Minimali 430 eurų alga Lietuvoje pradeda virsti realybe?

Minimali 430 eurų alga Lietuvoje pradeda virsti realybe?


Iki šiol tik kalbose nugulęs skaičius, kad minimali alga nuo kitų metų galėtų kilti iki 430 eurų, pamažu virsta kūnu - Finansų ministerija kitų metų biudžetą skaičiuoja pasitelkdama būtent šią sumą.


Rugsėjo pabaigoje Trišalės tarybos narių ginčas dėl minimalios algos baigėsi šnipštu - taryba išsiskirstė neradusi bendro sutarimo dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo. Todėl galutinį sprendimą priimti ėmėsi Vyriausybė. Vyriausybė, remdamasi atnaujintu ekonominės raidos scenarijumi kitiems metams, Trišalei tarybai pasiūlė kitąmet MMA didinti nuo 400 iki 430 eurų, nors ankstesnis siūlymas - 420 eurų. Tąkart premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams teigė, kad MMA kitąmet galėtų kilti iki 430 eurų, tačiau tai nebuvo galutinis sprendimas.


Trišalės tarybos pirmininkė, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigia girdėjusi, kad kitų metų biudžetas skaičiuojamas MMA laikant būtent 430 eurų.


„Nepatvirtintais duomenimis, ministerija jau nutarė, yra net biudžete apskaičiavusi, kad bus 430 eurų. Kitais metais minimali alga būtų 554 eurų“, - teigia I.Ruginienė.


Svarbu pažymėti, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. darbo užmokestis bus didinamas 1,289 karto, taigi 430 eurų atitikmuo naujojoje sistemoje yra 554 eurai. Tarybos pirmininkė neslepia ir to, kad profsąjungas toks skaičius nuvylė, mat jų siūlymas - 450 eurų.


„Gal premjero patarėjai taip patarė, gal išsigando didelio didėjimo. Buvo priprasta, kad po 10, po 20 eurų vis padidėja. Bet mes siūlėme kompromisinį variantą, kad ne nuo sausio 1 d. 450 būtų, bet nuo liepos 1 d., kad galėtų verslas prisitaikyti prie tokios sumos. Nei darbdaviams, nei premjerui tai nepasirodė patrauklu“, - teigė I.Ruginienė.

REKLAMA


Deja, profsąjungos MMA dydžio keisti šįkart nebegali - paskutiniame susitikime išsiskyrus Trišalės tarybos narių nuomonėms, diskusijos protokolas nusiųstas premjerui, o šis ir priėmė galutinį sprendimą.


Finansų ministerija patvirtino, kad kitų metų biudžetą skaičiuoja su nauja minimalia alga. Nuo 2019 metų sausio pirmos dienos siūloma nustatyti 555 eurų dydžio MMA, o tai atitiktų 430 eurų dydžio minimalų užmokestį dabartinėje mokesčių sistemoje.


Biudžetą skaičiuoja su nauja alga Finansų ministerija tv3.lt patvirtino I.Ruginienės žinias - kitų metų biudžetas jau skaičiuojamas įtraukus didesnę MMA.


Suprojektuotą biudžetą Vyriausybė dar teiks Seimui, kuris, pasiūlęs savo pakeitimus, nutars, ar jį patvirtinti.


2018 metais minimali alga jau kilo nuo 380 iki 400 eurų.