotojus nuo energijos kainų šuolių, nes pasinaudoti jomis būtų „nepaprastai sudėtinga“.


„Galiu pasakyti trumpai – kol kas sprendimas, kuris buvo pasiūlytas, netenkina, nes jis nepadėtų apsisaugoti net ir nuo praeityje buvusio piko (rugpjūtį, kuomet dujų kaina TTF biržoje viršijo 300 Eur/MWh) atžvilgiu. Sąlygos nustatytos tokios, kad jomis pasinaudoti yra nepaprastai sudėtinga“, – ketvirtadienį prezidentūroje žurnalistams teigė G. Nausėda.


„Vis dar laukiu ir tikiuosi, kad pasiūlymai bus patobulinti ir taps priimtinesni ne tik Lietuvai, bet ir visoms ES narėms“, – pabrėžė jis.


Šalies vadovas teigė, kad po spalį vykusios Europos Vadovų Tarybos (EVT), kuomet ES šalių lyderiai pasiuntė politinį signalą tiek EK, tiek už energetiką atsakingiems ministrams priimti sprendimus dėl viršutinės dujų kainų ribos taikymo, trumpalaikių dujų sandorių (SPOT) kaina rinkoje krito, o antradienį EK paskelbus apie naujas priemones – kilo.

REKLAMA


Pasak G. Nausėdos, tai yra ženklas, kad būtina surasti efektyvesnių būdų kainoms suvaldyti.


„Ko gero, geriausias indikatorius būtų tas, kad po EVT dujų kaina rinkoje SPOT kaina sumažėjo ir tai buvo rinkos priimta pozityviai. Tuo metu naujausius pasiūlymus, kurie buvo pateikti prie stalo, į juos rinka sureagavo ne taip optimistiškai, kaip į EVT sprendimą“, – kalbėjo G. Nausėda.


„Man tai signalas, kad reikia ieškoti efektyvesnių būdų padėti šalims narėms išgyventi šią tikrai labai sudėtingą ateinančią žiemą. Labai tikiuosi, kad ES energetikos ministrų susitikimas leis pajudėti į priekį ir įgyvendinti tuos sprendimus, kuriuos politiškai aptarėme EVT“, – tęsė prezidentas.


Antradienį EK pasiūlė ES energijos kainas gyventojams ir verslui sušvelninti, nustatant viršutinę dujų kainų ribą Nyderlandų TTF prekybos taške ties 275 Eur/MWh. Apribojimas būtų taikomas, jei tokia kaina TTF biržoje išsilaikytų dvi savaites bei 10 dienų iš eilės būtų 58 eurais didesnė nei palyginamoji suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kaina.

REKLAMA


Naujausi Komisijos pasiūlymai ketvirtadienį aptarinėjami Briuselyje, neeilinėje ES Transporto, telekomunikacijų ir energetikos taryboje, kurioje Lietuvai atstovauja energetikos ministras Dainius Kreivys.


Prieš susitikimą išplatintame Energetikos ministerijos pranešime jis teigė, kad pats faktas, jog Komisija pateikė pasiūlymą, yra „pozityvus“, prognozavo „sudėtingą“ ministrų darbą taryboje, „siekiant, kad jis būtų ekonomiškai efektyvesnis“ – kad siūlomos kainų lubos būtų užfiksuotos „pakankamai žemame lygyje“.


Po paskutinio ES ministrų susitikimo prieš mėnesį D. Kreivys sakė, kad Bendrijos šalys dar nebuvo sutarusios, kokius dujų kainų apribojimus taikyti visos ES lygiu. Dar rugsėjį Lietuva ir kitos 14 valstybių laišku EK išreiškė norą įvesti kainų lubas visoms didmeniniais sandoriais perkamoms dujoms. Kiek mažesnė dalis šalių palaiko tokius apribojimus elektros gamybai naudojamoms dujoms.


Tuo metu EVT vyko spalio 21 d. Kaip po jos kalbėjo G. Nausėda, ES šalių lyderiams pavyko sutarti, kad Bendrijoje būtina įvesti dujų kainų lubas, ką prezidentas pavadino „Lietuvos ir visos Europos pergale“.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 48 (2022)

    Savaitė - Nr.: 48 (2022)