Kaip kovoti su pūkuotu namų priešu – pelėsiu?

Kaip kovoti su pūkuotu namų priešu – pelėsiu?

Kadangi turi fermentines sistemas, grybeliai ardo ne tik natūralias medžiagas, tokius kaip celiuliozė, mediena, vilna, oda, bet ir įvairias sintetines.


Trys draugai: drėgmė, tamsa ir blogas vėdinimas. Tokiomis sąlygomis užtenka savaitės ar net mažiau, ir štai namuose atsiranda priplėkęs kvapas. Balkšvi pūkai ant sienos ar baldo rodo, kad jau turime „bičiulį“. Pelėsį išgyvendinti reikėtų suskubti kuo greičiau, nes uždelsus jau gali būti per vėlu.


Eglė VALUŠYTĖ


Gajus gyventojas


Atsikratyti pelėsio bus labai sunku, tai gali ir brangiai atsieiti. Yra paprastų kovos su šiuo grybeliu priemonių, kurios turėtų išgelbėti, jeigu bėda neįsisenėjusi. Vėliau išnaikinti pelėsį gali tapti neįmanoma, nes šis grybas įleidžia gilias šaknis ir plinta siūlais bei sporomis.


Įsišaknijęs jis vėl ir vėl atsinaujina. Pasak biomedicinos mokslų daktaro Arūno Krikštaponio, grybelių mitybinis substratas yra patalpų statybinės, apdailos medžiagos, interjero detalės, dažai, dangos, taip pat baldai, drabužiai, avalynė, įvairūs namų apyvokos daiktai. Kai kurių rūšių grybeliai vystosi namų dulkėse, jei didelę dalį jų sudaro odos epitelio atplaišos, naminių gyvūnų plaukai.


Kadangi turi fermentines sistemas, grybeliai ardo ne tik natūralias medžiagas, tokius kaip celiuliozė, mediena, vilna, oda, bet ir įvairias sintetines. Kambarinių augalų dirvožemis bei nunykusios augalų dalys taip pat yra puikus šių mikroorganizmų mitybinis substratas. Palankios sąlygos grybams vystytis susidaro šiukšlių konteineriuose (ypač sparčiai pažeidžiamos maisto atliekos).

REKLAMA


Daugeliui grybelių vystytis geriausia 20–30 °C temperatūra. Kai kurių rūšių grybai vystosi labai žemoje temperatūroje, pažeidžia šaldytuvuose laikomus maisto produktus bei atsargas. Drėgmė yra pagrindinis veiksnys, lemiantis grybelių vystymąsi ir dauginimąsi patalpose. Ji patalpose kaupiasi naudojantis dušais, gaminant maistą, plaunant bei džiovinant drabužius. Naujuose pastatuose yra daug drėgnų medžiagų (gipsas, cementas, mediena ir kt.). Prastas šių patalpų vėdinimas ir vėsa sudaro sąlygas, tinkančias kauptis drėgmei.


Ko nemėgsta pelėsis?


Pelėsis nemėgsta karščio (didesnės nei 40 °C temperatūros), šviesos, vėdinimo, rūgšties, acto, baliklių... Skystoms priemonėms naudoti geriausiai tinka purkštuvai. Pelėsį gerai nugrando šiurkšti medžiaga – galima pasitelkti į pagalbą nudėvėtus rankšluosčius ar marškinėlius.


Bandant pašalinti pelėsį savo jėgomis, būtina:
* dėvėti gumines pirštines ir kokybišką kvėpavimo takų apsaugos kaukę;
* priemones naudoti atskirai ir nemaišyti skysčių, nes gali išsiskirti nuodingų dujų.


Actas. Pelėsiui labai patinka apsistoti šiltoje, drėgnoje ir tamsioje vonioje, pavyzdžiui, ant vonios plytelių ir jų siūlėse. Pradėjusias pelyti vonios plyteles ir jų siūles patariama apipurkšti įprasto stiprumo actu. Palaikius valandą, plyteles reikia gerai nušveisti šepečiu ir kruopščiai nuvalyti. Po šių veiksmų plytelių siūles gali tekti vėl sandarinti. Nepatariama purkšti acto ant tikro akmens plytelių ar stalviršių, pavyzdžiui, iš marmuro, travertino ar granito. Rūgštis išėsdins ir sugadins gražų akmens paviršių.

REKLAMA


Kaip kovoti su pūkuotu namų priešu – pelėsiu?

Arbatmedžių aliejaus tirpalas – viena veiksmingiausių natūralių priemonių, naikinančių pelėsį namuose


Dėmesio! Šiukštu niekada negalima naudoti baliklio kartu su actu, bet kokios kitos rūšies rūgštimi ar pelėsių valikliu. Mišinys išskirs chloro dujų, itin pavojingų žmogaus kvėpavimo takams ir plaučiams. Actas gali pašalinti pelėsį tik nuo paviršiaus, t. y. apie 82 proc. To neužtenka, nes pelėsio šaknys – giluminės, o sporos taip pat gali būti giliai įsiskverbusios.

Arbatmedžių aliejaus tirpalas
iš visų gamtos priemonių pelėsį ir miltligę naikina veiksmingiausiai. Jis jau yra sėkmingai išbandytas šalinant pelėsį nuo lubų po prakiurusiu stogu, supelijusios dušo užuolaidos, iš priplėkusio biuro bei kilimo. Arbatmedžių aliejus – brangus, bet jo turėtų užtekti ilgam.


2 stiklinėms vandens reikia 2 valgomųjų šaukštų arbatmedžių aliejaus. Sudedamąsias dalis supilkite į purkštuvą, sumaišykite, pakratykite ir tirpalo purkškite ant probleminių vietų. Nenuplaukite. Šį ruošinį galima laikyti neribotą laiką. Jį reikėtų palikti tiesiog purkštuve. Nors arbatmedžių aliejaus kvapas – labai stiprus, jis išsivadės per kelias dienas.


Citrusinių vaisių sėklų ištrauka siekiant pašalinti pelėsį kartais naudojama vietoj arbatmedžių aliejaus tirpalo. Ji neskleidžia tokio stipraus kvapo. 2 stiklinėms vandens reikia 20 citrusinių vaisių sėklų ištraukos lašų. Sudedamąsias dalis supilkite į purkštuvą, sumaišykite, pakratykite ir mišinio purkškite ant probleminių vietų. Nenuplaukite. Šį ruošinį taip pat galima laikyti neribotą laiką. Jį reikėtų palikti tiesiog purkštuve.

Arbatmedžių aliejaus ir greipfrutų sėklų ištraukos
reikėtų ieškoti sveiko maisto krautuvėlėse. Nereikėtų baimintis šių priemonių kvapo – jis pradings per kelias valandas.
Beje, jeigu pelėsis jau išsiplėtė iki kvadratinio metro ar daugiau, naminės priemonės vargu ar padės – teks kviesti specialistus.


Išgyvendinti – tik pusė darbo


Norint užkirsti kelią pelėsiui, būtina pašalinti drėgmės kaupimosi priežastis. Nusausinkite ir išdžiovinkite viską, kas drėgna, pavyzdžiui, rūsį (naudodami drėgmės surinktuvą) ar kilimus, sutaisykite prakiurusius vamzdžius ir stogus, iššluostykite, jeigu kas nors išsiliejo.


Reikia užtikrinti gerą patalpų vėdinimą, neužstatyti išorinių sienų baldais. Patariama kasdien bent trumpam plačiai atverti duris bei langus ir leisti orui „pavaikščioti“. Galima skirti lėšų vėdintuvams, drėgmės surinktuvams, sandarinti ir apsaugoti išorines sienas nuo drėgmės.Vonią būtina nuolat gerai vėdinti. Vertėtų apsvarstyti galimybę įrengti vonioje vėdinimo prietaisą ar oro sausintuvą. Tokios priemonės sumažintų aplinkos drėgmę, sukuriančią puikią terpę pelėsiui augti. Medžiaginę dušo užuolaidą reikėtų laikyti išskleistą, kad pelėsis neturėtų galimybės apsigyventi klostėse. Kas pusmetį ją patariama išskalbti skalbimo mašina.


Po skalbimo pripildykite būgną valymo skudurų (pavyzdžiui, nudėvėtų marškinėlių), nešvarių rankšluosčių, įpilkite pusę puodelio acto ir nustatykite „karščio“ režimą. Retkarčiais galima apipurkšti problemines vonios vietas acto ir vandens mišiniu (1:1). Gyvybingus mikroorganizmus galima įveikti būste palaikant švarą ir tinkamą temperatūrą, rūsyje ir vonioje nuolat laikant degančią 40 vatų lemputę.


Daugiau svarbių, įdomių ir naudingų temų - žurnale NAMIE IR
SODE