Naujojoje sidabro monetoje - M. K. Oginskio polonezo natos

Naujojoje sidabro monetoje - M. K. Oginskio polonezo natos


Naujojoje sidabro monetoje - M. K. Oginskio polonezo natos


Plungėje pristatyta naujoji Lietuvos banko į apyvartą išleista kolekcinė 20 eurų moneta, skirta Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms.


Jos sutiktuvės šeštadienį vyko skambant garsiajam šio kompozitoriaus polonezui „Atsisveikinimas su Tėvyne", X tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio metu M. Oginskio rūmuose.


„Per ilgesnę nei dviejų dešimtmečių mūsų monetų kalybos istoriją tik dviejų muzikinių kūrinių fragmentai yra natomis atvaizduoti lietuviškose monetose. Dabar taip įamžinome M. K. Oginskio „Atsisveikinimą su Tėvyne", o metų pradžioje - Vinco Kudirkos „Tautišką giesmę", - sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas. - Tačiau nepamirškime, kad M. K. Oginskis buvo ne tik garsus kompozitorius, bet ir iškilus valstybės bei visuomenės veikėjas, ši veikla per simbolius irgi atskleidžiama naujojoje monetoje."


Dailininkė Rūta Ona Čigriejūtė kurdama M. K. Oginskio portretą pavaizdavo jį neįprastai, kartu su garsiojo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne" natomis. Monetos averse pavaizduota frygų kepurė - kovos už laisvę simbolis, o briaunoje užrašyti M. K. Oginskio žodžiai: TĖVYNĖS LABUI ĮNEŠU SAVĄJĄ DALĮ. Gipsinį monetos modelį padarė dailininkas Rytas Jonas Belevičius.

REKLAMA


M. K. Oginskis, gimęs 1795 m. rugsėjo 25 d., buvo diplomatas, politinis veikėjas, vienas iš 1794 m. sukilimo vadų, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės iždininkas, Vilniaus universiteto garbės narys.


„Tarnauti Tėvynei!" - toks buvo šios neeilinės asmenybės gyvenimo šūkis.


Anot doc. Ramunės Šmigelskytės-Stukienės, kartu su moneta išleisto lankstinuko autorės, po trečiojo padalijimo (1795 m.) Abiejų Tautų Respublikos vardas buvo ištrintas iš politinio Europos žemėlapio, o M. K. Oginskio darbus uždengė užmarštis. Ir tik XXI a. pradžioje sutelktomis Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos kultūros paveldo puoselėtojų pastangomis pavyko šią užmarštį išsklaidyti. M. K. Oginskio 250-osios gimimo metinės buvo įtrauktos į UNESCO minėtinų datų sąrašą ir 2015 metai Europoje paskelbti M. K. Oginskio metais. Taip ši iškili asmenybė ir jos kultūrinis palikimas buvo grąžinti į mūsų istorinę atmintį.


Sidabro monetas nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla 3 tūkst. vnt. tiražu. Monetų nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

REKLAMA


* * *


Lietuvos bankas naująją monetą pristato M. K. Oginskio rūmuose Plungėje


Lietuvos bankas į apyvartą išleido 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Mykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms. Šios monetos sutiktuvės ir pristatymas rengiamas šeštadienį Plungėje, M. K. Oginskio rūmuose.


Tai - X tarptautinio M. Oginskio festivalio renginys.


Monetos pristatyme dalyvaus Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, Lietuvos monetų kalyklos direktorius Saulius Vaitiekūnas, naujosios monetos dailininkai Rūta Ona Čigriejūtė ir Rytas Jonas Belevičius, kartu su moneta išleidžiamo lankstinuko autorė doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Plungės rajono savivaldybės atstovai, plungiškiai ir miesto svečiai.


Renginį ves Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvidas Bakanauskas. Vyks ir Lietuvos banko viktorina, kurios metu bus galima pasitikrinti savo žinias apie kolekcines monetas.


Kiekviena valstybė narė, kurios valiuta yra euras, turi teisę kaldinti kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes, primena Lietuvos bankas. Šios monetos turi reikšmingai skirtis nuo apyvartinių monetų bent dviem iš šių trijų požymių: spalva, skersmeniu ar svoriu. Tokios monetos yra mokėjimo priemonė tik jas išleidusioje šalyje, skirtingai nei apyvartinės ir proginės eurų monetos, galiojančios visoje euro zonoje.


Lietuvos banko nuotr.
Pagal ELTA inf.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)





Daugiau >>