Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje


Kai už langų lieka vis mažiau žalumos, akys pačios krypsta į namuose žaliuojančius augalus, o galvoje ima suktis mintys, kad laikas būtų kaip nors atnaujinti kambarinį gėlyną. Kartais užteka tiesiog persodinti turimą augalą į gražesnį indą, o kartais norisi ko nors tokio, kas džiugintų mus pačius ir priverstų aiktelėti į namus užsukusius svečius.


Eglė Cibienė


Kaune įsikūrusios bendrovės „Kitokios gėlės“ vadovas Gediminas Visockis pastebi, kad lietuviai yra linkę ieškoti kambarinių augalų, kurie būtų kitokie nei daugelio auginami namuose. „Žmonėms atsibodo tos pačios gėlės – orchidėjos, kalankės, rožytės. Jie ieško ko nors įdomesnio, išskirtinio“, – sako pašnekovas.


G. Visockas teigia, kad pristatydamas kitokius augalus, jis nori parodyti žmonėms, jog kambarinių augalų pasaulis neapsiriboja vien tais pačiais dešimtmečių dešimtmečiais auginamais augalais. Juk gėlė kambaryje gali tapti ne tik interjero detale – tai gali būti netgi išskirtinis jo akcentas. „Dažnai sakau, kad ir gėlės gali lavinti žmonių skonį, todėl ir į savo gėlių saloną žiūriu ne kaip į parduotuvę, o labiau tarsi į gėlių muziejų, kur galima tiesiog užeiti, pasigrožėti ir palepinti sielą“, – pasakoja pašnekovas.

REKLAMA


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje


G. Visockis sako, kad visose šalyse yra savitas supratimas, kas tai yra gražus kambarinis augalas. Danijoje, kur pašnekovas dirbo gėlių verslo srityje devynerius metus, mėgstamas ir vertinamas minimalizmas, bet tai retai pamatysi kurioje nors iš Rytų Europos šalių. Danai labai mėgsta vaškuoles, kurių yra be galo daug rūšių. „Lietuvoje žmonės žino tik tą vienintelę senovine vadinamą vaškuolę, kurios žiedai skleidžia stiprų, daugelį erzinantį kvapą. Aš manau, kad vaškuolės yra vienos iš labiausiai neįvertintų gėlių, nes jų yra labai daug skirtingų rūšių, kurios viena nuo kitos skiriasi kaip diena nuo nakties“, – pasakoja G. Visockas. Jo teigimu, iš pradžių vaškuolių baidęsi žmonės pastaruoju metu jas ima vis labiau mėgti, rekomenduoja vieni kitiems.


Pašnekovas atkreipia dėmesį, jog dar viena palyginti neseniai atsiradusi naujovė kambarinių augalų pasaulyje – įdomūs indai augalams auginti. „Vienas variantas – magnetiniai vazonėliai su juose augančiais išraiškingais sukulentais, tvirtinami ant šaldytuvo, įvairių kitų metalinių paviršių, ypač gražiai atrodo kelių tokių vazonėlių kompozicija. Patraukliai atrodo ir žvakidės „du viename“, kur greta vietos žvakutei palikta erdvė įsodinti nedidelį augalėlį. Ypač daug dėmesio susilaukia gyvų gėlių paveikslai. Tai rėmo formos „vazonai“, kabinami ant sienos arba pastatomi pasirinktoje vietoje, į kuriuos įsodinamos įvairios gėlės“, – vardija G. Visockis.


Vaškuolės (Hoya). Be visiems puikiai žinomos įprastos vaškuolės, jūsų namus gali papuošti tankiai sužėlusiais lapais H. carnosa 'Compacta', pailgais tarsi pagaliukai lapais stebinanti ir mažomis baltomis žvaigždutėmis žydinti H. retusa, tankia žalia kaskada krintanti H. linearis, rožiniais lapų atspalviais švytinti margaspalvė vaškuolė 'Tricolor'.

REKLAMA


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Yra ir tokių vaškuolių (Hoya retusa)


Beje, vaškuolė H. carnosa 'Compacta' itin tinka vadinamiesiems gėlių paveikslams. Taip pasodintą augalą gana nesudėtinga prižiūrėti: purkštuku reikia reguliariai apipurkšti žemę, kad šaknys gautų drėgmės, ir lapus, nes ši vaškuolė mėgsta drėgmę. Jei gėlė purškiama pernelyg retai, ant jos lapų atsiranda raukšleles primenančių nelygumų, tačiau jie išnyksta nupurškus augalą vandeniu.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Gėlių paveikslai su vaškuolėmis (H. carnosa 'Compacta')


Chirita (chirita tamiana) 'Maysie'. Tai kompaktiškas ir itin patrauklus žydintis augalas, kurio lapeliai primena sanpaulijas, o žiedai – streptokarpus. Šią gėlę prižiūrėti paprasta, tereikia laikyti šiltoje vietoje, kur nėra tiesioginės saulės, o žydi ji labai ilgai.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Chirita 'Maysie'


Storlapis (crassula) 'Budos šventykla'. Šis labai įdomus, skulptūriškas augalas į viršų stiebiasi iš naujų lapų formuodamas tarsi laiptus, kylančius aukštyn. Nemėgsta tiesioginės saulės, nebent rytinę, laistyti jį reikia saikingai.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Storlapis 'Budos šventykla'


Nematantas (nematanthus) 'Gold fish'. Tai fantastiško grožio gėlė su žvilgančiais vaškiniais lapais bei ryškiais, auksines žuveles primenančiais žiedais, kurie su neilgomis pertraukomis džiugins ištisus metus. Gali tapti ne tik spalvingu interjero akcentu, bet ir puikia dovana, nepamirštant palinkėti, kad auksinė žuvelė išpildytų visus norus.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Nematantas 'Gold fish'


Sprigė (impatiens) 'Velvetea'. Tai gana retai auginamas egzotiškos išvaizdos augalas, kurio tamsiai žalius lapus išilgai dalija ryškiai raudonos juostos, o žiedai savo forma panašūs į orchidėjų. Mėgsta drėgną patalpų orą, šviesią, bet be tiesioginių saulės spindulių vietą.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Orchidėjinė sprigė


Marmurinis aiškenis (aeschynanthus marmoratus). Šis svyrantis augalas traukia akį margais tarsi marmuriniais lapais, kurių išorinė pusė yra šviesiai ir tamsiai žaliai marga, o apatinė stulbina purpuriniais atspalviais. Labai ištvermingas, paprastai prižiūrimas.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Marmurinis aiškenis


Stapelija (stapelia) 'Leendertiziae'. Tai sukulentinis augalas, panašus į kaktusą, kurio vizitinė kortelė – labai patrauklūs tamsiai raudoni, beveik juodi, stambūs varpelio formos žiedai.


Pataisinis storlapis (crassula muscosa). Apie augalo išvaizdą daug pasako jo pavadinimas. Šis storlapis išties primena pataisus, tik yra stambesnis. Žydi smulkiais baltais žiedeliais, išsidėsčiusiais per visą šakelių ilgį.


Iksora (ixora hybrid). Tai krūmelis tamsiai žaliais, šiek tiek blizgiais lapais, žydi ryškiais raudonais, rožiniais, oranžiniais ar geltonais smulkiais žiedais, susitelkusias į pusrutulio formos žiedų kekes.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Iksora


Kuprutė (cuphea). Ši gėlė dar kartais vadinama japonine mirta. Auga tankiu kupsteliu, žydi smulkiais alyviniais, rožiniais arba baltais žiedais.


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje

Cuphea


Kaktusas marginatocereus marginatus cristata. Šis labai įdomios formos kaktusas augdamas platėja ir tampa banguotas. Spygliukai trumpi, išsidėstę per visą augalą einančiomis ištisinėmis linijomis, todėl augalas atrodo dryžuotas.


Margoji nausa (faucaria tigrina). Tai nedidelis, išsišakojęs sukulentas trumpu stiebu ir kryžmai išsidėsčiusiais lapais, kurie yra prigludę vieni prie kito ir panašūs į alavijų, tik trumpesni. Žydi didokais geltonais, rečiau – baltais, pavieniais žiedais rugsėjo–spalio mėn. Turi būti auginamas visiškoje saulėkaitoje.


Karpažolė (euphorbia monadenium ritchiei). Augalo stiebai stori, tarsi suformuoti iš daugybės atskirų gumbų, su pavieniais karpažolėms būdingais lapais. Žydi švelniai rožiniais žiedais, kurie skleidžiasi stiebų viršūnėse.


FLORADANIA nuotr.
Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode" Nr. 22 (2016 m.)


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje


Kas naujo kambarinių augalų pasaulyje







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)