Gera žinia rajonų gyventojams: bankomatų gali būti daugiau

Gera žinia rajonų gyventojams: bankomatų gali būti daugiau


Lietuvos rajonų gyventojai gali tikėtis, kad ateityje jų miesteliuose ir kaimuose gali atsirasti daugiau bankomatų.


Seimas svarstys Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko konservatoriaus Mykolo Majausko Seimui pateiktą Bankų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama priartinti bankomatus prie regionų gyventojų.


Antradienį šį projektą po pateikimo parėmė 109 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 7 parlamentarai. Projektą toliau planuojama svarstyti birželio 15 d.


Siūloma nustatyti, kad ne mažiau nei 95 procentai šalies gyventojų turi turėti galimybę ne didesniu nei 5 km atstumu ir ne mažiau nei 97 procentai šalies gyventojų turi turėti galimybę ne didesniu nei 10 km atstumu nuo savo deklaruotos gyvenamosios vietos pasiekti bankomatus, atliekančius grynųjų pinigų išdavimo operacijas.


Pateikdamas projektą M. Majauskas sakė, kad tokią iniciatyvą paskatino tai, jog komerciniai bankai nuolat uždarinėja skyrius rajonuose ir bankomatus.

REKLAMA


„Tai apriboja bankinių paslaugų kokybę ir jų prieinamumą regionuose“, – sakė M. Majauskas.


Jis pastebėjo, kad pinigų išsigryninti galima terminaluose, tačiau, anot jo, dažnai ši paslauga būna nekokybiška, nes trūksta pinigų arba reikia pirkti prekių už tam tikrą sumą.


Anot M. Majausko, turime užtikrinti galimybę žmonėms disponuoti grynaisiais pinigais asmeniniams poreikiams, kas ypač svarbu žmonėms, kurie nėra linkę naudotis bankinėmis paslaugomis.


Seimo narys M. Majauskas sakė, kad siūlomą projektą, kuris parengtas Švedijos pavyzdžiu, parėmė 46 Seimo nariai. Politikas sutiko, kad dėl bankomatų išdėstymo atstumų galima būtų diskutuoti, bet bankai, anot jo, turi labai aiškiai suprasti, kad jie turi vykdyti ne tik komercinę, bet ir socialinę funkciją, užtikrindami paslaugas kaimo gyventojams.


Projekte siūlomas įteisinti atstumas nuo bankomatų įvardijamas kaip „protingas atstumas“. Pasak M. Majausko, rengiant projektą atstumas buvo pasirinktas Belgijos pavyzdžiu.

REKLAMA


Pagal siūlomą įstatymo pakeitimo projektą, bankai ir užsienio bankai ar jų padaliniai privalo teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.


Šis reikalavimas būtų taikomas tik Lietuvos Respublikoje įsteigtiems bankams ir užsienio bankams ar jų padaliniams, veikiantiems Lietuvos Respublikoje ir turintiems 250 000 ir daugiau klientų, kurie yra šalies fiziniai asmenys ir turi mokėjimo sąskaitą.


Priėmus siūlomas pataisas, gyventojams, gyvenantiems mažuose miesteliuose ir kaimuose, bei vyresnio amžiaus žmonėms ir gyventojams su negalia, kuriems sunku naudotis kitais mokėjimo būdais, bus suteikta galimybė protingu atstumu visoje šalyje mokėjimo kortele pasiimti grynuosius pinigus iš bankomatų.


Manoma, kad šiuo įstatymo projektu būtų skatinama bankus sujungti bankomatus į bendrą tinklą, kurie galėtų priimti visų bankų mokėjimo korteles ir jų klientai, kurie naudojasi pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšeliu, galėtų nustatytą pinigų sumą išsigryninti be papildomų mokesčių.


Projekto autoriai atkreipia dėmesį, kad šis įstatymo projektas galėtų paskatinti bankus bendradarbiauti, siekiant įdiegti vieningą bankomatų tinklą.


Numatoma, kad už nustatytų reikalavimų pažeidimus kompetentinga priežiūros institucija skirtų baudą Bankų įstatymo nustatyta tvarka.Siūloma, kad Bankų įstatymo pataisos įsigaliotų 2022 m. liepos 1 d.


Pasaulio banko duomenimis, bankomatų skaičiaus vidurkis Europos Sąjungoje 2019 m. buvo 66 bankomatai 100 000 gyventojų.


Šiuo metu Lietuvoje (2021 m. duomenimis) 100 000 gyventojų tenka 37 bankomatai.  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2024)

    Savaitė - Nr.: 15 (2024)