G. Landsbergis apie siūlomą susitarimą dėl Astravo AE: Rusijos interesus atitinkantis susitarimas

G. Landsbergis apie siūlomą susitarimą dėl Astravo AE: Rusijos interesus atitinkantis susitarimas


Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis teigia, kad siūlomas susitarimas tarp Baltijos šalių dėl Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros nepirkimo atitinka Rusijos, o ne Lietuvos interesus.


Pasak jo, jei toks susitarimas būtų įgyvendintas, tai būtų didelis geopolitinis posūkis Lietuvos energetinio saugumo strategijoje.


„Kai mes sužinojome, kad energetikos ministras derasi ir yra berods susiderėjęs dėl pozicijos, kuria Lietuva leistų naudotis Lietuvos infrastruktūra komerciniais tikslais, kitaip tariant, kad per Lietuvos infrastruktūrą būtų leidžiama pirkti Astrave pagamintą elektros energiją, buvome šokiruoti. Tai buvo padaryta tyliai, pandemijos metu, kai visų dėmesys buvo nukreiptas kitur ir, tik besibaigiant karantinui, sužinojome, kad tai yra ir didžiulis geopolitinis posūkis Lietuvos energetinio saugumo strategijoje“, – penktadienį „Žinių radijui“ sakė G. Landsbergis.


TS-LKD frakcijos seniūno teigimu, planuojamas susitarimas tarp Baltijos šalių atitiktų Rusijos, o ne Lietuvos interesus.


„Mano žiniomis, lyg ir parašas nėra padėtas, Vyriausybė tą klausimą nukėlė dėl visuomenės spaudimo. Aš tikiuosi, kad dar nėra vėlu grįžti į pradinę derybų stadiją ir ieškoti Lietuvos interesus, o ne šiuo atveju Rusijos interesus atitinkančio susitarimo“, – sakė politikas.


Jis taip pat akcentavo, kad, jei Vyriausybė nuspręstų pritarti minėtam susitarimui, būtų svarstoma galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą ir apskųsti Vyriausybės nutarimą.

REKLAMA


Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas trečiadienį konservatorių frakcijos posėdyje aiškinosi dėl planuojamo Vyriausybei teikti susitarimo tarp Baltijos šalių, kuris, anot opozicijos, atvertų kelią Astravo AE elektros prekybai Baltijos šalyse bei grubiai pažeistų šiuo metu Lietuvoje galiojančius „anti-astravinius“ įstatymus.


Ž. Vaičiūnas žurnalistams sakė, kad šis susitarimas leidžia įgyvendinti „anti-Astravo“ įstatymą.


„Pirmasis tikslas, kuris yra keliamas, turėti su Latvija ir Estija bendrą poziciją dėl elektros pirkimo-nepirkimo, apmokestinimo iš trečiųjų šalių. (...) Šis susitarimas taip pat mažina srautus ir leidžia nenaudoti Lietuvos-Baltarusijos infrastruktūros prekybai. Jeigu tokio susitarimo nėra, mūsų galimybės kontroliuoti srautus bus tikrai labai ribotos. Bus tam tikrų instrumentų, kalbame apie alternatyvius variantus, juos taip pat rengiame, bet jie bus žymiai mažesni nei su šiuo susitarimu“, – sakė energetikos ministras.


Baltarusija 2 400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Jėgainę sudarys du 1 200 MW galios blokai.


G. Landsbergis: A. Kabišaičio kandidatūra buvo aptarta su visomis frakcijomis


Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, prieš teikdamas Seimo Teisės departamento vadovo Andriaus Kabišaičio kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjus, tarėsi su visomis parlamento frakcijomis.

REKLAMA


„Reaguoti į pono Karbauskio kiekvieną kartą minimą mano pavardę jau darosi laiko švaistymas. (...) Ponas Pranckietis, mano žiniomis, tarėsi tikrai su visomis frakcijomis. Tenka dalyvauti įvairiuose formatuose, kur dalyvauja ir valdančiosios, ir opozicinės frakcijos, tai galime įvairiai vertinti Seimo pirmininką, tačiau nebendravimu su Seimu jo apkaltinti tikrai nepavyktų“, – penktadienį „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“ sakė G. Landsbergis.


Pasak konservatorių lyderio, „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis, pareiškęs, kad A. Kabišaičio kandidatūra nebuvo derinta su valdančiaisiais, o V. Pranckietis esą atstovauja tik opozicijai, tiesiog „žaidžia savo žaidimą“.


„Jam, matyt, paranku taip formuoti nuomonę, kad čia atstovaujama tik opozicijos nuomonė. (...) Aš manau, kad galima svarstyti šią kandidatūrą, kurią Seimo pirmininkas pristatė. Ar ji sulauks Seimo pritarimo, man sunku pasakyti, mes savo frakcijoje netgi dar diskusijos apie tai nesame turėję, bet jeigu mes lygintume pono Kabišaičio kandidatūrą ir pono Bernatonio kandidatūrą, kuri buvo nuskambėjusi, kaip viena iš galimų, aš palaikyčiau poną Kabišaitį“, – teigė G. Landsbergis.


Ketvirtadienį V. Pranckiečiui paskelbus, jog teiks A. Kabišaičio kandidatūrą į KT teisėjus, „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis pareiškė, kad Seimo Teisės departamento vadovas valdančiųjų palaikymo nesulauks, nes jo kandidatūra nebuvo derinta su valdančiaisiais, o Seimo pirmininkas esą atstovauja tik opozicijos nuomonei.