Lietuvos rankinio federacijos taurės turnyrų finaliniai ketvertai

Lietuvos rankinio federacijos taurės turnyrų finaliniai ketvertai

Pasvalio komandai „Rankininkas/SM“ padės savi žiūrovai, savos sienos.
„Rankininko/SM“ nuotr.


Lietuvos rankinio federacijos vyrų taurės turnyro finaliniame ketverte nėra nei praėjusių, nei užpraėjusių metų taurės laimėtojų, o Kauno „ACME-Žalgirio“ rankininkės taikosi laimėti moterų taurę ketvirtą kartą iš eilės. Taurės turnyrų pusfinaliai Pasvalyje, „Pieno žvaigždžių“ arenoje, vyks šeštadienį, o finalai – sekmadienį.


Jonas KATKAUSKAS


Taurės varžybų istorija
Pirmąjį Lietuvos vyrų rankinio taurės turnyrą 1955 m. rugsėjį, kai dar žaidė 11 prieš 11 žaidėjų, laimėjo Kauno rankininkai, finale 3:2 (!) įveikę Plungės atstovus. Pirmosios moterų taurės laimėtojos – Kauno „Žalgirio“ rankininkės. 1962 m. vyko pirmasis mažojo rankinio – 7 prieš 7 (tokio paties, kokį dabar salėse žaidžia visos komandos) – taurės turnyras. Moterų taurę laimėjo Kauno „Politechnikos“ ekipa, finale 6:5 įveikusi Kauno „Atletą“. Kauno „Atleto“ vyrų komanda finale tais metais Vilniaus „Gelžbetonį“ įveikė net 33:15. 1966 m. Lietuvos rankinio taurės varžybos buvo pavadintos rėmėjos – Lietuvos radijo ir televizijos – taurės turnyru, o 1986-aisiais taurės varžybose panoro dalyvauti rekordinis skaičius komandų – 269.
Kauno „Granito“ vyrų komanda Lietuvos rankinio federacijos taurę yra laimėjusi net aštuonis kartus, septyniolika kartų federacijos moterų taurę laimėjo Vilniaus „Šviesa“.

REKLAMA


Kelias iki pusfinalių
Pirmasis kelialapį į 2014–2015 m. taurės finalinio ketverto varžybas iškovojo Kauno „Granitas-Gaja-Karys“, įveikęs šalies pirmenybių bronzos medalininkus Alytaus „Almeidos-Stronglaso“ rankininkus. Pirmąsias rungtynes Alytuje kauniečiai laimėjo 4 įvarčių skirtumu 29:25, antrąsias pralaimėjo, bet tik dviem įvarčiais (22:24).
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai ketvirtfinalyje du kartus palaužė 2014 m. Lietuvos rankinio taurės laimėtojos Varėnos „Ūlos“ ekipos pasipriešinimą: „Dragūnas“ laimėjo 29:28 ir 30:25. Pasvalio „Rankininko/SM“ ekipa ketvirtfinalyje dukart nugalėjo Kauno LSU komandą, o 2013-ųjų taurės turnyro nugalėtojus Vilniaus „Šviesos“ rankininkus eliminavo kita sostinės ekipa – „Vilnius“.


Varžybų šeimininkė – Pasvalio komanda
Pasvalio sporto mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui ir treneris, Pasvalio „Rankininko/SM“ rankinio komandos vyriausiasis treneris Otilijus Titas – pasvalietis. Keturiasdešimt šešerių treneris, mokęsis Šiaulių sporto internate, baigė tuometį Kūno kultūros institutą, po kelerių metų sugrįžo į Pasvalį, čia pradėjo dirbti sporto mokykloje, žaidė tuometėje miesto vyrų komandoje, rungtyniavusioje pirmojoje šalies rankinio lygoje. Jo vadovaujamos Pasvalio sporto mokyklos vaikų komandos triskart tapo Lietuvos čempionėmis.
„Prieš trejus metus Pasvalyje iš jaunų žmonių subūrėme visiškai naują miesto rankinio komandą. O kad būtų tvirčiau, pakvietėme keletą patyrusių žaidėjų. Esame provincijos komanda, kurioje žaidžia Pasvalyje išugdyti ir augantys rankininkai. Komandą sudaro 21 žaidėjas, 18 iš jų – pasvaliečiai ir tik trys – iš kitur, iš Panevėžio“, – sakė treneris.
„Rankininke“ – net aštuoni Pasvalio sporto mokyklos auklėtiniai, kurie dar mokosi gimnazijoje ir lanko rankinio treniruotes. Komandoje žaidžia dvi tėvų ir sūnų poros: Ilmaras ir Tomas Valiuliai bei Vaidas ir Audrius Dobrodiejai.
Paklaustas, kuriais vyrais dažniausiai remiasi „konstruodamas“ komandos žaidimą, treneris apgailestavo, kad visi jie – mėgėjai, visi turi darbus, šeimas ar mokosi, todėl retai būna, kad visi gali dalyvauti rungtynėse. Lyderio komanda taip pat neturi – vieni geriau ginasi, kiti geriau puola.
Treneris džiaugėsi, kad jo vadovaujama ekipa rudenį pasiekė pergalių Lietuvos rankinio lygos čempionate, kad įnirtingai priešinosi stipresnėms komandoms. Treneris patenkintas rezultatais, nes Lietuvos rankinio lygoje pasvaliečiai užtikrintai užima aštuntąją vietą ir taikosi į atkrintamąsias varžybas. Tiesa, pridūrė, jog po Naujųjų metų Pasvalio komandą persekioja nesėkmės – vyrus išguldė traumos, pora jo rankininkų išvyko žaisti į užsienį. „Kita vertus, – dėstė treneris, – čempionato tvarkaraštis toks, jog prieš Naujuosius su tomis komandomis, kurias galėjome nugalėti, žaidėme namuose, o dabar vykstame pas jas į svečius.“

REKLAMA


Treneris, kurį žino Europa
Rankiniu jauną žmogų reikia sudominti taip, kad jis mestų kitus užsiėmimus ir lankytų rankinio treniruotes. Taip savo auklėtines rankiniu užkrėtė vienas iš garsiausių Lietuvos vaikų ir jaunimo trenerių pasvalietis Laimonas Daugis, jau atšventęs garbingą 70 metų jubiliejų.
Atsakydamas į mūsų klausimą, kaip užkliuvo Pasvalyje, rankinio treneris pasakojo, kad į gimtąjį miestą jį pakvietė tuometis Pasvalio sporto mokyklos direktorius. Grįžęs iš armijos Laimonas vedė, pradėjo dirbti Pušaloto mokykloje treneriu. Po metų Pumpėnų mokykloje pastatė naują sporto salę – Laimoną perkėlė ten. Dar po metų treneris vėl atsidūrė naujoje vietoje – tapo Pasvalio sporto komiteto pirmininku. Tačiau nuolat dirbo ir treneriu.
L. Daugis mano, kad geram vaikų treneriui neužtenka tik darbštumo, nuojauta, o gal intuicija turi pašnabždėti, kuris vaikas išaugs didžiu sportininku. Treneriui skaudžiausia, kai mato, kad vaikas galėtų būti puikus sportininkas, bet neužtenka charakterio stiprybės ar norai – ne tie.
„Mano treniruotes lankė mergaitės iš tų trijų miestelių, treniruodavomės Pumpėnuose. Pasvalio mokykloje sporto salės tais laikais nebuvo, o rankininkų į aktų salę neįleisi – tuoj neliks užuolaidų, nubyrės paveikslai, suduš šviestuvai. Vėliau Pasvalio mokykloje suformavome sporto klases, kuriose mokėsi norintieji sportuoti. Važinėdavome į kitas vidurines, devynmetes mokyklas, šniukštinėjome talentingų vaikų – kai pamatydavome, jog tikrai tinkami, keldavome pas save, į Petro Vileišio mokyklą, į sportininkų klases, o apgyvendindavome bendrabutyje. Mokykloje tuo metu pamokos vykdavo dviem pamainomis, tad mus į sporto salę įleisdavo tik po pamokų, nuo 18 valandos. Merginoms pirmoji treniruotė vykdavo nuo pusės aštuonių iki pusės devynių ryte, po to – pamokos, vakare – vėl treniruotė. Vaikinai treniruodavosi po mūsų, tad jų treniruotės baigdavosi gerokai po dešimtos valandos vakaro. Išlepintas šiandienos jaunimas nesuprastų anų dienų sąlygų – pasikvietęs tokį jaunimą kitą dieną vienas liktumei tuščioje salėje. Daug mažiau yra tų, kurie norėtų ir galėtų sportuoti. Tačiau kai pamatome labai tinkamą – griebiame abiem rankomis ir nepaleidžiame“, – pasakojo treneris.
Laimono brolis Arvydas – taip pat rankinio treneris, treniruojąs vaikinus, rudenį šventęs 60 metų sukaktį. Arvydas žinojo ir žino kiekvieno Petro Vileišio mokyklos berniuko galimybes ir laisvalaikį, Laimonas – kiekvienos mergaitės. Miesto sporto galvos juokaudavo, jog Latvijoje krepšinį žaidžia Rygos TTT komanda, o pas juos rankinį – Pasvalio PPP (Pasvalys, Pumpėnai, Pušalotas)...
„Pirmoji mano rankininkių karta man visada liks pati brangiausia. 1973 m. mano merginos iškopė į Lietuvos rankinio federacijos taurės turnyro finalą, rungėsi su garsiosios Kauno „Politechnikos“ merginomis. Maniškėms buvo dar tik po 15–16 metų. Laimėjome Lietuvos čempionatą, vykome į tuometės SSRS sporto mokyklų pirmenybes, merginos tapo vicečempionėmis. „Sporto“ laikraštis tada mus pasitiko skambia antrašte – „Kijevas, Pasvalys, Maskva“. Tai buvo prizininkų trejetas. Po tų varžybų mūsiškės Sigita Mažeikaitė-Strečen ir Genutė Garšvinskaitė buvo pakviestos į Sovietų Sąjungos rinktinę. Iš viso išleidau dešimt laidų. Pirmąją laidą treniravau nuo šeštos klasės, kitas mergaites – jau nuo penktos“, – pasakojo pašnekovas.
L. Daugis teigia esąs reiklus ir tolerantiškas treneris, nors prisimena, kad jo mergaitės yra sakiusios, jog supykdyti trenerio nepatariama. „Per 45 profesinės veiklos metus tik vienose rungtynėse gavau perspėjimą dėl elgesio rungtynių metu. Tad viską „suvirškinu“ viduje. Mūsų niekas irgi nelepino. Tėvai buvo ištremti į Rusiją, Tomsko sritį, ten buvau ir aš. Mano vaikai augo sporto salėje. Dukra, sporto mokyklos trenerė, dalyvauja veteranų varžybose. Anūkas Marius irgi dažniau lankydavosi salėje nei namuose. Dabar jis – Lietuvos sporto universiteto studentas, žaidžia Kauno „LSU-Lūšies“ vyrų rankinio komandoje, rungtyniaujančioje aukščiausiojoje Vivus.lt lygoje“, – dėstė Laimonas.
Pasvalyje rengiami ir rankinio festivaliai, kitos šventės. Tai amžiną atilsį L. Daugio sūnaus Aivaro „išmislas“. Rankinio šventėms parinktas puikus laikas – iškart po sporto mokyklos mokslo metų pabaigos. „Kažkuriais metais į mūsų šventę atvyko 110 komandų – aš, kaip varžybų vyriausiasis teisėjas, net ne su visais treneriais pasisveikinau. Dabar kviečiame iki 50 komandų – treneriai susirenka, bendrauja. Mūsų festivaliai nuolat yra Europos renginių kalendoriuje“, – sakė treneris.
Na, o šiuolaikiniam jaunimui L. Daugis visų pirma linki suvokti, kad ne vien kompiuteris yra svarbus žmogaus gyvenime. Beje, pašnekovas atkreipia dėmesį, jog tėvai vaikus auklėja taip, lyg jie visi bus profesoriai ir akademikai, bet juk ne visi jais gali būti...



**************
Lietuvos rankinio federacijos taurės turnyro tvarkaraštis
„Pieno žvaigždžių“ arena, Taikos g. 22, Pasvalys


2015 m. vasario 28 d. (šeštadienis)
12 val. Kauno r. „Garliava SM-CASCADA“–Kauno „ACME-Žalgiris“ (pirmasis moterų pusfinalis).
14 val. Vilniaus „Eastcon-Tauras-Vilniaus kolegija“–Vilniaus „LEU Šviesa-Eglė“ (antrasis moterų pusfinalis).
16 val. Kauno „Granitas-Gaja-Karys“–Vilniaus „Vilnius“ (pirmasis vyrų pusfinalis).
18 val. Pasvalio „Rankininkas/SM“–Klaipėdos „Dragūnas“ (antrasis vyrų pusfinalis).


2015 m. kovo 1 d. (sekmadienis)
10, 11.30, 13 val. 1999 ir 1997 m. gimusių merginų ir vaikinų turnyrų finalai.
14.30 val. moterų taurės finalo rungtynės.
16.30 val. vyrų taurės finalo rungtynės.


Lietuvos rankinio federacijos moterų taurės finalo rungtynes Sporto.TV tiesiogiai transliuos sekmadienį, kovo 1 dieną, 14.20 val., tiesioginė vyrų taurės finalo rungtynių transliacija – 16.20 val.


Savaitė nr. 9, 2015 m. vasario 25 d.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 13 (2024)

    Savaitė - Nr.: 13 (2024)





Daugiau >>