Papildomi kilogramai iš niekur neatsiranda

Papildomi kilogramai iš niekur neatsiranda


Atrodytų, mitybos racione – jokių pokyčių, tačiau drabužiai rodo ką kita? Svorio didėjimo priežastis gali būti visai netikėta.


Pagrindinė ir labiausiai paplitusi antsvorio priežastis – netinkama mityba ir nejudrus gyvenimo būdas. Daugelis ryte dažniausiai lengvai užkandame, o vakare po darbo prisikemšame ir einame miegoti. Mityba – nesubalansuota, todėl organizmas pradeda kaupti riebalus.


Prie antsvorio problemų prisideda ir alkoholio vartojimas. Spiritiniai gėrimai – gana kaloringi, ir kuo daugiau laipsnių jie turi, tuo daugiau juose kalorijų. Pavyzdžiui, 100 g sauso baltojo vyno – vos daugiau nei 60 kalorijų, o 100 g džino ar degtinės – daugiau nei 200. Tukina ir alus: nors kalorijų jame ne tiek ir daug, užtat angliavandenių – užtektinai. Tačiau apie kai kurias svorio augimo priežastis dažnai nė nepagalvojame.


Kai kurių vaistų vartojimas


Nuolat vartojant antibiotikų ir imunomoduliatorių gali sumenkti detoksikacijos funkcija, pablogėti maisto produktų įsisavinimas, dėl to neišvengiamai padidėja svoris. Taip pat tiesioginės ar netiesioginės įtakos svorio pokyčiams turi oraliniai kontraceptikai, hormoniniai vaistai, steroidai, beta blokatoriai, kuriais gydomos širdies ligos ir hipertonija, antidepresantai ir neuroleptikai.

REKLAMA


Jeigu vartodami vaistus pastebėjote, kad padidėjo svoris, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Paskirtų preparatų jokiu būdu negalima nutraukti vartoti ar kokių nors vaistų pasiskirti pačiam – taip galite rimtai pakenkti savo sveikatai, nes daugumą jų būtina vartoti kursais, mažinant arba didinant dozę. Atminkite: vaistą nuo nuodo skiria tik dozė, o tinkamai parinkti tą dozę gali tik geras gydytojas.


Druskos perteklius


Paprastai, kai žmogus piktnaudžiauja maisto produktais, kuriuose gausu druskos (ypač jeigu tokį maistą valgo vakarais), svarstyklių skaičiai gali ir išgąsdinti. Pirmiausia tai gali pastebėti žmonės, kurių sutrikusi organizmo vandens ir druskos apykaita, kurių apatinės galūnės linkę brinkti ir tinti.


Esmė ta, kad druskos perteklius sulaiko vandenį organizme, o vandens perteklius lemia tinimą, padidėjusį arterinį kraujospūdį, infarkto ir insulto riziką, prastą šlakų šalinimą, lėtesnę riebalų apykaitą. Norint to išvengti, pakanka apriboti druskos vartojimą iki 2 g per parą (tai yra mūsų fiziologinė norma).

REKLAMA


Papildomi kilogramai iš niekur neatsiranda


Kazeino netoleravimas


Yra žmonių, kurie netoleruoja pieno baltymo kazeino. Pasireikšti tai gali ne tik alerginėmis reakcijomis, kylančiomis vartojant kazeino turinčių maisto produktų (kefyro, sūrio, varškės), bet ir polinkiu kaupti skysčius. Tai būdinga 8–12 proc. gyventojų.


Laipsniškai ištyrus, kaip įvairūs maisto produktai veikia organizmą, galima atsisakyti tų produktų, kuriuose yra kazeino ir kurie akivaizdžiai sulaiko skysčius organizme. Kazeino netoleravimą galima nustatyti ištyrus imunoglobulinus G4 (tai maisto netoleravimo diagnostikos metodas, kuriuo nustatomi žmogaus kraujyje esantys specifiniai antikūnai, leidžiantys diagnozuoti „slaptų“ formų alergiją maistui). Išsiaiškinus produktus, kurių tuo metu organizmas iš dalies ar visiškai netoleruoja, ir pašalinus juos iš raciono, galima išspręsti antsvorio problemą.


Glitimo netoleravimas


Glitimas – baltymai, esantys varpinių augalų – kviečių, rugių, avižų – grūduose. Glitimas gali tapti nekontroliuojamo svorio augimo priežastimi tiems, kurių organizmas jo netoleruoja.


Norint nustatyti glitimo netoleravimą, būtina atlikti imunoglobulinų G4 tyrimą. Tyrimo trukmė – 5–7 dienos. Jeigu, atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, iš mitybos raciono bus pašalinta daug produktų, kuriuose yra glitimo, rekomenduojama tyrimą atlikti po 4 mėnesių. Paprastai tyrimas kartojamas po pusmečio ar metų.


Nevisavertis miegas


Moksliniai tyrimai rodo: jeigu žmogus savaitę kas naktį išmiega 2–3 val. trumpiau, negu reikėtų, insulino kiekis jo kraujyje viršija normą, o cukraus kiekis, suprantama, sumažėja. Tai sudaro sąlygas išsivystyti insulino rezistencijai (sumažėjusiam audinių jautrumui insulino poveikiui), vėliau ir II tipo cukriniam diabetui.
Jeigu užmigsite po vidurnakčio ar miegas bus nevisavertis dėl nuolatinio streso, nuo 23 iki 2 val. trunkanti aktyvaus riebalų skaidymo fazė bus gerokai trumpesnė. Dėl to, kad nevyksta atsinaujinimo procesas miegant, sulėtėja medžiagų apykaitos procesai. Tai ne tik trukdo normalizuoti svorį, bet ir prideda papildomų kilogramų.



Papildomi kilogramai iš niekur neatsiranda


Nepakankamas skysčių vartojimas


Vanduo – pagrindinė „transporto priemonė“, dalyvaujanti toksinų ir riebalų skilimo produktų šalinimo iš organizmo procese. Žmogaus organizmui per parą reikia 30 g gryno vandens vienam kilogramui kūno svorio. Kai tarpląstelinėje medžiagoje trūksta vandens, riebalų ląstelių veiklos produktų šalinimas tampa sudėtingesnis. Metaboliniai procesai sulėtėja, riebalai neskaidomi. Vadinasi, svorio mažėjimas tampa neįmanomas. Net atvirkščiai – svoris gali pradėti augti.


Atminkite, kad gryno natūralaus vandens negali pakeisti joks kitas gėrimas. Arbata, kava ir kiti gėrimai turi kalorijų, tad natūralu, kad tai mums – ne tiesiog gėrimai, o maistas.


Nuolatinis stresas


Stresas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą, dėl to svoris gali imti didėti. Taigi svarbu rūpintis ne tik fizine, bet ir dvasine sveikata, juk per didelis svoris daugeliu atvejų – sielos problemų atspindys.


Vidinis konfliktas sukuria įtampą ir nerimą ląstelių lygmeniu, riebaliniame audinyje „užrakina“ riebalų, toksinų skilimo produktus, verčia „suvalgyti“ nuolatinį stresą. Todėl svarbu išsiaiškinti psichologines padidėjusio svorio priežastis (tai gali būti nepasitenkinimas aplinka, santykiais su artimaisiais ir kolegomis, nepatinkantis darbas, netikėtai kilusi problema, kurią būtina spręsti) ir pasistengti jas pašalinti.


* * *


Polinkį tukti lemia ir kūno sandara


Polinkis į apkūnumą priklauso ne tik nuo genų, bet ir nuo žmogaus kūno sandaros (somatinio tipo). Aukštas plonų kaulų žmogus mažiau linkęs kaupti papildomą svorį nei kresnas stambių kaulų. Lieknam aukštaūgiui ir svorio numesti yra kur kas paprasčiau. Jei bent vienas iš tėvų yra linkęs tukti, didelė tikimybė, kad ir vaikas gali turėti tokį polinkį. Be to, kai kurių žmonių organizmas degina riebalus greičiau nei kitų.


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 26)

Papildomi kilogramai iš niekur neatsiranda








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)





Daugiau >>