Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Drugeliai – vieni nuostabiausių vabzdžių, suteikiantys sodui ir gėlynui spalvingumo, gyvybės ir judesio. Stebėdami juos patiriame estetinį pasigėrėjimą, bet drugeliai nėra vabzdžiai, plazdantys vien todėl, kad jais būtų grožimasi. Kažin ar jie patys žino, kokie yra gražūs?


Rūta Mačinskaitė


Drugeliai soduose ir gėlynuose vertingi ir labai praktiniu požiūriu. Jie apdulkina augalus ir yra geriausi bičių bei kitų vabzdžių, apdulkinančių augalus, talkininkai. Daugeliu požiūrių – patys naudingiausi, nes ilgu liežuviu – straubliuku pasiekia kitiems vabzdžiams sunkiai prieinamą žiedo centrą.


Išgirdę žodį „drugelis“, daugelis, ko gero, iškart įsivaizduoja kopūstinį baltuką, kuris deda kiaušinėlius, šie virsta vikšrais, graužiančiais kopūstus... Ima skambėti pavojaus varpai, ir jūs bėgate ieškoti tinklelio drugeliams gaudyti. Pamirškite tai, geriau įsivaizduokite neįtikėtiną spalvų žaismą, kurį sukuria sparneliais plazdantys jūsų gėlyno svečiai. O kopūstams apsaugoti yra kitų patikimų priemonių.

REKLAMA


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Kaip prisikviesti drugelius


Norėdami prisivilioti drugelius į savo gėlyną ar sodą, turėtumėte žinoti kelias pagrindines sąlygas, kurios drugeliams – būtinos. Drugeliai neapsistos jūsų gėlyne, jei neras jame sau tinkamo maisto ir vietos, kur galėtų dėti kiaušinėlius. Ne kiekvienas augalas abi sąlygas tobulai tenkina. Turėkite galvoje ir tai, kad drugeliai yra išrankūs – kiekvienas jų turi savo mėgstamą augalą. Todėl norėdami prisivilioti drugelius, jau sodindami augalus apie tai pagalvokite. Beje, gana daug drugelių mėgsta vėdrynų, saulučių, kiaulpienių, dagių nektarą. Kai kurie drugiai kiaušinėlius deda ant dilgėlių lapų. Taigi augalai, kuriuos mes linkę ravėti iš vejos ar sodo pakraščių, yra reikalingi drugeliams. Tai toli gražu nereiškia, kad skatiname gėlynus ir takelius apleisti piktžolėmis. Dilgėlės ir usnys nėra reti augalai – drugeliai jų tikrai susiras už sodo ar gėlyno ribų.


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena

Jei netoli daržo pasodinsite nasturčių, kopūstinių baltukų vikšrai pasirinks juos, o ne jūsų kopūstus


Tad ką auginti?


Yra dekoratyvinių augalų, kuriuos drugeliai ypač mėgsta. Tai astrai, ežiuolės, aubretės, katilėliai, rugiagėlės, neužmirštuolės, darželinės blizgės, raktažolės, rudbekijos, serenčiai, žvaigždūnės, verbenos ir gvaizdūnės. Kaip magnetas drugelius traukia ir žolynai – levandos, mairūnai, mėtos, kmynai. Šios prieskoninės žolės bus dvejopai geras pasirinkimas – ir jūsų stalui, ir drugeliams.


Ypač rekomenduojame auginti budlėjas, kurių žiedai yra tiesiog grynas nektaras drugeliams. Jei neturite daug vietos, galite rinktis žemaūges budlėjų veisles. Turėkite galvoje ir kitą dalyką – žydėjimo ciklą. Svarbu, kad vieniems daug nektaro turintiems augalams nužydėjus žydėtų kiti. Tad stenkitės pasodinti kuo įvairesnių ir skirtingu laiku žydinčių gėlių, kad drugeliams maisto būtų nuo pavasario iki rudens.


Kurdami gėlyną grupuokite žydinčius augalus po tris ar daugiau rūšių. Ryškių augalų grupę drugeliai pastebės greičiau nei margą ar blankią. Jei gėlyną formuojate prie sienos, nepamirškite, kad aukštus ir žemus augalus reikia sodinti taip, kad jie neužgožtų vienas kito ir būtų lengvai pasiekiami drugeliams: aukšti prie pat sienos, žemaūgiai – priekiniame plane, vidutinio ūgio – viduryje.

REKLAMA


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Nepakanka pasirinkti vien tinkamas augalų rūšis. Dauguma drugelių skraido tik giedromis dienomis, o išvysti juos skraidant, maitinantis ir ilsintis galima tik saulėtose vietose. Tad norėdami sukurti drugeliams idealias sąlygas, auginkite nektaringus augalus šiltoje, nevėjuotoje ir saulėtoje vietoje. Idealiausia, jei drugelių sode pavėsis bus antroje dienos pusėje.


Drugeliai mėgsta laukinių gėlių pievas, todėl savo sode galite palikti vietos laukinėms gėlėms. Nusipirkite laukinių gėlių sėklų ar jų mišinių ir pasisėkite. Nektaro šaltinis gali būti ir žydintys krūmai bei medžiai, pavyzdžiui, lanksvos, gudobelės, šermukšniai. Drugeliai maitinasi ir medžių sultimis, tad medžių gausa drugelių sode būtina, be to, kai kurių drugelių vikšrai gyvena ant medžių lapijos, kuri drugeliams yra puiki priedanga blogu oru.


Drugeliams kartkartėmis reikia ir pailsėti, todėl savo gėlyne galite sukurti patogią vietą vabzdžiams nutūpti. Įkomponuokite tarp augalų plokščią akmenį – ant jo drugiai ras lietaus vandens atsigerti ir savo mitybos racionui mineralais bei kitomis gyvybiškai būtinomis medžiagomis papildyti.


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Viliodami drugelius turėsite dvigubą naudą, nes į taip puoselėjamą gėlyną ar kiemą prisikviesite ir daugybę kitų naudingų vabzdžių – bičių, kamanių ir boružių. Aišku, su viena išlyga – jei nenaudosite pesticidų. Atminkite, kad pesticidai yra mirtini ne tik kenkėjams, bet ir drugeliams, bitėms bei kitiems geriesiems jūsų sodo talkininkams.


Jeigu kuriate naują sodą ar ieškote tinkamos vietos drugeliams jau esančiame sode, rinkitės vietą, kuri gerai matytųsi iš verandos, terasos ar pro langą. Taip galėsite mėgautis jus aplankančiais drugeliais, kuriuos ilgainiui atpažinsite ir pripažinsite ne kaip svečius, o kaip nuolatinius jūsų sodo gyventojus.


Dilgėlinukai. Tai vieni dažniausių Lietuvoje, gražūs plytų spalvos drugiai. Nuo gegužės iki rugpjūčio jų galima išvysti pamiškėse, paupiuose, sausose pievose, parkuose ir soduose. Kiaušinėlius deda dilgėlynuose, o pasimaitinti nektaru nutupia ant kiaulpienių, gervuogių, juodgalvių bajorių, kmynų, mairūnų, dagių ar čiobrelių.

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Citrinukai. Anksti pavasarį, pražydus pirmosioms žibutėms, pamiškėse saulės atokaitoje galima pastebėti gražių geltonų drugelių. Tai – citrinukai. Patinai būna ryškiai geltoni, patelės – kuklesnės šviesiai gelsvos spalvos. Kiekvieno sparno viduryje citrinukai turi puošmeną – oranžinę dėmelę. Jų vikšrai gyvena ant šaltekšnių. Mėgsta katilėlių, vėdrynų, karšulių nektarą. Lietuvoje dažna rūšis.
Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Spungės. Itin dažni Lietuvoje drugiai. Spungių sutikti galima ten, kur yra gausūs žydinčių gėlių darželiai. Žvilgsnį traukia nuostabus spungių sparnų piešinys: ant kiekvieno vyšninio sparno – po didelę akį. Spungės skraido gegužę–liepą prie sodybų, pamiškėse ir pievose. Kiaušinėlius deda ant aukštų dilgėlių, o nektarą renka iš ežiuolių, žvaigždūnių, kiaulpienių, kraujažolių ir katilėlių.

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Admirolai. Jau vardas rodo, kad tai – išskirtinio grožio drugiai, dideliais juosvai rudais sparnais. Priekinius sparnus puošia skersinė raudona juosta ir baltos dėmės viršūnėje. Užpakaliniai sparnai – juosvi su raudonu išoriniu pakraščiu. Jie mėgsta darželius – čia jie renkasi astrus, budlėjas, ramunes, geria prarūgusią medžių sulą. Prisivilioti jų galima ir patrešusiomis minkštomis kriaušėmis. Dažnesni prie sodybų, kur gausu dilgėlių.

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Karpytūnės. Vardą šie drugeliai gavo dėl įdomios formos sparnų, primenančių karpinius. Lietuvoje tai gana dažna rūšis. Birželio–liepos mėnesiais jų galima matyti lapuočių ir mišrių miškų pakraščiuose, parkuose, paupiuose ir senuose soduose. Jų sparnai raudoni su įvairaus dydžio juodomis dėmėmis. Priekinių sparnų apatiniame krašte matyti lanko pavidalo įkarpa. Gėlynuose šie drugiai mėgsta budlėjas, bajores, levandas, ramunes, serenčius, rudbekijas, verbenas. Vikšrai gyvena ant apynių, dilgėlių ir vinkšnų.

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Usninukai. Šie drugiai yra šviesiai gelsvos spalvos, bet Lietuvoje gimę jų antrosios kartos atstovai yra tamsesnės geltonos spalvos. Sparneliai lyg velykinis margutis gražiai išmarginti juodais ir baltais taškučiais. Vikšrai maitinasi usnimis, dilgėlėmis, dedešvomis. Suaugę drugiai mėgsta dagių, raudonųjų dobilų, ežeinių, gvaizdūnių, budlėjų nektarą

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Jei norite į savo sodą privilioti drugelių


Auginkite ryškiaspalves gėles, skleidžiančias stiprų saldų kvapą. Daugumą drugelių vilioja raudona, oranžinė, sodri rožinė, violetinė ir geltona spalvos.


Sodinkite sklype kuo daugiau augalų saulėkaitoje, nes drugeliams reikia šilumos.


Jei norite privilioti įvairių rūšių drugelių, auginkite gėles, kurios žydi nevienodu laiku.


Sodinkite gėles didesnėmis grupėmis, kad drugeliai jas lengviau rastų, nes jie yra trumparegiai.


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Auginkite sode prieskoninių augalų, kad būtų reikiamų augalų visoms drugelių vystymosi stadijoms (lėliukės, vikšro).


Pasodinkite keletą daug nektaro turinčių augalų, pavyzdžiui, mėlynžiedžių liucernų, kad turėtų kuo maitintis vikšrai.


Drugeliams reikia užuovėjos ir pastogės, tam tinka dideli medžiai, galima paieškoti pirkti gatavų savotiškų inkiliukų drugeliams.


Niekur sode nenaudokite pesticidų. Auginkite petunijas, serenčius, mėtas, kurie atbaidys nepageidaujamus vabzdžius ir nepadarys žalos drugeliams. Boružės ir laumžirgiai taip pat padeda kovoti su kenkėjais.


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena

Dilgėlės yra labai reikalingas augalas daugelio rūšių drugeliams, ypač maitintis jų vikšrams


Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode" Nr. 16 (2016 m.)

Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena


Plazdanti gėlynų ir sodų puošmena







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 17 (2024)

    Savaitė - Nr.: 17 (2024)