Ar praustis kasdien – sveika?

Ar praustis kasdien – sveika?


Kokiomis priemonėmis prausti kūną, trinkti plaukus ir mazgoti kojas? Ar kasdienės maudynės nekenkia odai? Pasirodo, skystas muilas pažeidžia odos apsauginę struktūrą, o ūkinis išvis netinka prausimuisi.


Birutė Jančienė


Maudymosi minusai


Paradoksalu, jog šiandien, gausaus vartojimo epochoje, vis dažniau pasigirsta nuomonių, esą dažnos maudynės, kūno muilavimas skystu muilu ne itin naudingi sveikatai.


Pasak dermatologės Grytės Vitelytės, prausdamiesi ne tik nuplauname odos blogąsias bakterijas (jos sukelia ligų ir infekcijų), bet pašaliname ir odos paviršiuje esančias gerąsias bakterijas, saugančias mūsų imuninę sistemą. Taip pat dažnai maudantis oda išsausėja. Be abejo, nelygu, kokia oda – sausesnė ar riebesnė. Vis dėlto odai labiau kenkia ne vanduo, o priemonės, kurias naudojame kūnui švarinti, – šampūnai, muilai, želė ir pan. Pastarieji nuplauna natūraliuosius apsauginius odos riebalus. Todėl ilgainiui oda sudirgsta, ima pleiskanoti.

REKLAMA


Kiek kartų per savaitę maudytis?


Pasak specialistės, šiltu vandeniu ir muilu pakaktų prausti kūną 1–2 kartus per savaitę. Vis dėlto žmogus žmogui – nelygu. Vargiai išsiverstume be maudynių pabėgioję parke, pasivažinėję dviračiu ar apsilankę sporto salėje. Tad kaip švarintis, kad kuo mažiau pakenktume odai? G. Vitelytė primena, kad maudytis po dušu (iš jo nuolat teka švarus vanduo) sveikiau nei vonioje. Maudantis kasdien reikėtų naudoti kuo mažiau muilo ar dušo želė. Praustis rekomenduojama drungnu (ne karštu) vandeniu. Užbaigti maudynes galima ir vėsiu vandeniu. Be abejo, minkštas vanduo mažiau (nei kietas) dirgina odą. Kietame vandenyje gausu ištirpusių kalcio ir magnio jonų. Šie junginiai sausina odą, ji ima pleiskanoti. Veido oda ypač jautri. Tad geriau veidą prausti virintu arba paminkštintu vandeniu, tarkime, į litrą vandens įberti nubrauktą arbatinį šaukštelį sodos.


Ar praustis kasdien – sveika?


Rankų ir kojų higiena


Visi žinome, kad rankas reikia plauti itin dažnai. Nusiplovus būtina sausai nušluostyti ir (juolab jei oda sausa) patepti maitinamuoju kremu.


Kojų odoje ypač daug prakaito liaukų, todėl jos stipriau prakaituoja. Nešvarūs kojų tarpupirščiai greičiau iššunta, sutrūkinėja. Būtina kruopščiai prižiūrėti kojas, antraip prisišauksime bėdų. Negyvą suragėjusią pėdų odą šveiskite šiurkščia kempine, kojų dilde ar pemza.


Galvos trinkimas


Galvos oda irgi prakaituoja ir ilgainiui užsiteršia riebalų išskyromis. Plaukams geriausiai tinka minkštas vanduo. Šampūną, kondicionierių ir skalavimo skystį rinkitės pagal plaukų tipą. Vienokios priemonės tinka sausiems, kitokios – riebiems ar normaliems plaukams. O kaip dažnai trinkti galvą? G. Vitelytė pataria normalius ir sausus plaukus plauti kartą ar du per savaitę, riebius (specialiu tokiems plaukams skirtu šampūnu) galima trinkti ir kasdien. Švarius išplautus plaukus galima perplauti parūgštintu vandeniu (2 l vandens – šaukštas acto, pora šaukštų citrinos sulčių arba keli grūdeliai citrinų rūgšties). Ištrinktus plaukus būtina sausai iššluostyti. Beje, geriau, kai jie išdžiūsta natūraliai, o ne „pučiami“ džiovintuvu.

REKLAMA


Kuo prausti veidą?


Dermatologė pataria vengti priemonių, kurių sudėtyje yra dažiklių, konservantų, sintetinių kvapų. O ypač prausiklių, kurių sudėtyje yra etilo alkoholio. Tokios prausimosi priemonės – itin agresyvios: odą dirgina, sausina, sukelia raudonį ir pažeidžia natūralų odos epidermį. Rinkitės švelnias natūralios sudėties priemones. Venkite muilo! Nuo jo veido oda taps itin sausa, jautri ir sudirgusi.


O jeigu perdien nenaudojote jokių makiažo priemonių, vakare pakaks nuprausti veidą šiltu vandeniu, bet ne karštu. Toks gali pažeisti natūralų odos epidermį ir pernelyg ją išsausinti.


Nors šveisdamos veidą pašaliname negyvas odos ląsteles ir oda tampa stangri ir švytinti, vis dėlto šia procedūra piktnaudžiauti nereikėtų. Anot specialistės, pakanka šveisti veidą kartą per savaitę.


Kokį šveitiklį rinktis? Priklauso nuo odos tipo. Geliniai šveitikliai – universalūs. Tinka visiems odos tipams. Jautrią ir sausą odą valykite kreminiu šveitikliu. O štai riebios ir mišrios veido odos savininkės turėtų rinktis kosmetinį molį – puikiai pašalina odos blizgesį ir sutraukia poras. Kaip šveisti veidą? Švelniais masažuojamaisiais judesiais tepkite šveitiklį ant drėgnos odos – nuo smakro iki ausų ir nuo kaktos vidurio iki smilkinių. Po tokios procedūros nusiprauskite drungnu vandeniu, patepkite veidą įprastu kremu. Jeigu oda parausta arba ima niežtėti, šveitiklis netinka.



Ar praustis kasdien – sveika?


* * * * * * *


Prausimosi priemonės


Muilas. Jis gaminamas iš augalinių ir gyvulinių riebalų, šarmų, kvapiųjų medžiagų ir įvairių priedų. Problemiškai riebiai odai geriausiai tinka muilas, kurio sudėtyje yra riebalų liaukų veiklą slopinančių medžiagų, šalinančių nešvarumus, odos riebalus, bakterijas ir slopinančių odos uždegimą. Sausą odą geriau prausti mažo šarmingumo kreminės tekstūros muilu. Toks odą valo ir drėkina. Jo sudėtyje dažnai būna glicerino ir vazelino – komponentų, kurie saugo ir atkuria apsauginį odos sluoksnį. Sausai odai skirtas muilas mažai putoja, todėl lengvai nuplaunamas, nesukelia sausumo ar tempimo pojūčio. O jo sudėtyje esantys aliejai (kokosų, alyvuogių, taukmedžių) arba žolelių ekstraktai odą puoselėja ir švelnina. Jautriai odai rinkitės raminamųjų medžiagų turintį muilą.


Vis dėlto įprastas tualetinis muilas – šarminis produktas. Tad kasdien jo vartoti nerekomenduojama.


Vaikiškas muilas. Ši prausimosi priemonė tinka ir suaugusiesiems. Ji švelni, be dažiklių ar kvapiklių, o pH artimesnis natūraliam. Tačiau ne tokia veiksminga ir efektyvi, nes nepritaikyta suaugusio žmogaus odos struktūrai. Vaikiškas muilas nepašalina riebalų, purvo, taip pat neapsaugo nuo bakterijų.


Skalbimo muilas. Nuomonė, esą toks muilas tinka visiems gyvenimo atvejams, klaidinga. Iš tiesų šis muilas puikiai skalbia, tačiau juo praustis (ūkiniame muile itin gausu šarmų) nedera. Prausiantis ūkiniu muilu pažeidžiamas apsauginis odos sluoksnis, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla, oda sudirgsta, išsausėja.


Šveičiamasis muilas papildytas smulkiomis šveičiamosiomis dalelėmis, pavyzdžiui, molio granulėmis, džiovintais jūrų dumbliais ir pan. Tačiau tokia prausimosi priemonė gali sudirginti veido odą, todėl nepiktnaudžiaukite. Muilas-šveitiklis labiau tinkamas kūnui, naudokite jį 2–3 kartus per savaitę.


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 34)

Ar praustis kasdien – sveika?


Ar praustis kasdien – sveika?








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 16 (2024)

    Savaitė - Nr.: 16 (2024)