Kol atvyksta medikai

Kol atvyksta medikai


Kai žmogui nutinka bėda, skubiai renkame bendrąjį pagalbos centro numerį 112 arba skambiname trumpaisiais numeriais 03, 033, 103 – nelygu, iš kokio tinklo. Greitosios pagalbos medikai atvyksta greitai. Vis dėlto kartais ir penkios laukimo minutės būna lemtingos. Kaip galime pagelbėti nelaimėliui, kol atvyks medikai?


Birutė JANČIENĖ


Jau XII amžiuje Anglijoje prie didžiųjų kelių buvo įrengiamos prieglaudos žmonėms, kuriems reikia medicinos pagalbos. XV amžiuje Olandijoje susibūrė greitosios pagalbos organizacijos skenduoliams gaivinti. Dar vėliau, vystantis pramonei, atsiradus transportui, vis dažniau pasitaikydavo nelaimingų atsitikimų. Ir kas gi tapo gelbėtojais? Ogi ėmė kurtis greitosios medicinos pagalbos tarnybos. Pirmoji buvo įkurta Austrijoje XIX amžiaus pabaigoje. Įsteigti tokią medicinos įstaigą paskatino 1881 metų gruodį Vienos Karališkojo operos teatro žiūrovų salėje kilęs gaisras. Jame žuvo arti 500 žmonių, o keli šimtai sužeistųjų (kol sulaukė pagalbos) ištisą parą tįsojo ant gatvės grindinio. Ši tragedija tapo didžiuliu pretekstu įkurti organizaciją, kuri teiktų skubią medicinos pagalbą. Vienos pavyzdžiu pasekė ir kiti Europos miestai. Šiandien yra daugybė greitosios medicinos pagalbos stočių, į įvykio vietas skubančių automobilių, modernios technikos ir profesionalių medikų. Tačiau kartais nelaimės pakirstas žmogus medikų pagalbos sulaukti nespėja. Kaip atpažinti, kokia ūmi bėda ištiko artimąjį ar gatvės praeivį, ir kaip jam pagelbėti, pataria ilgametis greitosios medicinos pagalbos gydytojas Jonas Jankauskas.

REKLAMA


Miokardo infarktas


Kai stipriai sumažėja arba visai nutrūksta kraujo tėkmė širdį maitinančiose kraujagyslėse, žmogų ištinka miokardo infarktas.


Simptomai. Pojūčiai – skirtingi. Vienas pajus stiprų skausmą krūtinėje, kitas – tik šiokį tokį diskomfortą. Skausmas iš krūtinės gali plisti į rankas, kaklą, apatinį žandikaulį, kai kas gali pajusti tik didelį silpnumą ir stiprų prakaitavimą, kiti pradeda dusti.


Kaip pagelbėti? Jei šalia esantis žmogus ūmai pasijuto blogai ir skundžiasi minėtais simptomais, paguldykite jį, duokite išgerti tabletę aspirino, po liežuviu padėkite tabletę nitroglicerino. Pastarojo vaisto (0,5 mg) tabletė dedama po liežuviu kas 5 minutes, bet ne daugiau kaip 3 tabletės (neviršykite 1,5 mg dozės!), aspirino dozė – iki 325 mg. Ir skubiai kvieskite medicinos pagalbą!


Kol atvyksta medikai


Insultas


Insultas dažnai vadinamas smegenų infarktu. Tai – labai pavojinga organizmo būklė.


Simptomai. Žmogui staiga pablogėja regėjimas; sutrinka kalba; jį pykina; atsiranda stiprus galvos skausmas ir / ar svaigimas; sutrinka judėjimas, pusiausvyra; žmogus praranda sąmonę.


Kaip pagelbėti? Nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą. O laukdami medikų, „patikslinkite“ ligos diagnozę. Paprašykite ligonį parodyti dantis. Ištikus insultui, viena veido pusė juda skirtingai nei kita. Paprašykite kelias sekundes (užsimerkus) pakelti ir nuleisti rankas. Insulto atveju rankos juda nevienodai: viena ranka nukrinta greičiau nei kita. Paprašykite pakartoti kokius nors jūsų pasakytus žodžius. Insulto ištiktas žmogus to padaryti neįstengia: mikčioja, kalba neaiškiai arba išvis nekalba. „Diagnozavę“ insultą, iki atvyks medikai, jei tik yra galimybė, žmogų paguldykite ant lygaus pagrindo – lovos, suolo, ant grindų ar grindinio. Svarbiausia, kad galva būtų pakelta (bent 30 laipsnių kampu) nuo lygaus paviršiaus. Atlaisvinkite drabužius (apykaklę, sagas, šaliką ir pan.). Jei žmogus vemia arba prarado sąmonę, būtinai paverskite jį ant šono. Iki atvyks medikai, nepalikite žmogaus vieno. Atidžiai stebėkite jo kvėpavimą, pulsą. Sutrikus gyvybinėms funkcijoms, nedelsdami pradėkite dirbtinį gaivinimą.

REKLAMA


Kaip žmogų gaivinti?


Artimųjų ar praeivių pagalba (kol atvyksta medikai) – neįkainojama. Mokėjimas tinkamai atlikti pradinį gaivinimą gali išgelbėti žmogaus gyvybę. Sustojus širdžiai, sutrinka kraujotaka, todėl vidaus organai negauna deguonies. Smegenys jautriausiai reaguoja į deguonies stygių – vos po kelių minučių jose atsiranda negrįžtamų pakitimų. Po 8–10 minučių deguonies stygiaus žmogus miršta. Taigi gaivinimas čia ir dabar – svarbiausias veiksnys, gelbstint gyvybę.


Pirmas žingsnis. „Atverkite“ kvėpavimo takus. Paguldykite žmogų ant nugaros. Atsargiai atloškite galvą ir nukentėjusįjį pražiodykite. Tai turi trukti ne ilgiau kaip 10 sekundžių.


Antras žingsnis. Atlikite dirbtinį kvėpavimą. Jis atliekamas iš burnos į burną arba iš burnos į nosį. Pastarasis atliekamas tuomet, kai nukentėjusiojo burna yra sunkiai sužalota ir jos negalima praverti. Kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą? Apžiokite nukentėjusiojo burną (taip, kad neliktų jokio tarpelio orui išeiti), užspauskite bėdos ištikto žmogaus nosį. Įpūskite oro į nukentėjusiojo plaučius ir stebėkite, ar jo krūtinė pasikelia. Jei taip, įpūskite dar kartą. Jeigu (pučiant orą) krūtinė nepasikelia, kartokite kvėpavimo takų atvėrimo procedūrą. Gaivindami per minutę atlikite 20 įpūtimų.


Trečias žingsnis. Atkurkite kraujotaką. Jeigu du kartus stipriai įpūtę oro nukentėjusiojo kakle, kirkšnyje, žaste užčiuopiate pulsą, o širdis per minutę plaka 60 kartų ir daugiau, atlikti širdies masažo nereikia. Priešingu atveju širdį stimuliuoti būtina!



Išorinis širdies masažas


Atsiklaupkite šalia nukentėjusiojo (jei žmogus guli ant žemės), ant krūtinkaulio vidurio (tarp spenelių) vieną ant kito sudėkite delnus. Rankos per alkūnes – ištiestos. Visu savo kūno svoriu spauskite nukentėjusiojo krūtinės ląstą. Greitai ir giliai! Per minutę atlikite 100 2–4 cm gylio paspaudimų. Išorinį širdies masažą darykite tol, kol atvyks medikai. Tačiau ar, neturėdami patirties, atlikdami masažą nukentėjusiajam dar labiau nepakenksime? Pasak mediko, blogiausia, kas gali nutikti, tai skilti ar lūžti krūtinkaulis. Tačiau, palyginti su žmogaus gyvybe, tai tik nereikšminga smulkmena.


Kol atvyksta medikai


Epilepsija


Tai – lėtinė smegenų liga, kurią lydi dažniau ar rečiau pasikartojantys traukuliai. Traukulių metu laikinai sutrinka judesiai, jutimai ir protinė veikla.


Simptomai. Dažniausiai jie kartojasi tokia seka. Žmogus ūmai surinka ir sustingsta; galva atsilošia atgal, liemuo išsiriečia lanku; prasideda ritmiški raumenų traukuliai; iš burnos veržiasi putos; pamėlsta veidas; žmogus ima garsiai kvėpuoti, vyzdžiai išsiplečia, sutrinka sąmonė.


Kaip pagelbėti? Jeigu pavyksta, pasistenkite prilaikyti krintantį žmogų. Prilaikykite galvą, kad nesusižalotų. Paguldykite žmogų ant šono, po galva padėkite minkštą daiktą. Tarp dantų nedėkite jokių kietų daiktų. Stebėkite, kad neužspringtų. Atlaisvinkite drabužius (atsekite sagas, nuriškite kaklaraištį, nuimkite šaliką). Neslopinkite traukulių fizine jėga. Priepuolio metu nieko neduokite gerti, nedarykite dirbtinio kvėpavimo ar širdies masažo. Neskubėkite ligonio judinti ir vežti į ligoninę. Kai traukuliai baigsis, stebėkite, ar nelaimėlis kvėpuoja, apčiuopkite pulsą. Įprastai, praėjus traukuliams, žmogus sugrįžta į normalią būseną. Kas kita, jei traukuliai kartojasi, trunka ilgiau nei 5 minutes, taip pat, jei traukuliai ištinka nėščią moterį, kūdikį ar žmogų, sergantį cukriniu diabetu, arba po traukulių žmogus neatgauna sąmonės. Tokiais atvejais skubiai kvieskite medicinos pagalbą.


Jei žmogus nualpsta


Kodėl žmogus nualpsta? Alpulys – tai staigus smegenų kraujotakos sutrikimas, kai smegenys negauna pakankamai kraujo ir deguonies. Nualpti galima staiga pakeitus kūno padėtį, patyrus stresą, taip pat karštoje patalpoje, iš baimės, dėl stipraus kosulio, drabužio apykaklei užspaudus kaklą ir pan. Toks alpulys trunka ne ilgiau kaip 20 sekundžių.

REKLAMA


Kaip pagelbėti? Skubėkite padėti žmogui atsipeikėti. Atlaisvinkite drabužius (atsekite sagas, nujuoskite diržą), paguldykite ant nugaros, kojas pakelkite aukščiau širdies linijos, o galvą nuleiskite žemiau už kūną, lengvai patapšnokite per žandus. Atverkite langus, kad nukentėjusysis gautų gryno oro. Apšlakstykite veidą, duokite pauostyti aštrių kvapų, jei turite, amoniako. Kai žmogus atsipeikėja, neleiskite jam staigiai stotis. Tegul kelias minutes ramiai paguli. Pagirdykite stipria saldžia kava ar arbata.


Kol atvyksta medikai


Apsinuodijus maistu


Simptomai. Žmogų pykina, jis vemia, viduriuoja; jį kamuoja stiprūs spazminiai pilvo skausmai; junta skausmą skrandžio srityje (duobutėje); kartais skauda galvą, pakyla kūno temperatūra. Gausiai viduriuojant ir vemiant, organizmas netenka daug skysčių, prasideda dehidratacija, todėl gali sutrikti sąmonė.


Kaip pagelbėti? Ligonį paguldykite, šiltai užklokite, duokite gerti kuo daugiau skysčių – negazuoto mineralinio ar paprasto vandens, silpnos juodosios arbatos. Tačiau, jei žmogus (ypač vaikas) neteko daug skysčių, o dėl stipraus vėmimo negali gerti, nedelsdami kvieskite medikus arba patys gabenkite į ligoninę.


Apsinuodijus vaistais


Simptomai. Šalia blogai pasijutusio žmogaus mėtosi tuščios vaistų pakuotės, žmogų pykina, jis vemia (turinyje matyti tablečių) arba galbūt nelaimėlis pats prisipažino, kad vartojo didelę dozę vaistų.


Kaip pagelbėti? Jei žmogus sąmoningas, pasistenkite išsiaiškinti, kiek, kada ir kokių vaistų jis išgėrė. Būtinai skambinkite pagalbos telefonu 112, jus informuos, kaip turėtumėte elgtis, kol atvyks medikai. Jeigu gausite nurodymą ligoniui sukelti vėmimą, duokite žmogui išgerti stiklinę šilto vandens, paprašykite, kad jis pats sau (kišdamas į burną pirštus) sukeltų vėmimą. Tokia procedūra turi būti atliekama tol, kol iš skrandžio ima tekėti švarus vanduo.


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 41)


Kol atvyksta medikai


Kol atvyksta medikai








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)





Daugiau >>