Dėlionė – pomėgis, kuris įtraukia

Dėlionė – pomėgis, kuris įtraukia


Atėjus rudeniui, vis dažniau pamąstome apie veiklą, kuria galėtume užsiimti, kai už lango nyku ir pliaupia lietus. Siūlome jums išbandyti smagų ir labai įdomų užsiėmimą – dėliones! Nuo pat vaikystės jomis žavisi 24 metų profesionali šokėja Justina Inkrataitė. Mergina teigia, kad dėlionės vaizdai ne tik nukelia į kitą pasaulio kraštą, bet ir yra pati puikiausia priemonė atsigauti po įtemptų dienos darbų.


Goda Zemenskaitė, Žurnalas „Šeimai“


Justina, kada jūsų gyvenime atsirado dėlionės?
Pirmąją dėlionę gavau dovanų, kai man buvo ketveri. Pradėjau dėlioti ir tai ėmiau daryti labai dažnai. Jei tik neturėdavau ką veikti, iškart imdavausi dėlionės. Jos puikiai lavina vaizduotę!


Pabandykite prisiminti pirmąją dėlionę. Kokia ji buvo?
Aš ją puikiai pamenu. Ji buvo vaikiška. Joje buvo pavaizduotas peliukas Mikis ir antulis Donaldas. Po pusės metų gavau pirmąją didelę dėlionę. Ji buvo sudaryta iš 500 detalių.

REKLAMA


Kas buvo joje pavaizduota?
Tai buvo didžiulis tigro atvaizdas. Su šia dėlione teko nemažai pavargti, tačiau aš ją įveikiau! Jei gerai pamenu, dėliojau 3 mėnesius.


Kiekviena dėlionė reikalauja labai daug kantrybės. Esate kantri?
Taip, esu kantri. Kiekvienos detalės paieška man yra tarsi iššūkis. Reikia rasti detalę ir vietą, kur ją įdėti.


Papasakokit, kaip vyksta pats dėliojimo procesas?
Darbas vyksta tyloje. Tiesiog tyliai sėdi ir dėlioji... Būna momentų, kai prarandu laiko nuovoką. Dėlionė man – visiškas atitrūkimas nuo pasaulio, galimybė pabėgti nuo rūpesčių, problemų ir darbų. Pasitaiko, prasėdžiu visą naktį, žvilgteliu į laikrodį ir pamatau, kad jau rytas, o miegoti visiškai nesinori.


Kadangi esate tikra dėlionių meistrė, gal turite paslaptį, kaip greičiau sudėti?
Visada pradedu dėlioti rėmą. Vėliau detales suskirstau spalvomis, žiūrėdama į paveikslą jas rūšiuoju. Tada darbas vyksta daug sklandžiau ir greičiau.

REKLAMA


Koks dėliotas paveikslas jums įsiminė labiausiai?
Esu dėliojusi arklį, taip pat Rygos panoraminius vaizdus. Labiausiai man patiko 3000 detalių dėlionė, kuri susideda iš komiškų ligoninės vaizdų. Tai dėlionė, skirta suaugusiesiems. Tiesa, ji ir gana sudėtinga – daug vienodų veidų, panašių detalių. Šią su pertraukomis dėliojau kelias savaites.


Kai didžiausias darbas būna padarytas ir dėlionė baigta, ką darote su naujuoju meno kūriniu?
Jei atvirai, paruoštų kūrinių neprisiruošiu suklijuoti ir įrėminti. Kelios dėlionės sudėtos jau daugiau nei šešerius metus... Tiesa, kadangi jų esu sudėjusi labai daug, net nebūtų visiems vietos. Beje, išardyti man irgi labai gaila, todėl nė vienos dėlionės nesu sugriovusi.


Justina, esate profesionali šokėja. Kiekvieną darbo dieną jus lydi tranki muzika, šokių žingsneliai ir daug mokinių. Ar dėlionės atsirado būtent dėl to, kad laisvalaikį norisi leisti visiškai priešingai nei įprastines darbo dienas?
Tikrai taip. Dėliojant nereikia su niekuo bendrauti, negalvoji apie šokių žingsnelius, muziką, ištartus žodžius... Man dėlionė yra pats geriausias atsipalaidavimo būdas!


Didžiausia, seniausia, įdomiausia...


Dėlionių istorija
Dėlionių, žmonių dažnai vadinamų puzlėmis, istorija siekia 1760 metus. Būtent tais metais žymus kartografas Johnas Spilsbury Londone sukūrė pirmąją pasaulyje dėlionę. Manoma, kad ši idėja kilo norint lengviau išmokti tuometinį pasaulio žemėlapį. Žymus žemėlapių sudarytojas J. Spilbury nusprendė pasinaudoti siaurapjūkliu ir žemėlapį supjaustyti į miniatiūrines detales, kad vėliau būtų galima jas atitinkamai sujungti tarpusavyje. Pjaustymas buvo pagrįstas logiškai, pasirinktos pjūvių vietos buvo tikrų šalių sienos, kalnų, žemynų zonos.
Dėlionės ypač išpopuliarėjo per Didžiąją depresiją – ekonominę krizę XX amžiaus pradžioje. Mat tai buvo puikus laisvalaikio leidimo būdas, kuris daug nekainavo ir buvo ilgalaikis.
Būtent šiuo metu dėlionės išpopuliarėjo tarp suaugusių, jos tapo tam tikrų įmonių simboliu.



Dėlionė iš 32 000 dalių – vos per šešis mėnesius!
Dėl dėlionių pamišęs kone, visas pasaulis! Vokietijoje sukurta viena didžiausių dėlionių visame pasaulyje, sudaryta iš 32 256 miniatiūrinių detalių. Dėlionėje pavaizduota daugybė garsaus amerikiečio menininko Keitho Haringo paveikslų. Įdomu tai, jog ši dėlionė buvo sudėta ir Lietuvoje! Įmonės Remai.lt biure kabo būtent šis meno kūrinys, kurį kolektyvas dėliojo apie šešis mėnesius. Kalbintas įmonės atstovas Marius Virbickas ne tik pusmetį praleido prie paveikslo, bet ir buvo idėjos iniciatorius. „Tai buvo pramoga mūsų kolektyvui. Iš pradžių buvome labai užsidegę, dėliodavome kone naktimis, o kolegos paveikslėlių net nešėsi į namus“, – su šypsena prisimena pašnekovas ir teigia, kad vėliau noras dėlioti kiek atslūgo ir procesas daugeliui tiesiog pabodo.
Šiuo metu didžiausia dėlionė pasaulyje pritraukia ne vieną smalsuolio akį į biurą. „Daugelis, užsukę išsirinkti tam tikrų rėminimo paslaugų, noriai paliečia dėlionę, pasiteirauja, kaip sekasi dėlioti. Žmonėms, kurie ateina, tiesiog įdomu iš arti apžiūrėti, pačiupinėti sukurtą šedevrą.“
M. Virbickas juokiasi, kad dėliodami su kolegomis nusprendė daugiau niekada negrįžti prie šio užsiėmimo. „Aš, atvirai pasakius, ir neprisidėjau, tačiau kolegos vėl pasidavė šiai veiklai ir sėkmingai dėlioja paveikslus toliau.“


Dėlionių maniakai iš Singapūro
Kiek mažesnę, tačiau ypatingo grožio dėlionę sudaro 24 000 detalių. Paveiksle vaizduojamas įspūdingas povandeninis ir dangaus pasaulis, pradedant koraliniais rifais ir baigiant žydrą dangų skrodžiančiais oro balionais. Įdomu tai, jog šią dėlionę 2009 metais pavyko sudėti šeimai, gyvenančiai Singapūre. Keturi šeimos nariai didžiausia pasaulio dėlione tituluojamą paveikslą sudėjo per 55 dienas!
Tokią pačią dėlionę prieš kelerius metus įveikė ir britė. Ji planetas, vandenynus, dangaus grožį vaizduojančią dėlionę pabaigę per 17 mėnesių. Moteris mėgavosi rezultatu, todėl, vos tik sudėjusi, nusprendė milžinišku paveikslu papuošti svetainės sieną.

REKLAMA


Dėlionės – visiems metų laikams
Būtų logiška manyti, kad rudenį ir žiemą suaktyvėja žmonių noras prisėsti prie dėlionių, tačiau „Galvosūkių pasaulio“ atstovas Gintaras Dutkevičius teigia nematąs ryšio tarp oro ir dėlionių. „Jas perka tiesiog tada, kai žmonės žino, jog daugiau laiko praleis namuose. Kol kas nepastebėjome, kad prekyba pas mus suaktyvėtų tada, kai ateina ruduo ar žiema.“
„Dėliones renkasi tam tikras žmonių ratas. Tai įvairaus amžiaus pirkėjai, jie yra labai atidūs ir kruopštūs. Juk sudėti daugybės šimtų ar tūkstančių detalių dėlionę, reikia ir laiko, ir noro“, – juokiasi pašnekovas.


Namų grožiui – 3D dėlionės
Šiais laikais apstu ne tik įprastų dėlionių, bet ir šiuolaikiškų – 3D. Tai trimatė dėlionė, kuri yra statoma į aukštį. Iš 2D sudėliojama į 3D vaizdą. Pasirinktoje pakuotėje yra detalės 2D formatu, viskas sudėta į lapo lakštus ir iš jų gražiai išsistumia. Detalės jungiasi viena su kita nenaudojant jokių klijų ar žirklių. Kiekviena detalė dedama į jai skirtą vietą.
G. Dutkevičius sako, kad 3D dėlionės sparčiai populiarėja. „Vis dažniau žmonės prašo ko nors įdomesnio, įmantresnio. Įprastos dėlionės daugeliui pabodusios, o yra ir tokių, kam nepatinka klijavimo procesas tada, kai paveikslas būna baigtas. Tokie žmonės paprastai renkasi naujoviškąsias 3D“, – šypteli pašnekovas ir pabrėžia, kad šios dėlionės puikiai lavina ir mažųjų mokinukų mąstymą.
Tiesa, reikėtų paminėti ir vieną svariausią argumentą apie 3D dėliones – jos nė kiek neužima vietos ir namuose gali būti laikomos kaip dekoracijos su mėgstamos ar svajonių šalies simboliu – Eifelio bokštu ar Londono laikrodžiu.


Dėlionės, šviečiančios tamsoje
Žmonės, kuriuos domina dėlionės ir kurie joms skiria savo laisvalaikį, turėtų žinoti, jog pastaruoju metu, be 3D, sparčiai populiarėja ir tamsoje šviečiančios dėlionės. Tai išskirtinai atrodantys meno kūriniai, puošiantys tiek namų, tiek biurų sienas. Priklausomai nuo dėlionėje matomo atvaizdo, vaizdas šviečia keliomis skirtingomis spalvomis.

REKLAMA


Ypatinga pažintis su kūrėju
Smalsu pažinti ne tik žmonių iš viso pasaulio, norinčių sudėti didžiausias dėliones, bet ir tą vienintelį, kuris sukūrė milžinišką grožį iš 24 000 detalių. 58 metų Naujosios Zelandijos gyventojas Roycas B. McCluras, žmogus, visą gyvenimą kuriantis dėliones, vieną dieną gavo užduotį sukurti didžiausią pasaulio dėlionę. „Nė nekilo mintis atsisakyti šio darbo. Tiesa, daugiausia laiko užtruko apmąstymai, kas turėtų būti pavaizduota paveiksle. Taip pat labai svarbu apgalvoti, ar nebus per sunku dėlioti, ar pavyks įveikti iššūkį tiems, kurie to norės. Būtent dėl šios priežasties kalbinau ne vieną mėgėją dėlioti dėliones, kad sužinočiau, kas jiems atrodo svarbu, sudėtinga ar net neįveikiama“, – užsienio žiniasklaidai yra sakęs kūrėjas, kurio per metus sukurta dėlionė buvo įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip pati didžiausia pasaulyje vientisą paveikslą vaizduojanti dėlionė.


Tai įdomu!

  • Vaikams nuo 2 metų kuriamos itin saugios ekologiškos dėlionės iš medžio.
  • Šiais laikais dėliones galima sukurti iš savo nuotraukų.
  • Dėlionė su žemėlapio vaizdu skatina moksleivius įsiminti tam tikrose vietose įsikūrusius miestus, regionus bei šalis.
  • Dėlionės lavina loginį mąstymą, ugdo atidumą ir kruopštumą.
  • Dėlionės – puikus užsiėmimas hiperaktyviems vaikams. Įdomūs paveikslėliai prikausto jų dėmesį, suteikia ramybės.
  • 32 256 detalių meno kūrinys pasauliui pristatytas 2010 metais.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)