Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas

Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas

Susirgusiesiems peršalimo ligomis anglai pataria kasdien suvalgyti bent penkis obuolius


Peršalimo ligomis sergama vienodai, nepriklausomai nuo odos spalvos, lyties ar kalbos. Vis dėlto beveik kiekviena tauta peršalimo ligas gydo savaip.


Australija


Iš Australijos yra kilusi veiksminga priemonė, padedanti gydyti peršalimo ligas, – eukaliptų aliejus. Šiuo aliejumi patariama gydyti užsikimšusią nosį, jis padeda atsikosėti ir malšina uždegiminius procesus. Australai peršalimo ligas gydo eukaliptų aliejaus inhaliacijomis, gydomosiomis voniomis, aromatinėmis lempomis.
Eukaliptų aliejus dažnai įeina į įvairių preparatų nuo peršalimo ligų sudėtį. Gydytis galima eukaliptų ir kitų eterinių aliejų mišiniais. Pavyzdžiui, eukaliptų ir levandų eterinių aliejų mišinys ramina sudirgusią centrinę nervų sistemą ir padeda užmigti. Eukaliptų ir mėtų aliejų mišinys padeda susikaupti.


Prancūzija


Pasak prancūzų gyvenimo būdo žinovų, sveiki prancūzai geria vyno, o susirgę peršalimo ligomis – vietinės gamybos mineralinio vandens. Prancūzai teigia, jog peršalimo ligą sukėlusią infekciją būtina išplauti iš organizmo. Peršalimo liga – tai uždegiminis procesas, kuris žmogaus organizme padidina rūgščių kiekį, taigi jas reikia neutralizuoti. Tai padaryti padeda šarminis mineralinis vanduo.

REKLAMA


Be to, Prancūzijoje nuo seno įprasta susirgus peršalimo ligomis ir prastai jaučiantis peršalimo ligų sezonu pagulėti šilto vandens vonioje. Vandens temperatūra turi būti lygi žmogaus kūno temperatūrai. Prancūzai teigia, jog šilto vandens vonios mažina pakilusią kūno temperatūrą, padeda gydyti infekcines ligas ir pastebimai pagerina savijautą.


Susirgusiesiems peršalimo ligomis prancūzai pataria valgyti prieskoniais gausiai paskaninto, bet neriebaus maisto. Pasak liaudies medicinos žinovų, toks peršalimo ligų gydymo būdas yra efektyvus: daugelyje Rytų šalių prieskonių įmaišoma į eterinius aliejus, padedančius veiksmingai gydyti peršalimo ligas.


Anglija


Peršalę anglai prisimena senovinį posakį: „Jei kasdien suvalgysite bent po vieną obuolį, gydytojo pagalbos neprireiks.“ Tiesa, jau susirgus vieno obuolio nepakaks, todėl patariama per dieną suvalgyti bent penkis obuolius. Rūgštesni obuoliai yra vertingesni, nes juose daugiau vitamino C. Peršalę anglai taip pat gausiai valgo mandarinų, apelsinų, greipfrutų, citrinų. Šiuose vaisiuose gausu „gyvos“ askorbo rūgšties, padedančios įveikti peršalimo ligas, taip pat medžiagų, kurios padeda žmogaus organizmui šią rūgštį kuo greičiau įsisavinti. Svarbu, kad šiuose vaisiuose nėra askorbo rūgštį ardančių fermentų. Peršalus patariama per dieną išgerti 3–4 stiklines šviežių citrusinių vaisių sulčių. Tai taip pat padeda greičiau pasveikti.

REKLAMA


Anglai, pajutę pirmuosius peršalimo požymius, gydosi ir taip: į didelės talpos indą supila 2 butelius alaus, įberia žiupsnelį cinamono, šiek tiek gvazdikėlių ir citrinų žievelių, gerai ištrina 3 kiaušinių trynius ir 4 šaukštus cukraus, šią tyrę supila į alų, išmaišo, pakaitina (neužvirina) ir vienu kartu šio gėrimo išgeria pusantros stiklinės ar stiklinę. Tada gulasi į lovą ir šiltai apsikloja.


Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas


Izraelis


Peršalę izraeliečiai mėgsta gerti karšto vištienos sultinio. Šis sultinys neretai vadinamas žydiškuoju penicilinu. Beje, vištienos sultinys peršalimo ligas ir gripą gydo veiksmingiau nei tikrasis penicilinas, nes antibiotikai prieš virusus yra bejėgiai. Šiame sultinyje gausu aminorūgšties cisteino, mažinančio gleivių skyrimąsi ir jas skystinančio. Vištienos sultinio garai gerai drėkina nosies gleivinę ir padeda lengviau išvalyti nosies ertmes. Be to, peršalimo ligoms gydyti labai svarbus ir vištienos sultinio kvapas.


Tiesa, pasak mokslininkų, vištienos sriuba peršalimo ligas gydo tris kartus veiksmingiau nei sultinys. Vištienos sriuboje gausu vitaminų ir mineralų, kurių yra šioje sriuboje verdamose bulvėse, morkose ir svogūnuose.


Jungtinės Amerikos Valstijos


Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojai, garsėjantys savo gebėjimais išlaikyti puikią formą, pajutę pirmuosius peršalimo ligų požymius, vartoja gydomąjį kokteilį, kurį sudaro pipirmėčių nuoviras, citrinų sultys, medus ir česnakai: šaukštelį susmulkintų pipirmėčių užpila stikline verdančio vandens, ant mažos ugnies pakaitina 3–5 min., nukošia ir šiame nuovire ištirpina šaukštelį medaus, smulkiai supjausto ir sutrina česnako skiltelę, ją užpila ¼ citrinos sultimis, paskui viską supila į pipirmėčių nuovirą, kruopščiai išmaišo ir šį šiltą gėrimą išgeria vakare prieš miegą. Ir paprastai ryte atsibunda sveiki.


Teksaso valstijos gyventojai peršalimo ligas įpratę gydyti avių ir karvių taukų kompresais. Tokį gydymo būdą lėmė europiečių ir afrikiečių tradicijos. Nedidelį kiekį taukų reikia užtepti ant šiltos medžiagos ir uždėti ant ligonio krūtinės. Beje, avių ir karvių taukais galima gydyti ir odos ligas.



Indija


Indai peršalimo ligas dažniausiai gydo imbierų arbata. Ši arbata ruošiama taip: plastikine tarka sutarkuojamas nuplautas, bet nenuluptas 1,5 ar 2 cm dydžio imbiero šaknies gabalėlis, gauta tyrė sudedama į puodelio sietelį, užpilama verdančiu vandeniu ir paliekama 2 min. Imbierinė arbata būna aštri ir rūgšti, ji žvalina, neretai sukelia net ašarojimą. Jei per dieną ligonis išgeria 3–4 puodelius imbierų arbatos, jau kitą dieną gali pasijusti sveikas. Svarbiausia, kad arbatai ruošti būtų naudojami šviežiai tarkuoti imbierai, be to, ir pačios imbierų šaknys turėtų būti kuo šviežesnės (šviežių imbierų šaknų žievė yra šviesi, ryški, panaši į citrusinių vaisių žievę). Taip pat imbierų šaknys turi būti kvapnios.


Svarbu atminti, kad imbierų negalima tarkuoti metaline tarka, nes sąveikaudamos su metalu imbierų šaknys praranda labai daug naudingųjų medžiagų ir gydomųjų savybių.


Kinija


Kinai teigia, jog peršalimo ligas gydančių vaistų jie nuolat turi „po ranka“. Tai – taškinis masažas. Rankoje yra taškas, kurį kinai vadina peršalimo ligų tašku. Šis taškas yra delne, tarp nykščio ir rodomojo piršto. Mintyse reikia žemyn nutiesti linijas nuo nykščio ir rodomojo piršto vidurio. Kur šios linijos susikerta, ten ir yra peršalimo ligų taškas. Jei žmogus jau serga ar netrukus gali susirgti, paspausta ši delno vieta būna gana skausminga. Masažuojant ją galima greičiau išgydyti peršalimo ligas ar nuo jų apsisaugoti. Masažuoti reikia abiejų rankų gydomuosius taškus.


Pasak specialistų, yra ir ligų pažeistos gerklės taškas. Šis taškas yra viršutinėje plaštakos dalyje, tarp vidurinio ir bevardžio pirštų.

REKLAMA


Kinijoje peršalimo ligos iki šiol gydomos ir senoviniu būdu: uždegama džiovintų karčiųjų kiečių (pelynų) ir kvėpuojama jų dūmais. Teigiama, jog pelynai pasižymi antiseptiniu poveikiu ir naikina žalingus mikrobus. Tiesa, kai kurie medikai taip gydytis pataria gana atsargiai, nes dūmai dirgina ir taip pažeistą gerklę.


Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas


* * * * * * *


Trumpai


Baltarusija. Peršalimo ligas baltarusiai įpratę gydyti uogų kokteiliu su medumi: sutrina putinų ar bruknių uogų, jas sumaišo su medumi ir į mišinį įpila truputį šilto virinto vandens, kad jaustųsi maloni rūgštelė. Peršalus šio gėrimo geriama po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.


Taivanas. Šios šalies gyventojai teigia, jog kenksmingus virusus veiksmingai naikina aštrus kario padažas. Šis padažas taip „pakaitina“, kad virusų nelieka nė pėdsako.


Japonija. Peršalę japonai skuba gydytis marinuotomis slyvomis, vadinamomis „umeboši“. Tiesą pasakius, tai – ne slyvos, o ypatingos rūšies abrikosai. Šie marinuoti vaisiai yra aštrūs, jais skaninama karšta arbata su imbierais ir citrinomis.


Iranas. Nuo seno iraniečiai peršalimo ligas gydo ropėmis. Šiose daržovėse gausu vitamino C ir kitų naudingųjų medžiagų. Sergantiesiems peršalimo ligomis iraniečiai pataria valgyti šaltos ropių tyrės – ji padeda atsikosėti ir greičiau numalšinti kosulį.


Parengė Remigija ZINKEVIČIENĖ
Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 43)


Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas


Peršalimas – vienodas, gydymas – skirtingas







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)