Vyriausybė apsisprendė dėl Galimybių paso – pradės galioti nuo gegužės 24 d. (komentarai)

Vyriausybė apsisprendė dėl Galimybių paso – pradės galioti nuo gegužės 24 d. (komentarai)


Vyriausybė apsisprendė atverti platesnės veiklos galimybes pasiskiepijusiems, persirgusiems ar 24 val. prieš planuojamą atlikti veiklą COVID-19 testą pasidariusiems asmenims, kurie nuo gegužės 24 d. galės naudotis Galimybių pasu. Tarp laisvinamų sričių – bendravimas didesnėmis grupėmis, dalyvavimas renginiuose bei naudojimasis pramogomis ir paslaugomis uždarose patalpose.


„Šiuo nutarimu apibrėžiame, kokias veiklas pirmiausia ir kokiomis sąlygomis leistume su Galimybių pasu. Noriu atkreipti dėmesį, kad sieksime gerėjant epidemiologinei situacijai reikalavimus keisti, juos lengvinti“, – pristatydama Galimybių paso koncepciją sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.


Numatyta, kad tiek asmenims, tiek ūkinės veiklos valdytojams siūloma suteikti didesnes galimybes dalyvauti viešajame gyvenime ir vykdyti veiklą tuo atveju, kai paslaugos teikiamos pasiskiepijusiems Europos Sąjungos vaistinių preparatų registre įregistruota COVID-19 ligos vakcina, persirgusiems COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, arba asmenims, turintiems ne anksčiau nei prieš 24 valandas skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento atliktą COVID-19 tyrimą ir gautą neigiamą atsakymą, taip pat vaikams iki 16 metų.

REKLAMA


Pažymėtina, kad platesnės veiklos galimybės pasiskiepijusiems atsivertų praėjus vienai savaitei po „Comirnaty“ ar „COVID-19 Vaccine Moderna“ vakcinos antrosios dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą, praėjus 4 savaitėms po „COVID-19 Vaccine Janssen“ vakcinos dozės suleidimo, praėjus 4 savaitėms po pirmos „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo, bet ne ilgiau kaip praėjus 12 savaičių, bei po antros „Vaxzevria“ vakcinos dozės suleidimo pagal skiepijimo schemą.


Minėtiems asmenims bus leidžiama bendrauti didesnėmis grupėmis, taip pat plaukioti pramoginiais laivais didesnėmis grupėmis. Taip pat pastariesiems, dirbantiems valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse bei privačiame sektoriuje, dirbti bus leidžiama darbo vietoje.


Imunitetą įgijusiems ar COVID-19 testą atlikusiems asmenims bus netaikomi apgyvendinimo paslaugų teikimui nustatyti suvaržymai, leidžiama vykdyti ir naudotis viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų (išskyrus naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo vietas), lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų paslaugomis uždarose patalpose.

REKLAMATaip pat bus leidžiama organizuoti renginius tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse, dalyvaujant didesniam dalyvių ar žiūrovių skaičiui, jeigu šie asmenys yra turintys imunitetą ar atlikę COVID-19 testą.


„Leidžiama organizuoti renginius viduje, kai užimta 75 proc. visų sėdimų vietų, bet bendras žiūrovų ar dalyvių skaičius neviršija 500 asmenų. Suprantame, kad yra didesnių erdvių, kurios galėtų talpinti didesnį skaičių, tai siūlysime Vyriausybei palaipsniui didinti“, – teigė A. Armonaitė.


A. Armonaitė taip pat pažymėjo, kad Galimybių pasas nėra tapatus Žaliajam sertifikatui, kuris bus taikomas Europos mastu.


„Galimybių pasas yra mums skirtas viduje reguliuoti karantiną, iki kol įvyks masinė vakcinacija, atverti daugiau veiklų. O žaliasis Europinis sertifikatas yra reikalingas kelionėms, kad apkaktų turėti vieną pažymėjimą ir keliauti“, – teigė ji.


Šie pakeitimai įsigalios nuo gegužės 24 d.


Nutarimo projekte taip pat siūloma savivaldybėse, kuriose 14 dienų COVID-19 ligos sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra mažiau kaip 200 atvejų, leisti rengti kultūros centrų mėgėjų meno kolektyvų repeticijas, kai užtikrinamas 20 kv. m plotas vienam asmeniui ir uždarose erdvėse dalyvauja ne daugiau kaip 10 asmenų, o atvirose erdvėse – ne daugiau kaip 20 asmenų.


Tarp šių savivaldybių patenka Birštono, Biržų rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Klaipėdos rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Pasvalio rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Šakių rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Telšių rajono savivaldybės.


Ši nuostata įsigalios gegužės 10 d.


A. Dulkys: tvarkos, kurių reikės laikytis atveriamoms veikloms, bus paskelbtos vėliau


Vyriausybei trečiadienį priėmus sprendimus dėl Galimybių paso, tvarkos, kurių laikantis galės veikti su šiuo pasu atveriamos veiklos, bus paskelbtos vėliau, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.


„Šiuo metu mūsų komanda kaip tik ir dirba su epidemiologais. Visų pirma reikėjo sulaukti šios dienos Vyriausybės posėdžio, kad tikrai matytume, kokioms veikloms leista veikti ir kaip yra apsispręsta. Dabar toms veikloms bus sukuriamos operacijų vadovo papildomos tvarkos ir rekomendacijos, kokių reikėtų laikytis“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė A. Dulkys.„Manau, kad artimiausiomis dienomis galėsime paskelbti detaliau“, – pridūrė ministras.


Vyriausybė apsisprendė atverti platesnės veiklos galimybes pasiskiepijusiems, persirgusiems ar 24 val. prieš planuojamą atlikti veiklą COVID-19 testą pasidariusiems asmenims, kurie nuo gegužės 24 dienos galės naudotis Galimybių pasu. Tarp laisvinamų sričių – bendravimas didesnėmis grupėmis, dalyvavimas renginiuose bei naudojimasis pramogomis ir paslaugomis uždarose patalpose.


A. Dulkys: masinė vakcinacija gali prasidėti jau gegužės mėnesį


Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtina, kad Lietuvoje jau gegužės mėnesį gali prasidėti masinė vakcinacija, kai išlaikant amžiaus grupių eiliškumą, skiepui galėtų registruotis visi norintys šalies gyventojai.


„Pripažinsiu, kad pradžioje skaičiavome, jog tiek pagal vakcinų kiekį, tiek pagal galimybes suspėti pasirengti buvo labiau realistiška birželio pradžia. Tai turbūt čia bus viena iš tokių malonesnių išimčių ir mums patiems“, – po Vyriausybės posėdžio trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Dulkys, pridurdamas, kad itin tikėtina, jog pirmiesiems gyventojams masinė vakcinacija gali būti pasiūlyta jau gegužės mėnesį.  


„Panašu, kad visos datos prasidės jau gegužės mėnesį“, – teigė jis.


Sveikatos apsaugos ministras tvirtino, kad detalesnė informacija bus pateikta ketvirtadienį po susitikimo su savivaldybių atstovais, tačiau, jo teigimu, bendras vakcinų skaičius leidžia peržiūrėti ir anksčiau suplanuotą vakcinacijos strategiją.

REKLAMA


„Paskelbsime, kada, kokiais terminais, kokias amžiaus grupes jau dabar planuotume daryti, nes bendras vakcinų skaičius, kurį gauname, jis leidžia truputėlį keisti vakcinavimo strategiją“, – sakė A. Dulkys.


I. Šimonytė apie Galimybių pasą: klausimas dėl antikūnų testo sprendžiamas


Vyriausybei nusprendus, kad Galimybių pasu naudotis galės persirgę, paskiepyti ar neigiamą koronaviruso testo rezultatą turintys žmonės, premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad sprendžiamas klausimas ir dėl antikūnų testo įtraukimo.  


„Tai yra klausimas, kuris bus sprendžiamas. Tiesiog yra techninių kliūčių įtraukti taip pat ir šitą parametrą. Tos techninės kliūtys daugiausia susijusios su tuo, kad neįmanoma suprogramuoti tokio turinio užklausos į Registrų centro turimus duomenis, bet, mano žiniomis, ta problema sprendžiama, ir kai tik bus galima tą techniškai padaryti, manau, kad bus papildyta ir tomis situacijomis, kai žmogus galbūt persirgo pats to nežinojęs, pasidarė antikūnų testą ir testas įvertino, kad antikūnų yra pakankamai“, – spaudos konferencijoje sakė I. Šimonytė.


Pasak premjerės, šiuo metu problema yra daugiausia techninė.


„Neįmanoma suprogramuoti tos užklausos, nes paklausia, ar žmogus persirgęs per tam tikrą laiką, kai susirgimas fiksuotas mediko arba jis paskiepytas, kas yra fiksuota e.sveikatoje arba jis testuotas, kas taip pat yra fiksuota e.sveikatoje. Dėl antikūnų testų dar reikia papildomai padirbėti Registrų centrui ir tas darbas, mano žiniomis, vyksta“, – nurodė ministrė pirmininkė.


Imunitetą įgijusiems ar COVID-19 testą atlikusiems asmenims bus netaikomi apgyvendinimo paslaugų teikimui nustatyti suvaržymai, leidžiama vykdyti ir naudotis viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų (išskyrus naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo vietas), lošimo namų ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų paslaugomis uždarose patalpose.

REKLAMA


Taip pat bus leidžiama organizuoti renginius tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse, dalyvaujant didesniam dalyvių ar žiūrovių skaičiui, jeigu šie asmenys yra turintys imunitetą ar atlikę COVID-19 testą.


Galimybių pasas pradės galioti gegužės 24 dieną.


I . Šimonytė: tam tikri ribojimai greičiausiai išliks ir vasarą


Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad nepaisant to, kad netrukus pradės veikti Galimybių pasas ir prasidės masinė vakcinacija, tam tikri karantino ribojimai greičiausiai dar išliks ir vasarą.


Vis dėlto ministrė pirmininkė akcentuoja, kad gerėjant epidemiologinei situacijai karantino ribojimai šalyje bus švelninami.


„Kalbant apie karantino nutarimą, aš manau, kad tam tikri apribojimai tikrai išliks didesniems žmonių susibūrimams, jeigu situacija epidemiologinė bus geresnė. Bet kol kas mus kalbėti apie kažkokį reikšmingą situacijos gerėjimą tikrai nėra pagrindo, nes atvejų skaičius per parą vis dar išlieka didelis“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį teigė I. Šimonytė.


„Žinoma, vakcinuojant vis didesnę dalį visuomenės poreikis kažkokiems specialiems reikalavimams menks, bet kad jis išnyks jau vasaros pradžioje, aš tikrai nesiimčiau prognozuoti“, – pridūrė ji.


Vyriausybės sprendimu, Galimybių pasas pradės galioti gegužės 24 dieną.