Tai jau aktualu - kaip išgyventi per audrą?

Tai jau aktualu - kaip išgyventi per audrą?

Šiemet itin daug nuostolių pridarė liūtys. „Eltos“ nuotr.


Apie tai jau reikia kalbėti vis dažniau, nes didelės audros jau tapo kone įprastos. Audrų metu patvinsta gatvės, užliejami pastatai, gali nukentėti žmonės. Ko imtis, kad būtume saugūs patys ir apsaugotume savo turtą?


Emilija ČEPULIONYTĖ

Geriausia – likti namuose


Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas siaučiant stichijoms prašo gyventojus būti atsargius, nes pučiant stipriam vėjui gali sutrikti elektros energijos tiekimas, virsti dideli medžiai, lūžti jų šakos. Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacijos angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, antenas.


Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, prie kurių auga dideli medžiai. Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) ar šalia auga dideli medžiai.


Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrenginių pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni. Todėl, kol dar neįvyko nelaimė, geriausia ant pastatų įrengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patariama patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi.

Užklupus lauke

REKLAMA


Jeigu audra užklupo lauke, negalima slėptis po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, būti netoli žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų. Perkūnijos metu pavojinga būti ir arti elektros laidų, antenų, langų, durų. Griaudžiant negalima bėgioti, važiuoti motociklu ar dviračiu, laikyti rankose metalinių daiktų, tokių kaip lazda, skėtis, meškerė ir t. t. Nestovėkite arti vielinių tvorų ir kitų metalinių konstrukcijų.


Jei esate atviroje vietoje, atsitūpkite (geriau dauboje), suglauskite kojas ir nusiimkite nuo savęs metalinius daiktus. Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Vandens telkinys – atvira vieta, kurioje žmogus tampa aukščiausiu „daiktu“, tinkamu žaibo išlydžiui. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar irstantis valtimi reikėtų nedelsiant skubėti į krantą. Jeigu esate valtyje ir nėra galimybės išlipti, slėpkitės po tiltu, aukštu statiniu.


Tai jau aktualu - kaip išgyventi per audrą?

Stichijos vis dažniau užsuka į Lietuvą.


Atsargiai su elektra


Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prašo gyventojų stichijų metu nesiartinti prie elektros įrenginių ir linijų.


Pagrindinis dalykas, kurį turi atsiminti kiekvienas, – pastebėjus nutrūkusį laidą ar bet kokį kitą apgadintą elektros įrenginį – transformatorinę, pastotę − jokiu būdu negalima prie jo artintis. Tarp žmogaus ir nutrūkusio elektros laido turėtų būti bent 8 metrų atstumas. Reikėtų saugotis ir ant elektros laidų užvirtusių medžių ar išvirtusių laidų atramų, mat jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei. Nerekomenduojama prie jų artintis ir juo labiau jų liesti.


Atsidūrus šalia aukštos įtampos šaltinio reikėtų judėti labai mažais žingsneliais. Didesnis pavojus kyla liūties metu, kai žolė ir žemė būna įmirkusios. Tokiais atvejais patariama pasitraukti kuo toliau, tačiau nebėgti. Bėgant ar įprastai žingsniuojant kyla pavojus susidaryti elektros grandinei ir patirti smūgį.
Visais atvejais pastebėjus nutrūkusį elektros laidą svarbu kuo greičiau apie avariją pranešti ESO trumpuoju numeriu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.

Būnant automobilyje

REKLAMA


Automobilis – ganėtinai saugi vieta perkūnijos metu. Jei stichija užklumpa vairuojant, patariama sustoti šalikelėje, kuo toliau nuo aukštų medžių ar elektros linijų. Jeigu turite tęsti kelionę, darykite tai itin atsargiai: būkite dėmesingi, važiuokite lėtai, laikykitės didesnio atstumo nuo priešais važiuojančio automobilio.


Atminkite, kad ant automobilio gali užkristi nulūžusių medžių šakų ar elektros laidų. Tokiu atveju, jei užkrito elektros laidas, bet nekyla kitų pavojų, gali būti saugiau likti automobilyje – guminės jo padangos veikia kaip izoliacinė priemonė, neleidžianti susidaryti elektros grandinei. Tik svarbu nesiliesti prie metalinių detalių ar elektros įrenginių. Jeigu iš automobilio vis dėlto reikia išlipti, tai padarykite iš karto abiem kojomis, nesiliesdami prie paties automobilio – kad nebūtų sukurta elektros grandinė ir nepatirtumėte smūgio.Pusjuodis Pasviręs tekstas Pabrauktas tekstas Užbrauktas tekstas | Lygiuoti pagal kairįjį kraštą Centre Lygiuoti pagal dešinįjį kraštą | Įterpti šypsenėlę Spalva | Paslėptas tekstas Įkelti citatą Spoileris