Nematomos priežastys, verčiančios pykti vyrus ir moteris

Nematomos priežastys, verčiančios pykti vyrus ir moteris


Nesusipratimų kyla net labai draugiškai gyvenančiose šeimose. Kartais ugnį įplieskia nereikšmingos smulkmenos. Psichologai tikina, kad neaptarti nesusipratimai kaupiasi ir kada nors gali tekti ne kalbėtis, o aiškintis santykius ar net susipykti.


Nesutarimų tarp vyrų ir moterų dažniausiai kyla dėl pinigų, sprendimų priėmimo, vaikų auklėjimo, buitinių pareigų pasiskirstymo, moralinių ir kitų vertybių. Pasak psichologų, neretai jie perauga į abiem skausmingus, priešiškus santykius, nes žmonės nesijaučia mylimi. Be to, moterys ne visada atsižvelgia į tai, kad vyrai daugelį dalykų suvokia kitaip. Kaip teigia psichologai, vyrams skirtingo požiūrio, jausmų arba norų konfliktas yra didelis iššūkis. Kuo moteris artimesnė, tuo sunkiau jam suvokti, kad ji gali turėti kitokią nei jo nuomonę. Na, o moterys konfliktus dažnai išprovokuoja nemokėdamos atvirai išreikšti norų ir lūkesčių. Užuot pasakiusios partneriui, ko iš jo tikisi, atakuoja jį retoriniais klausimais ir užuominomis. Atminkite, kad priekaištai ir rodomas priešiškumas neleidžia priartėti prie kito asmens. Tuomet žmogus atsitveria tylos, abejingumo, sąmojingumo, ciniškumo ar dar kokia nors kita gynybine kauke. Todėl ir moterims, ir vyrams psichologai pataria dažniau rodyti meilę ir pagarbą partneriui.

REKLAMA


Nematomos priežastys, verčiančios pykti vyrus ir moteris


Visada sakykite tai, ką jaučiate


Gerai, jei mokate suvaldyti save, o ne sprogti iš įniršio dėl menkiausio nesusipratimo. Bet nereikia pulti į kraštutinumą – kentėti ir graužtis viską užgniaužus savyje. Pasak psichologų, jūs turite teisę pykti dėl to, kas jus erzina. Sulaikytos emocijos kada nors prasiverš lyg uraganas ir taps didele staigmena jūsų partneriui, o šis, ko gero, nė nenumano, kad jums liko neišspręstų problemų kartėlis, apmaudas ir nutylėtas pyktis. Tokio emocijų proveržio partneris gali visiškai nesuprasti, nes jūsų reakcija neatitiks aplinkybių. Toliau santykiai gali klostytis dvejopai.


1. Partneris išsigąs, nes nesupras konflikto priežasties, tačiau mylėdamas jus bandys išsiaiškinti, kas atsitiko. Jis išklausys kaltinimus, nuramins, tačiau giliai širdyje gali likti nepasitikėjimas ir baimė, kad ateityje tokia situacija gali pasikartoti.


2. Partneris, atsakydamas į jūsų emocijas, taip pat pratrūks, o galiausiai trenks durimis ir išeis. Jeigu tokie „uraganai“ kartosis dažnai, vieną kartą jums brangus žmogus gali išeiti visiems laikams. Todėl geriau nepalikite situacijos savieigai, pasikalbėkite, išsakykite, ką jaučiate. Gal tada paaiškės, jog partneris nė nenutuokė, kad jo elgesys ar žodžiai jums kelia nemalonius jausmus.


Valdyti kritinę situaciją ir taikiai išspręsti konfliktus yra menas, o nesistengiant suprasti vienas kito nukenčia abi pusės.


Kalbėkite argumentuotai


Ši taisyklė tinka ne tik sprendžiant vyro ir moters santykių problemas, bet ir bendraujant su visais aplinkiniais. Psichologai sako, kad kiekvienoje painiavoje galimas kompromisas. Būtent argumentai leidžia priimti tinkamiausius sprendimus ir rasti geriausią išeitį. Kad kalbėjimasis nevirstų santykių aiškinimusi, reikia laikytis kelių taisyklių.

REKLAMA


* Neįžeidinėkite partnerio. Tai nepadės sureguliuoti konflikto, o tik sužeis savigarbą.


* Nešaukite. Argumentus dėstykite ramiu, tyliu balsu. Taip priversite partnerį klausytis.


* Spręsdami vieną problemą, neabsoliutinkite ir nesistenkite apibendrinti, bandydami įrodyti, kad partneris taip elgiasi visada.


Nematomos priežastys, verčiančios pykti vyrus ir moteris


Ar verta ginčytis?


Psichologai sako, kad poros neturėtų bijoti retsykiais pasiginčyti. Ginčai padeda išvengti santykių monotonijos ir skatina juos vystytis. Vyras ir moteris gali išdėstyti priešingus požiūrius, rasti kompromisą ir susitarti, tačiau ginčijantis irgi reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Kai partneriai išmoksta „kovoti“ taip, kad nebūtų pralaimėtojų, jie tampa laimingesni, o sąjunga – stipresnė ir saugesnė.


* Niekada nepamirškite, kad ginčijatės su mylimu žmogumi. Ginčas neturi peraugti į piktą kovą, likite ištikimi savo jausmams. Stebėkite kalbėjimo toną, kartkartėmis nusišypsokite. Taip net labai įkaitęs ginčas bus panašesnis į draugišką pokalbį ir nepereis į konfliktą. Ir atminkite, kad laimi ne tas, kuris ginčydamasis partnerį privedė iki ašarų, įžeidė ar pažemino, o tas, kuris išlieka taktiškas ir šalto proto.


*Mokėkite laiku sustoti. Ginčydamiesi vadovaukitės aiškiais argumentais. Nesikapstykite senose nuoskaudose, ieškodami teiginius pagrindžiančių įrodymų tik nutolsite nuo esmės, ginčas užsitęs, o galite ir įžeisti vienas kitą. Dar pirmame ginčo etape nusibrėžkite, kad ginčysitės trumpai. Žmogui reikia laiko, kad suvoktų ir apdorotų informaciją, todėl per didelis jos kiekis ar priekaištų lavina privers liautis jūsų klausytis. Kai tik pajusite, kad galite peržengti draugiško ginčijimosi ribas, nustokite ginčytis. O jei ginčo sustabdyti taip lengvai nepavyksta, pagudraukite, padarykite trumpą pertrauką – pasakykite, kad norite atsigerti vandens ar nueiti į tualetą. Per tą laiką aistros aprims, galvoje surikiuosite žodžius ginčui pabaigti.


* Ginčykitės žaismingai. Ginčytis galima ir smagiai nusiteikus, kartais net pakvailiojant, ir pykčiu nė nekvepės.


* Ginčykitės žiūrėdami vienas kitam į akis. Kalbantis svarbu matyti mylimo žmogaus akis. Jose galima perskaityti tūkstančius neištartų žodžių. Jeigu partneris per ginčą vengia artumo ir akių bendravimo, pasak psichologų, sunerimkite, ar jūsų santykiai neturi rimtesnių bėdų. Gali būti, kad praradote emocinį ryšį. Psichologai pataria niekada nepradėti ginčo per atstumą – telefonu ar elektroniniu paštu, kai nematote, ką sako akys.


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 28)

Nematomos priežastys, verčiančios pykti vyrus ir moteris







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)