„Savaitė“: šiandienos aktualijos

„Savaitė“: šiandienos aktualijos


Naujausiame „Savaitės" žurnalo numeryje - šiandienos aktualijos: kas mokės „Lietuvos geležinkeliams" skirtą 28 mln. eurų baudą? Ar įteisinsime medicininių kanapių naudojimą? Kaip pažadinti vaiko norą mokytis? Ar kompensacijos padės nesušalti žiemą? Kokie alergenai užklumpa rudenį?


* * * * * * *


Europos Komisija skyrė beveik 28 mln. eurų baudą valstybės valdomiems „Lietuvos geležinkeliams“ už išardytus bėgius, vedančius iš Mažeikių į Rengę Latvijoje. 2008 m. šiuos bėgius išardžiusi bendrovė apribojo konkurenciją. Ji ilgai ginčijosi su kita pramonės milžine – lenkų valdoma „Mažeikių nafta“ norėjo eksportuoti naftos produktus per Latvijos uostus, tačiau mūsiškiai jai nurodė tai daryti tik per Klaipėdą.


Nors dabar buvęs „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Stasys Dailydka tuometį sprendimą išardyti geležinkelio bėgius grindžia eismo saugumu, visi supranta, kad be politinio stogo tokie veiksmai būtų buvę neįmanomi. Kaip ir visi žino, kad nuo 1990-ųjų iki pernai ši įmonė buvo pagrindinė socialdemokratų tėvonija. Jokių kitų partijų atstovai čia vadovaujamų postų neužėmė.


Tad kas dabar už tai atsakys, tiksliau – mokės šią daugiamilijoninę skolą? Geležinkelininkai ar politikai? Atsakymų ieškokite naujame žurnalo „Savaitė" numeryje.


„Savaitė“: šiandienos aktualijos


Lietuvoje medicininės kanapės neatskirtos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymo.


Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Mykolas Majauskas ir Irena Degutienė, reaguodami į onkologinių ligonių prašymus dėl medicininių kanapių įteisinimo itin sunkių ligonių gydymo tikslais, kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, prašydami peržiūrėti narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą. Ministras sureagavo. Drauge su Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnu Ramūnu Karbauskiu ir Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Agne Širinskiene įregistravo Farmacijos ir Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymų pataisas, kurios leistų medicinoje naudoti tokius vaistinius preparatus, jeigu jų saugumas ir veiksmingumas yra įrodyti moksliniais tyrimais ir preparatai yra registruoti.

REKLAMA


Užsienio šalyse medicininėmis kanapėmis gydomi onkologiniai ligoniai, sergantieji išsėtine skleroze, Alzheimerio liga. Sunkių ligonių gydymo tikslais jau 2001 m. pirmoji sprendimą įteisinti medicinines kanapes priėmė Portugalija, vėliau – Nyderlandai, Suomija, Slovėnija, Čekija, Ispanija, šiemet – Vokietija, Graikija ir Lenkija. Ar seksime jų pavyzdžiu? Ką apie tai mano politikai, medikai ir pacientai? - tema nagrinėjama žurnalo „Savaitė" naujojo numerio rubrikoje „Problema".


„Savaitė“: šiandienos aktualijos


Po vasaros atostogų tiek suaugusiesiems, tiek vaikams reikalingas adaptacinis periodas, kad su visa energija grįžtume prie darbų. Tačiau, jei ir šiam periodui pasibaigus vaikas vis dar apimtas tingulio ir neranda vidinės motyvacijos kibti į mokslus, reikia imtis tam tikrų gudrybių, kad pažadintume jo norą mokytis.


Apie tikslų iškėlimą, vaikų skatinimą, barimą, tėvų kontrolę bei dažniausias jų daromas klaidas naujame „Savaitės" žurnalo numeryje konsultuoja vaikų ir paauglių psichologas Aleksandras Segalas.