Olandija vilioja tulpių žiedais

Olandija vilioja tulpių žiedais


Olandai juokaudami tvirtina, kad tulpė yra lygiai toks pats jų šalies simbolis kaip ir sūris ar marihuana. Kuris populiaresnis, geriau žino policija, tačiau olandai jau daugybę metų yra pamišę dėl šių gėlių. Tad nieko keista, kad didžiausias pasaulyje gėlių parkas, kiekvieną pavasarį pražystantis įvairiaspalvių tulpių žiedais, yra būtent šioje šalyje.


Laimius STRAŽNICKAS


Norint pasimėgauti kerinčio grožio žiedų reginiu, į Olandiją reikia važiuoti pavasarį, kai ištisi tulpių laukai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, o Kekenhofo gėlių parkas, esantis netoli Lisės miesto, aikčioti priverčia net visko mačiusius sodininkus ir gėlininkus.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Kekenhofo gėlių parkas veikia vos aštuonias savaites kovo–gegužės mėnesiais. Per tą laiką čia suplaukia daugiau kaip milijonas lankytojų: smalsuoliai atvyksta pasimėgauti gėlininkų sukurtu stebuklu, o gėlininkai – pristatyti ar susipažinti su naujai išvestomis gėlių veislėmis. Šiame parke kiekvieną pavasarį išsiskleidžia apie septynis milijonus žiedų: tulpių, narcizų, hiacintų ir daugybės kitų pavasarinių gėlių. Pražystančių tulpių mastas tikrai stebinantis – pasodinama apie 4,5 milijono svogūnėlių.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Kasmet Kekenhofo gėlių parkas nustebina vis kitokiu įvaizdžiu, kurį lemia pasirinkta sezono tema. Praėjusiais metais ji buvo skirta paminėti 125-ąsias Vincento van Gogo mirties metines, o šiemet – „Aukso amžius“, pasakojantis apie erą, kai suklestėjus tarptautinei prekybai Olandija tapo turtinga šalimi. Sezono temą paprastai perteikia 250 kv. m. plote iš 100 tūkst. ankstyvų pavasarinių gėlių – tulpių, hiacintų, krokų – sukurta žiedų mozaika.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Kilmė – ne olandiška


Šiandien niekas neįsivaizduoja Olandijos be tulpių. Tačiau dabartinis šalies simbolis toli gražu nėra olandiškos kilmės. Manoma, kad šią gėlę į Europą 1550 m. iš Konstantinopolio (Stambulo) atvežė austrų pasiuntinys Turkijoje. Didelė tulpių svogūnėlių partija atkeliavo į Vienos vaistinių augalų sodą, kuriam vadovavo flamandų botanikas Šarlis de l'Ekliūzas, labiau žinomas kaip Carolus Clusius. Kai jį pakvietė dirbti į Olandiją Leideno universiteto Botanikos sodo kuratoriumi, kartu jis atsivežė keletą svogūnėlių. Taip 1594 m. Olandijoje pražydo pirmosios tulpės. Čia botanikas kryžmino įvairias tulpių rūšis, stengėsi išvesti tokių, kurias būtų galima auginti atšiauresniame klimate nei Turkijos.


Olandija vilioja tulpių žiedais


XVII a. vidurys Europoje – tulpių karštligės metas. Olandiškos tulpės, paveiktos tuo metu niekam nežinomos ligos (galbūt viruso), įgavo neįprastų atspalvių ir formų. Tulpių kainos rinkoje šoktelėjo į neregėtas aukštumas. Svogūnėliai būdavo superkami pasakiškomis kainomis. Kalbama, kad 1637 m. už vieną parduotą svogūnėlį būdavo galima įsigyti netgi dvarą. Tulpės buvo prabangos simbolis, jų žiedai sode liudijo aukštą savininko statusą visuomenėje.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Kai tulpių kainos nukrito, jas imta auginti ir pramoniniais mastais. 1844 m. išvesta apie penkis tūkstančius naujų tulpių veislių.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Šiandien Olandija yra didžiausia šių gėlių svogūnėlių eksportuotoja pasaulyje. Tulpių svogūnėlių šioje šalyje galima nusipirkti kiekviename žingsnyje ir jų kainos dabar nėra didelės. Kiekvieną pavasarį įvairiaspalvis tulpių kilimas nusidriekia per 20 tūkst. ha ploto laukais. Iš maždaug trijų milijardų čia augančių tulpių du trečdaliai eksportuojami į užsienį, o vienas lieka šalyje. Pasodinus visas olandiškas tulpes 10 cm atstumu viena nuo kitos, būtų galima septynis kartus apjuosti Žemę per pusiaują.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Beribė gėlininkų išmonė


Kekenhofas ne visais laikais buvo tokia nuostabi vieta, kokia yra šiandien. Dar XV a. čia plytėjo miškai ir kopos, o dabartinio parko plotai buvo dalis didžiulių valdų aplink Teilingeno pilį – Olandijos grafienės Jakobės van Beieren rezidencijos. Dalį savo žemių grafienė buvo paskyrusi daržui, kuriame augino žalumynus, vaisius ir daržoves savo pilies virtuvei. Iš to ir kilo dabartinio parko pavadinimas – „kekenhof“ išvertus iš olandų kalbos reiškia „virtuvės parkas“.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Mintis šiose žemėse sukurti parką kilo 1840 m. Šią idėją, pasinaudodami klasikiniais angliško parko kūrimo principais, pamėgino įgyvendinti olandų landšafto architektai Zocheriai. 1949 m. Lisės miestelio meras kartu su gėlių svogūnėlių eksportuotojais ir gėlininkais surengė atvirą gėlių parodą prekybai suaktyvinti. Parodos tradicijos gyvos iki šių dienų. Čia auginamos ne tik tulpės, bet ir narcizai, hiacintai, japoniškos sakuros. Parke įrengta gausybė alėjų, pievelių, kanalų, tvenkinių, gėlių klombų, akį traukia gausybė žydinčių kilimų. Be to, parke sparnus suka ir pats tikriausias malūnas, iš kurio balkono, kiek akys užmato, galima pasigėrėti, regis, beribiais tulpių laukais. Trys dešimtys sodininkų kiekvieną rudenį pluša be atvangos, kad kitų metų pavasarį Kekenhofo parkas lankytojus vėl džiugintų nauju pribloškiančio grožio reginiu.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Kekenhofo parką, išsidėsčiusį 32 ha teritorijoje, sudaro daugybė sodų ir keturi dideli paviljonai, pavadinti princų ir karalių vardais. Čia demonstruojamos pačios naujausios išties unikalios, išskirtinės gėlių rūšys.


Olandija vilioja tulpių žiedais


Žmonės į Kekenhofą atvažiuoja ne tik akių paganyti, smagiai praleisti laiko, bet ir įsigyti tulpių bei kitų gėlių svogūnėlių savo sodui. Kasmet balandžio mėnesį parke rengiamas tradicinis gėlių kompozicijų paradas. Kitais metais susiruoškite aplankyti šį parką ir jūs.


Autoriaus nuotr.
Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode" Nr. 10 (2016 m.)

Olandija vilioja tulpių žiedais







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)