Politikus susitarti dėl 4 proc. BVP gynybai kviečia nauja iniciatyva „4 procentai“

Politikus susitarti dėl 4 proc. BVP gynybai kviečia nauja iniciatyva „4 procentai“


Siekdami suvienyti visuomenę ir paskatinti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP skyrimo gynybai, pilietiškai nusiteikę Lietuvos verslai ir organizacijos jungiasi į iniciatyvą „4 procentai“.


Ją inicijuoja asociacija „Unicorns Lithuania“, Lietuvos verslo konfederacija (LVK) ir Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK). Iniciatyvą palaiko organizacija „Blue/Yellow“, įmonės „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, „Tele2“, „Tesonet“, „Vinted“, „Teltonikos“ įmonių grupė, HISK, „Mantinga“, „Baltic Classifieds Group“, „ACC Distribution“, „Hostinger“, „Omnisend“, „Furniture1“, „Nord Security“, „Oxylabs“, „Surfshark“, „Telia Global Services Lithuania“, „Cybercare“, „Adtractive“, „Mediatech“, „Dokobit“, advokatų profesinė bendrija „Walless“ bei krepšinio klubai „BC Žalgiris“ ir „Rytas“. Planuojama, kad ateityje prie iniciatyvos „4 procentai“ prisijungs dar daugiau palaikytojų.


Kaip pastebima pranešime apie iniciatyvą, 57 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, kad Lietuva skirtų 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai, o maždaug 7 iš 10 apklaustųjų nori, kad politikai kuo greičiau susitartų dėl gynybos finansavimo. Tai rodo šių metų vasarį rinkos tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atlikta apklausa.

REKLAMA


Iniciatyvos autoriai kviečia visus Lietuvos saugumui neabejingus piliečius puslapyje www.4procentai.lt pasirašyti peticiją ir taip paraginti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP skyrimo Lietuvos gynybai. Peticijos pasirašymas užtrunka mažiau nei minutę, o tai padaryti galima naudojant mobilųjį parašą, „Smart-ID“ ar kitas elektronines asmens identifikavimo priemones.


Visi iniciatyvos „4 procentai“ surinkti parašai kartu su peticijos tekstu bus perduoti Lietuvos Respublikos Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei. Tą ketinama padaryti dar Seimo pavasario sesijos metu.


Su teiginiu, kad Lietuva gynybai skirtų 4 proc. BVP, nesutinka 22,8 proc. gyventojų, o penktadalis apklaustųjų (20,5 proc.) neturi nuomonės – nei sutinka, nei nesutinka. 4 proc. BVP skyrimui gynybai dažniau pritaria didmiesčių gyventojai.


Su teiginiu, kad Lietuvos politinės partijos turėtų kuo skubiau susitarti dėl didesnio gynybos finansavimo, nesutinka 13 proc. apklaustųjų, 17,4 proc. – neturi nuomonės, t. y. nei sutinka, nei nesutinka.

REKLAMA


Apklausa, kurią iniciatyvos „4 procentai“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat LT“, siekta išsiaiškinti, kokia yra Lietuvos visuomenės nuomonė dėl gynybos finansavimo didinimo. Apklausa atlikta 2024 m. vasario 13–22 dienomis, apklausiant 1000 šalies gyventojų.


Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, 2024 m. Lietuvos biudžete gynybai numatyta 2,7 proc. BVP, arba beveik 2,1 mlrd. eurų. Norint skirti 4 proc. BVP gynybai jau artimiausiais metais, gynybos finansavimas kasmet turėtų išaugti daugiau nei 1 mlrd. eurų.


ELTA inf.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)